Systemy operacyjne

Onda: system Windows 8 szybszy o 50% od Windows 7

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
29 komentarzy Dyskutuj z nami

Onda zaprezentowała wyniki wydajności platformy testowej z układem A8-3850 i płytą główną A75T, które przeprowadzono pod obsługą systemu operacyjnego Windows 7 oraz testowej wersji Windows 8. Wynika z nich, że rezultaty uzyskane na nowszym systemie Microsoftu są nawet o 50% lepsze.

Nie da się ukryć, że testy wydajności przeprowadzone na różnych systemach operacyjnych mogą dać inne wyniki. Powszechnie przyjmuje się, iż różnica ta nie powinna być wyższa od 10%, a potwierdzają to testy przeprowadzone na naszym portalu. Najwyraźniej jednak reguła ta nie dotyczy najnowszej wersji systemu operacyjnego Microsoftu, którego wersję Developer Preview można testować już od kilku dni.

platforma testowa, na której przeprowadzono testy

Fakt ten udowodniła chińska firma Onda, która nie jest na polskim rynku zbyt znana, a głównie zajmuje się produkcją płyt głównych i kart graficznych. Producent ten postanowił przeprowadzić testy wydajności platformy AMD Fusion na dwóch systemach operacyjnych – Windows 7 oraz Windows 8 Developer Preview. Platforma testowa składała się między innymi z następujących podzespołów:

 • procesora AMD A8-3850
 • płyty głównej Onda A75T
 • 4 GB pamięci DDR3 o taktowaniu 1333 MHz

1264 punkty uzyskane w benchmarku 3DMark 11

Wyżej wymienioną platformę testową najpierw przetestowano w benchmarku 3DMark 11 (tryb Entry). Konfiguracja działająca pod obsługą systemu Windows 7 uzyskała 1031 punktów, natomiast ta sama konfiguracja, ale działająca już pod obsługą systemu Windows 8 mogła się pochwalić wynikiem 1264 punktów – o 22% wyższym. To jednak nie koniec.

wykres porównujący wydajność platformy w 3DMarku 11 pod obsługą systemu operacyjnego Windows 7 i Windows 8

Kolejny test przeprowadzono w benchmarku 3DMark Vantage, gdzie pod Windows 7 uzyskano 2019 punktów. Jeżeli natomiast chodzi o wynik pod Windows 8, to wyniósł on aż 3194 punktów. Trzeba przyznać, że ponad 58% różnica w wydajności jest niezwykle zadziwiająca.

3194 punkty uzyskane w benchmarku 3DMark Vantage

Jak na razie nie wiadomo, czy wzrost wydajności można zaobserwować również na innych platformach testowych, a jeżeli tak to na jakie „przyspieszenie” można liczyć. Być może duże znaczenie mają tutaj też sterowniki. Zachęcamy więc Was do przetestowania wydajności swojego komputera pod obsługą systemu operacyjnego Windows 8, porównania wydajności z poprzednia wersją „okienek” oraz oczywiście do podzielenia się z nami spostrzeżeniami w komentarzach.

wykres porównujący wydajność platformy w 3DMarku Vantage pod obsługą systemu operacyjnego Windows 7 i Windows 8

 

Więcej o systemie operacyjnym Windows 8:

Źródło: Expreview

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  niedługo sie okaże że W8 uruchamia sie szybciej o 200% czyli uruchomi sie zanim uzytkownik dotkie przycisku POWER w celu włączenia komputera :)) to będzie dopiero szczyt rozwoju technologicznego...
 • avatar
  Hoppe
  Czyli teraz zamiast wymieniać bebechy w kompie wystarczy zmienić system i cieszymy się 50% lepszą wydajnością... No to się podziało.. He He He
 • avatar
  Warmonger
  Drugi wykres jest fantastyczny. proponuję przesunąć oś tak, by zaczynała się od wartości 1030 - wtedy dopiero będzie robić wrażenie!
 • avatar
  Konto usunięte
  No przepraszam, ale z waszych własnych testów wynika że a8-3850 powinien robić w Entry 3dm11 około 1120. Żółci coś manipulują wynikami. http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Testy_3D_Marki_i_gry-3889/strona/14708.html
 • avatar
  Konto usunięte
  Tego bym się nie spowdziewał.
 • avatar
  jeomax.co.uk
  Dziwne.
  W mojej mini-recenzji Windowsa 8 (ktora juz na dniach ukaze sie w dziale M-R) nowy system jest WOLNIEJSZY, zarowno w testach OpenGL, single thread, jak i multi-thread (tu najbardziej).

  Poza tym nie wiem, jak Chince odpalily 3DM (06, 11) na Windows 8, bo u mnie te marki sie po prostu wieszaja po odpaleniu. Nawet w trybie zgodnosci z Win7.
 • avatar
  Konto usunięte
  tylko kto gra w 3dmarki ;) ?? dla mnie ten program stracił jakąkolwiek wiarygodność przez producentów kart graficznych i ich oszukaństwa w sterownikach graficznych... Jak chcą coś chinole udowodnić, to niech zainstalują taki Crysis i niech pokażą ile klatek wyrabia... 3dmark to można sobie w buty wsadzić
 • avatar
  Konto usunięte
  Ten news powinien zostac usniety, widac golym okiem ze chinska redakcja kombinowala ile sie dalo przy tej informacji, naginajac fakty jak gume w majtkach. Po co wogole publikowac takie kaczki dziennikarskie, to niezdrowe i zgage u czytelnikow powoduje.
 • avatar
  xfire25
  dla Bf-a 3 w sam raz !
 • avatar
  Konto usunięte
  są już testy poszczeglnych gier, i wyniki są podobne do 7, a 32 bitowa wersja mocno odstaje, i nadal do XP nie ma co porównywać ot choćby nasz dead island:

  http://benchmark3d.com/dead-island-benchmark
 • avatar
  tjindy
  No to tylko czekać!
  A tak na marginesie - Microsoft zaczął "plusować" :)Przez tyle lat produkty M$ były karcone za to że system stawiał poprzeczkę dla hardware, a tak naprawdę powinien być dla niego przezroczysty. W tym momencie sytuacja zaczyna wyglądać coraz lepiej - schodzimy z wymagań - dzięki temu prawie każdy będzie mógł sobie zainstalować nowy system na starym sprzęcie...
  Jakem AmigaFan tak zaczynam przychylniej patrzeć na niebieskiego braciszka :)
 • avatar
  Konto usunięte
  I do czego to doszło, nowe wersje Windowsa coraz szybsze. Chyba wtope z Vistą sobie dobrze zapamiętali. Jak tak dalej pójdzie to beda fragmenty kodu do asemblera przepisywali i recznie optymalizowali.
 • avatar
  Konto usunięte
  No dlatego kupie sobie win8 a nie win7 :D
 • avatar
  Konto usunięte
  Takie testy dobre są dla dzieci. One uwierzą w każdą bajkę. Kto uwierzy w płatne promocje M$ i 3D smarki. Z pewnością nikt ze starych wyjadaczy komputerowych nie uwierzy w jakieś super postępy w optymalizacji Windy!!! Ha ha ha. Pozdrawiam tych co nie łykają takich świeżych bułek.
 • avatar
  mutissj
  TA JASNE :/tak samo jak vista miała być szybsza od XP
 • avatar
  Konto usunięte
  http://forum.benchmark.pl/topic/34069-win-7-vs-win-8/