Technologie i Firma

Polski start-up OORT jednym z najlepszych rozwiązań Smart Home na świecie

przeczytasz w 1 min.

OORT, polski start-up, został zaliczony przez amerykańską firmę analityczną Gartner do grona trzech najlepszych na świecie rozwiązań Smart Home.

kuchniaoort

Systemy typu Smart Home pozwalają kontrolować oświetlenie i temperaturę wewnątrz naszego dom, a także obsługiwać rozmaite urządzenia RTV, choć to tylko wierzchołek ich możliwości i polski OORT jedynie to potwierdza.

Polski wynalazek znalazł się w gronie trzech najlepszych tego typu systemów, obok amerykańskiego WINK oraz szwajcarskiego digitalSTROM. Zaletą OORT jest prosta obsługa aplikacji oraz otwartość systemu, dzięki której możemy definiować połączenia między urządzeniami i zaprogramować je według naszych oczekiwań.

OORT wyróżniono z trzech powodów. Pierwszym jest prostota obsługi systemu oraz wszechstronność oferowanych funkcji. Program automatycznie wykrywa urządzenia kompatybilne z łącznością w standardzie Bluetooth i od razu pozwala tworzyć między nimi zależności. Jeśli zatem włączymy telewizor podczas słuchania muzyki, możemy zdefiniować prace urządzeń tak, by system wyłączył odtwarzacz i zwiększył głośność telewizora.

Drugim powodem wyróżnienia był minimalistyczny design, a trzecim, wskazana przez firmę Gartner, zdolność systemu do dostosowywania się do nawyków użytkownika. OORT uczy się naszych zachowań i potrafi na nie reagować. Innymi słowy, program potrafi zaparzyć nam kawę, gdy tylko wstaniemy z łóżka.

Do obsługi systemu wystarczy zwykły smartfon z zainstalowaną aplikacją OORT oraz urządzenia łączące się z Internetem. System działa w sektorze konsumenckim oraz instytucjonalnym, pomagając producentom sprzętu dostosować ich urządzenia do korzystania z Internetu przedmiotów.

Źródło: OORT

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  krynka
  5
  Telewizor czy odtwarzacz to ja jeszcze rozumiem. Ale po co mi "inteligentne" mikrofalówki albo zmywarki, przecież jedzenie/naczynia i tak muszę tam włożyć/wyjąć osobiście...
  A jeśli chodzi o pozostały czas to mam zegarek z minutnikiem (nawet w telefonie wow), nie mówiąc o wyciskarce, okapie, blenderze i co tam jeszcze wymyślą..
  • avatar
   StartX_pl
   5
   Najbardziej inteligentne będzie to jeśli producent będzie mógł wysłać wiadomość do chipa w zmywarce - kaput - i jedziemy po nową.
   • avatar
    fifek19
    5
    Tego typu "systemy" przykrywają prawdziwą ideę systemów inteligentnego budynku. Prawdziwy inteligentny dom działa w taki sposób, aby generować oszczędności, optymalnie zarządzając systemem ogrzewania, rolet, instalacją elektryczną - światło działa tylko wtedy gdy jest potrzebne, nie ma zostawionego przez pomyłkę oświetlenia na cały dzień, gdy w pośpiechu wybiegniesz do pracy. Ponadto takie systemy czuwają nad bezpieczeństwem - pożar, włamanie, zalanie...

    Wszystkie dodatki typu sterowanie kinem domowym, barwą podświetlenia wnętrza czy zraszanie ogrodu w zależności od poziomu wilgotności gleby to "bajery" zwiększające komfort. Bez sensu jest promowanie systemu, który jest tylko "bajerem".

    Najlepszym systemem jest raczej Fibaro, tyle że on kosztuje adekwatnie do jakości...

    Ja np. zaprojektowałem i wykonałem autorski, prototypowy system inteligentnego budynku podczas realizacji pracy inżynierskiej. Tak też można, do tego jest to opcja ZNACZNIE tańsza :) Dla mniej wprawionych programistów - sterowniki PLC - dość prosty język programowania, szybko przyswajalny. Do tego niezawodność i możliwość nieograniczonej rozbudowy.
    • avatar
     dolph
     3
     Czym mniej elektroniki tym lepiej... działa zdecydowanie dłużej i pewniej. Przy takich systemach jeden byk i pół domu nie działa, siedzisz i dłubiesz w smartfonie bo toster się nie włączył o 7:15... Dziękuję, ale nie skorzystam.
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      Smartphony, inteligentne urządzenia, to początek ery głupich ludzi ;)
      • avatar
       mpsk2
       1
       Jak dla mnie badziewie ten cały inteligentny dom. Jedene z tego przydatne rzeczy to wg. mnie express. Reszta jest do niczego nie potrzebna. Przydało by się za to inteligentne centralne ogrzewanie, tu akurat widzę same kożyści.
       • avatar
        mutissj
        -1
        Pewnie zaraz wpadną na genialny pomysł aby

        sprzedać prawa do polskiej technologi za granicą :]
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         No to super że został wyróżniony może z naszym startup w polsce będzie podobnie a mianowicie mowa ukraińskiej platformie edukacyjnej Preply http://www.brief.pl/artykul,3228,polska_warto_rozwijac_tu_nasz_biznes_rozmowa_z_ceo_preplycom.html