Oprogramowanie

Opera 10 RC kontra Chrome 4

przeczytasz w 2 min.

DailyTech przygotował małe porównanie przeglądarek Opera 10 RC i Google Chrome 4.

Opera udostępniła wersję 10 RC (Release Candidate) i już niebawem powinniśmy się doczekać finalnej edycji. Obecnie dostępna "dziesiątka" jest oferowana dla platform Mac, Linux i Windows. Znajdziemy w niej poprawione funkcje, które zostały wprowadzone w wersji beta.

Głównie chodzi o zwiększoną szybkość i poprawki w Poczcie - producent wprowadził kilka nowości i twierdzi, że jest z nich bardzo zadowolony. Jak pisze serwis BetaNews, dostępny w Operze tryb Turbo zapewnia o 358 proc. szybsze ładowanie stron niż w trybie standardowym. Taki wynik możliwy jest do uzyskania wtedy, gdy prędkość Turbo wynosi x3. Świetny rezultat jest o 58 proc. szybszy od reklamowanego przez Operę wyniku 300 proc. Skompresowane strony wyświetlane są przy b. wysokiej kompresji plików graficznych, co sprawia, że niektóre zdjęcia cechuje wyjątkowo niska jakość.

Testy: Opera kontra Chrome

DailyTech przeprowadziło własne testy i porównało wyniki uzyskane przez Operę do tych, jakie osiągnął Google Chrome 4. Testy były przeprowadzone w benchmarku Futuremark PeaceKeeper i CelticKane JavaScript, który sprawdza wydajność skryptu nieco bardziej szczegółowo. Wszystkie testy wykonano na notebooku Sony VAIO z procesorem T8100 (2,1 GHz, 45 nm) i karcie graficznej NVIDIA 8400 GS. Komputer pracował pod kontrolą systemu Windows Vista. W przypadku Opery serwis miał do czynienia z wersją Build 1733 (silnik Presto 2.2.15), a w przypadku Chrome - 4.0.202.0.


Opera instaluje się szybciej niż Chrome, ale jej umowa licencyjna ma ciekawe ograniczenia (np. brak obsługi tabletów PC) (Fot. DailyTech.com)

W PeaceKeeperze Opera zdobyła 1718 punktów. Chrome uzyskał znacznie więcej, bo 2929 punktów. DailyTech informuje, że słaby wynik Opery częściowo ma związek z tym, że PeaceKeeper nie testuje specjalnych/eksperymentalnych standardów, takich jak Nav Links, Web Forms 2.0, VoiceXML/X+V czy trybu CSS Projection - wszystkie te standardy obsługuje Opera, podczas gdy Chrome nie wspiera żadnego. Zagraniczny serwis twierdzi jednak, że wymienione standardy są rzadko stosowane, więc to zrozumiałe, że benchmark Futuremarka nie bierze ich pod uwagę.

Kopiąc nieco głębiej, czyli testując przeglądarki w CelticKane JavaScript, Opera zdobyła skromne 274 ms, podczas gdy Chrome 4 mógł cieszyć się z wyniku 195 ms (autorzy testu podają, że tylko Apple Safari jest szybsza).

W skrócie, Opera 10 RC nie wydaje się lepsza od najnowszej wersji Google Chrome. Ma jednak spory potencjał - nowy silnik JavaScript o nazwie Carakan, który będzie dostępny dopiero w późniejszych wersjach programu. Rzecznik prasowy Opery Thomas Ford powiedział, że "[Carakan] nie będzie gotowy do wersji 10, ale gdy już się pojawi, wywoła świetne wrażenie na wszystkich".

Źródło: DailyTech.com

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  baju, baju. Wszyscy mówią jaka to ich technologia nie będzie rewolucyjna i w ogóle super a potem wychodzi jeden wielki shit, z którego nikt nie korzysta.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Ja mam Opere od dawna i jej nigdy nie zmienię.
   • avatar
    pwoznicki
    0
    Opery używam od lat.
    IE8 jak strona nie działa w Operze (bo jakiś jełop napisał tylko po IE). Nie narzekam sobie.
    Firefox wogóle mi nie podchodzi. Niewiem dlaczego. Pracowałem przez kilka dni na firefoxie. Ale niestety. To nie to co opera:)
    Zobaczymy co 10 wniesie nowego w praktyce.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     ja długo używałem Firefoxa ale od wersji Opera 10 beta częściej pracuje na operce.. Jutro ma już wyjść stabilna finalna Opera 10
     Szkoda ze tego silnika Carakan nie wrzucili już do 10 no ale nie jest źle...
     Pracuje się przyjemnie, wygląd, gesty,notatki,fajne zarządzanie kartami, speedial i inne rzeczy bez instalowania dodatków jak to trzeba robić w FF

     P.S Benchamrk miał przygotować recenzje Opery tak jak to było o Firefoxie, będzie ?? Zapewne jak już pojawi się ta finalna jutro ?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      chrome byl i jest szybszy od opery jednak jakos mi nie spasowal :P
      tak samo ff3 jednak tu juz dodatkowo przegrywa pod wzgledem szybkosci
      • avatar
       krzysiek
       0
       predkość renderowania mierzona w milisekundach. Kto sie tym podnieca?
       Czy nie ważniejsze jest funkcjonalność, ergonomia, stabilność, zasobożerność ?
       • avatar
        hapima
        0
        Powiem tak... testowałem Chrome i Safari ale pomimo że szybkością im nie dorównuje używam Opery. FF z kolei jest mułowaty po zaaplikowaniu paru wtyczek a i tak jakoś mnie nie przekonuje. Czasem tylko wkurza mnie w Operze wyświetlanie niektórych stron - ale to już nie wina samej przeglądarki. No i jeszcze O nie chce współpracować z czytnikiem kart kryptograficznych :/
        • avatar
         Terrorek
         0
         "ma jednak nowy potencjał -silnik[..]" a chwile dalej czytamy ze ma.. ale od następnej wersji... omfg...
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Funkcjonalność Chroma jest równa funkcjonalności dowolnego Widżeta w Operze. Zrozumiałe, że rozbudowana przeglądarka będzie wolniejsza (w testach) od tej, która jest właściwie łysym browserem. Tylko czy aby na pewno Chrome jest szybszy w rzeczywistości? Jak na razie moje doświadczenie mówi inaczej. Choćby lewy-prawy, prawy-lewy klik przechodzący do przodu lub do tyłu w historii przeglądania (Opera) sprawia, że Opera bije na łepek wszystkie pozostałe, szczególnie u osób nie posiadających przycisków nawigacji na myszy.
          • avatar
           blackedeyed
           0
           Pamiętam czasy sięgające roku 1998 czy 1999 kiedy to Opera była przeglądarką płatną, ale wartą swojej ceny. Nie wyobrażam sobie braku gestów myszy, opcji "wklej i przejdź" czy innych przydatnych funkcji, które nie istnieją w IE lub trzeba je pobrać jako wtyczki w FF. Co do Chrome to nie widzę jaki sens jest porównywać twór Google, który całkowicie jest pozbawiony funkcji. Co do PeaceKeeper, to tak naprawdę narzędzie służące reklamie. Większość testów opiera się na renderowaniu stron, w rzeczywistości mało kto tą różnicę w czasie zobaczy. Jeszcze jedna sprawa- większość osób narzekających na Operkę nigdy jej nie testowała w praktyce.
           • avatar
            kero8
            0
            News niepotrzebny, bo niczego ciekawego nie wnosi. Zgadzam się z przedmówcami. Chrome to przeglądarka kompletnie pozbawiona zaawansowanych funkcji, więc po co ją porównywać z "kombajnem" Operą. Wegług mnie Opera jest najlepszą przeglądarką w momencie gdy użytkujemy internet mobilny. Opcja Turbo oszczędza nasz transter i pozwala komfortowo przeglądać strony przy niskim transferze (np EDGE). Kompresję możemy w każdej chwili jednym kliknięciem wyłączyć dzięki czemu obrazki będę wyglądały jak w każdej innej przeglądarce. Sam do niedawna miałem na komputerze kilka przeglądarek: Operę, Maxthona, IE, Chrome, Firefoxa i Safari. Dałem szansę każdej z nich, ale pozostały tylko trzy pierwsze.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             no to trzeba będzie zobaczyc, a poźniej sie bedzie oceniac :)
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              miałem opere, ale coś gryzła sie z IE wiec ją usunąłem :/
              • avatar
               gruby86
               0
               Chrome ma straszne ssanie na RAM i procek co zauważyłem gdy otworzyłem około 15 kart. użycie procka skoczyło mi do 90% (Core 2 Duo [email protected],33GHz), a ramu z 4 Gb zostało mi około 2 na Windows 7 RC 64 bit, który zużywa około 1Gb ramu.