RTV

Opłata audiowizualna zamiast abonamentu RTV coraz bliżej

przeczytasz w 2 min.

Zamiast abonamentu RTV prawdopodobnie w przyszłym roku pojawi się opłata audiowizualna. Jej ściągalność zagwarantuje połączenie z rachunkiem za prąd.

Budynek TVP Warszawa Woronicza

Temat opłat za prawo korzystania z urządzeń do odbioru programów radiowo-telewizyjnych to gorący temat od lat bez względu na porę roku czy dnia. Wystarczy rzucić hasło, a w komentarzach od razu pojawią się zazwyczaj bardzo krytyczne komentarze pod adresem instytucji abonamentu RTV. Dlaczego jest on tak problematyczny, choć wynosi około 200 złotych rocznie? Czy opłata audiowizualna w wysokości 10 złotych miesięcznie, tak jak chciałby tego minister kultury Bogdan Zdrojewski, zmieni sprawy na lepsze?

Abonament RTV przez wielu nazywany jest haraczem. Choć określenie abonament kojarzy się często z minioną epoką to nasze opłaty za korzystanie z telewizorów i radia nie są czymś wyjątkowym w skali europejskiej. Problem tkwi jednak w tym jak są egzekwowane i czy ich ponoszenie daje nam faktyczne korzyści. Zwłaszcza ta druga kwestia jest bardzo interesująca. Dotychczas abonament RTV miał przede wszystkim pokrywać koszty „misyjnej” działalności wszystkich ośrodków mediów publicznych, w tym realizowanych przez nie programów. W zamian użytkownicy telewizorów i radia mają otrzymywać pozbawiony reklam materiał o wysokich walorach merytoryczno-artystycznych.

Niestety z tym jest problem. Choć paradoksalnie, wbrew słowom malkontentów, na kanałach TVP można obejrzeć niejedną ciekawą produkcję to ma to miejsce bardzo rzadko i najczęściej późną nocą. Na dodatek TVP nie stroni od reklam, a korzyści z nich ma nie gorsze niż pozostałe prywatne stacje. Również horrendalne wynagrodzenia za często niskich lotów programy budzą niezadowolenie wśród telewidzów. Na razie programy w publicznej telewizji nie są przerywane reklamami, ale kto wie jaką będzie przyszłość. Zwłaszcza że opłata audiowizualna choć związana z mediami publicznymi, potencjalnie mogłaby zasilić kieszeń również komercyjnych nadawców. A wtedy nici z braku reklam w TVP. Charakter tej opłaty lepiej pasuje do tego, jak część urzędników chce postrzegać abonament. Nie jako opłatę na rzecz telewizji publicznej, ale opłatę za „przywilej korzystania” z urządzeń radiowo-telewizyjnych.

Problem jest bardzo istotny, gdyż bardzo dużo osób obecnie nie ma w domu telewizora, a jeśli nawet to pełni on bardziej rolę ekranu dla odtwarzacza Blu-ray czy konsoli do gier. Filmy oglądane są w internecie. W przypadku abonamentu teoretycznie opłaty wiążą się z posiadaniem urządzeń, które pozwalają na odbiór sygnału radiowo-telewizyjnego. Jednak urządzenia mobilne, a także komputery są z niej obecnie zwolnione.

Minister Kultury Bogdan Zdrojewski
Minister Kultury Bogdan Zdrojewski

Dążenie do jak najlepszej ściagalności abonamentu RTV, co pozwoli mediom publicznym realnie zrezygnować z reklam, doprowadziły do powstania koncepcji opłaty audiowizualnej. Wedle słów ministra Bogdana Zdrojewskiego może ona wejść w życie nawet już w czerwcu 2014 roku, a najpóźniej z początkiem 2015 roku. Na razie jednak ministra kultury czekają rozmowy z ministrem skarbu w tej sprawie.

Jak wyegzekowować tę opłatę, o której wiemy, że obowiązek jej uiszczania nie będzie zależał od posiadania jakiegokolwiek urządzenia do odbioru radia czy telewizji. Najpewniejszym sposobem jest dodanie jej do opłacanych przez nas rachunków za prąd. Druga proponowana opcja to przypisanie jej do gospodarstwa domowego. Minister kultury w radiowej Trójce wspomniał, że chciałby by opłata wyniosła 10 złotych miesięcznie, czyli 120 złotych rocznie? Teoretycznie niewiele, ale w obliczu innych miesięcznych wydatków to wcale niemała kwota. Dotkliwa na przykład dla tych, którzy już ponoszą koszty korzystania z usług operatorów kablowych. Można powiedzieć, że 10 złotych to niewygórowana kwota za dostęp do cyfrowej telewizji, a jesteśmy przecież świeżo ucyfrowionym społeczeństwem. Mniej niż obecny, anachroniczny zdaniem ministra i nie akceptowany publicznie abonament. To jednak mizerna pociecha.

W teorii opłata audiowizualna pozwoliłaby uniezależnić się mediom publicznym od rynku reklamowego. Jednak w praktyce próba wypracowania idealnego modelu finansowania, gdy w parlamencie brak spójnej wizji jak wprowadzić taką opłatę, w jakiej wysokości i jak ją rozdysponować, utrudnia realizację planów ministerstwa kultury.

Będziemy śledzili rozwój spraw związanych z opłatą audiowizualną w życie, aż do ich sfinalizowania.

Źródło: polskieradio.pl

Komentarze

46
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  SoundsGreat
  36
  I za co ja mam to niby płacić? Za TVP, którego nie uruchamiam, czy może polskie radio? Moja plazma nawet nie ma podpiętej anteny, jest tylko monitorem a i tak coś ode mnie chcą? Nie ma mowy! Niech zamkną TVP, a ludziom dadzą być ubogimi w spokoju.
  • avatar
   Raider0001
   27
   od 10 lat nie oglądam TV
   • avatar
    Lord_Nikkon
    24
    Osobiście uważam za skandal sponsorowanie darmozjadów z TVP. Przecież nie od dziś wiadomo, że jest to polityczna tuba tych którzy są właśnie u koryta. Poziom merytoryczny sięgnął mulistego dna. Kiedyś można było oglądnąć taki miliard w rozumie, czy jeden z dziesięciu gdzie hołubiło się wiedzę a dziś widać tandetę i skandale. Dlaczego mam za to płacić? 10 zł to żaden pieniądz dla mnie czy dla wielu z nas ale pieniądze nie rosną na drzewach.

    Wg mnie powinno być tak że telewizor (tak jak dekoder) powinien być wyposażony w czytnik kart DVB i karta powinno podlegać rejestracji. Jeśli karta jest zarejestrowana - płacimy, jeśli nie - nie płacimy. Problem polega na tym, że jakby dać ludziom taki wybór to mogłoby się okazać, że TVP popłynęłoby i to bardzo szybko.

    Do dziś zresztą nie została wyjaśniona kwestia, czy opłatę mamy uiszczać kiedy mamy TVP z satelity. W końcu płacimy abonament dostawcy sygnału a ten powinien odprowadzić abonament za nas.

    Uważam, że to co się dzieje w PL to już są jaja. ZAiKS chce obciążyć haraczem wszystkie urządzenia elektroniczne bo "artyści" z bożej łaski cierpią głód bo nikt nie chce kupować ich tandety. Jasne opodatkujmy jeszcze bardziej telewizory. TVP wypłaca sobie gigantyczne premie, robi przewały z TV Polonia (wystarczy oglądać MAX'a) i promuje kolejnych ZAiKS'owych "artystów" ale musi im jakoś płacić. Więc nakłada podatek na nas. G... ich obchodzi, że nikt nie chce ich oglądać. Tak naprawdę abonament to nie opłata za oglądanie TVP ale podatek od posiadania telewizora, który w obecnych czasach nie musi wcale spełniać tej roli.

    Sam mieszkam w Japonii i nie mam karty DVB (w JP nazywa się ona B-CAS - BS Conditional Access Systems) - miałem wybór. U mnie TV jest podłączony do kompa i służy do oglądania filmów czy YT lub przeglądania Internetu (rzadziej grania). Nie płace (swoją drogą bardzo wysokiego) abonamentu i jest super. Mam wybór. To fascynujące że polska chlubiąca się demokratycznymi standardami i wolnością wyboru, nie daje nam tak naprawdę wyboru. Masz płacić czy ci się podoba czy nie, a jak nie to wyślemy ci z wizytą komornika.
    • avatar
     Konto usunięte
     23
     Ani złotówki nie dam na tą lewacką telewizję. Więcej daje mi YouTube.
     • avatar
      m4rcin
      9
      Niech zakodują TVP. Kto będzie chciał oglądać, niech płaci za dekoder.
      • avatar
       equalypse
       9
       To ja trochę zejdę z tematu – poruszę sprawę organizacji typu ZAIKS.

       Otóż kiedy w Polandii (teraz tak się podobno nazywamy) ktoś z osób prowadzących działalność gospodarczą zdecyduje się włączyć głośniej muzykę, natychmiast zlatują się sępy w postaci organizacji broniących praw autorskich. Mało kto wie, ale to nie jest tylko ZAIKS, w naszej słonecznej krainie jest och znacznie więcej (słyszałem o 4) i każdy pobiera haracze niezależnie od pozostałych!

       Pomijam fakt, że supermarkety mają znacznie niższe opłaty od polskich przedsiębiorców, to osobna kwestia.

       Jak to jest z tymi opłatami, ilustruje ciekawy przypadek (jeden z wielu);

       Otóż w mieście X pan Y prowadził małą restaurację. Któregoś dnia postanowił przyciągnąć gości i zorganizował występ muzyków zza granicy. Był to jakiś zespół grający na gitarach, fletach itd. Grano w kierunku mikrofonu, który był podpięty do starego głośnika. Po chłopsku, bo też cała rzecz była niewielka.

       Natychmiast pojawił się ZAIKS. Smutny pan z tej zacnej agencji zażądał kasy od właściciela restauracji. Nie wiem jakiej, jednak znaczącej. Właściciel domówił płacenia, ponieważ zespół prezentował muzykę autorską, nie objętą ochroną ZAIKSU i podobnych organizacji. Była to muzyka na żywo, w pełni legalna, nie pochodziła z żadnych urządzeń odtwarzających.
       Smutny starszy pan naciskał i sprawa skończyła się w sądzie.

       Wynik? Właściciel restauracji otrzymał wyrok KARNY – czyli karę WIĘZIENIA w zawieszeniu!!!

       Zmuszony był również zapłacić jakieś grzywny w ilości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czyli z bezzasadnie naliczonych kilkuset zł zrobiło się bezzasadne kilkadziesiąt tysięcy. Argumentacja sądu: muzyka przechodziła przez głośnik, czyli przez urządzenia „audiowizualne” i kasę trzeba było płacić 

       Polandia jest pełna takich patologii i kompletnego bezprawia.

       Ta sprawa jest dość świeża i tylko jedna z wielu podobnych.

       Dodam jeszcze, że z przyjemnością zamknąłem własną firmę i nigdy już jej nie otworzę w tym kraju – tylko za granicą (mógłbym bardzo długo pisać o tym, co wyprawiają wszelakie instytucje państwowe, haracz audiowizualny jest marginesem).
       Pozdrawiam serdecznie.
       • avatar
        Konto usunięte
        8
        Pranie mózgów. W TV kłamią, reklamują albo kłamią reklamując :) Polityczna i marketingowa (korporacyjna) indoktrynacja. Mówią na kogo głosować i co kupować. Wiem, że na debili nie chcę głosować i wiem co kupić a czego nie. Kreują wygodne dla siebie mody i poglądy wśród ludzi a ja mam to gdzieś i do tego mam za to płacić, mimo że reklam tam co nie miara...

        Mam w TV. CRT jest wyświetlaczem dla DVD i VHS. PDP jest wyświetlaczem dla Blu-Ray i Video HDD. Telewizję bardzo rzadko włączam gdybym miał z niej zrezygnować w zamian za niepłacenie tego podatku to nic by się w moim życiu nie zmieniło.
        • avatar
         Dragonik
         8
         Oglądam sobie w spokoju reklamy a tu nagle program o kulinariach.
         • avatar
          hideo
          8
          naszej telewizji TVP nie oglądam radia nie słucham a płacić trzeba :/ za te 200zeta to lepiej sobie abonament PlayStation+ albo xbox live gold wykupić czy chociażby na benzynę wydać :P
          • avatar
           fallen
           7
           Nazwa "opłata audiowizualna" nie jest niestety przypadkowa. Idę o zakład, że chodzi o to, aby pobierać od ludzi pieniądze i nadal bombardować ich reklamami. Gdyby nazywało się to "abonament", automatycznie wykluczałoby reklamy, a na to TVP nie pozwoli, bo z reklam mają astronomiczne zyski...
           • avatar
            yendrek
            6
            Jak dla mnie niech to wstawią te reklamy do programów na tv publicznej i zrezygnują z opłat. Swoje będą mieli, a problem z wysokością i formą haraczu z głowy.

            Zapewne jednak będzie typowo po polsku - reklamy wstawią, a haracz podwyższą i doliczą do chleba.
            • avatar
             Konto usunięte
             6
             No wiec rodacy... będziemy płacić za pranie mózgów :D

             Zaznaczyć by tu należało, że nie jest to żadne finansowanie tylko tak zwany haracz.

             A wy wszyscy co piszecie: "Nie będę płacił, Nie zapłacę" itp itd
             Zastanawiam się gdzie wy żyjecie? Bo pojęcia o życiu na pewno nie macie.
             Nie zapłacicie?
             Dowalą komornika, koszty komornicze, koszty sądowe, zabiorą plazmę, zlicytują mieszkanie... a w następnym roku zapłacicie i tak mimo braku TV i mieszkania.
             Mało tego.
             Nie dość, że zapłacicie to jeszcze wykażecie skruchę i ładnie przeprosicie.
             Dlatego właśnie przepadła Polska dla polaków.

             pozdrawiam
             • avatar
              Konto usunięte
              6
              Ja z chęcią zapłacę i 100 PLN miesięcznie, żeby tylko zamnknęli TVP niech zwolnią betony,a za te pieniądze pomogą dzieciakom w domach dziecka czy szpitalach. Zmniejszy im się dziura, budżetowa, my nie będziemy narzekać na ramówkę TVP - a uśmiech dzieci będzie bezcenny.
              • avatar
               robbin1
               5
               Kolejny podatek na zielonej wyspie. Co za kraj...
               • avatar
                Konto usunięte
                5
                To są chorzy ludzie i należy ich niezwłocznie zamknąć w szpitalu psychiatrycznym.

                Aby kupić sprzęt elektroniczny, który nie jest tani, płacę najwyższą stawkę VAT, a do tego pierdylion podatków. Prąd nie jest dziś luksusem, komputer jest narzędziem do pracy takim samym jak wiertarka, czy śrubokręt i jeszcze ma się za ten luksus płacić?

                Ludzie przestają oglądać TV, bo na internecie mogą obejrzeć to samo i jeszcze więcej - nie użerając się z tyloma reklamami (swoją drogą na TVP playerze jest najwięcej reklam). Tak więc jeżeli telewizja jaką dziś zna rząd jest nieopłacalna to ją ograniczcie, zróbcie jeden kanał "informacyjno-misyjny" i tyle. Komercyjne stacje nie żyją z abonamentu, płacą za miejsce na multipleksie i się utrzymują.
                Filmy i seriale na TVP to też poroniony pomysł, bo płacą na to wszyscy, a ten co nie ogląda tego to na tym traci. Można zamiast płacenia abonamentu kupić sobie raz bilet do kina i nie iść na film - z pewnością kino lepiej będzie funkcjonować, ale czy od tego nam się polepszy? I czy to w ogóle ma jakiś sens?
                • avatar
                 XaRaDaS
                 4
                 W obecnej formie jak to jest, to zwykły podatek od posiadania odbiornika, ale chwila, czy w sklepie przy zakupie nie zapłaciliśmy już podatku ? I czy ten odbiornik nie jest już naszą własnością ?, czemu komercyjne stacje, mogą się utrzymać z własnych opłat, a nie z haraczu ? TVP i PR by chciało kasę od wszystkiego, ale może trzeba się zastanowić czy oferta, którą dają jest tego warta, bo ja uważam, że za jakieś 5h oglądania miesięcznie płacić 10 zł. to nie warto. Możliwe że minister pójdzie jeszcze dalej i założą bazę odbiorników i trzeba będzie wpisać każde urządzenie i za nie oddzielnie uiszczać opłaty, niezależnie do czego będziemy użytkować :D
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  4
                  Dla mnie mogliby zlikwidować całe media publiczne razem KRRiT jest to tak naprawdę tylko strata pieniędzy podatników. Uogólniając nie ma tam nic wartościowego. Tak wiem radiowa trójka i jakiś program lub dwa w telewizji, ale cała reszta to jest zwykły intelektualny kał. Nie ma abonamentu, nie trzeba utrzymywać darmozjadów i urzędników którzy trzymają nad tym pieczę. Zaoszczędzona kasa zostaje w budżecie państwa i portfelach podatników, którzy mogę więcej kupić co automatycznie daje większe wpływy do budżetu z tytułu podatków. A to daje przecież więcej kasy na wyjazdy Hoffmana i garnitury oraz szczaw Niesiołowskiego :)

                  Tak samo Zaiks i inne tego typu rzeczy, powinno to zostać całkowicie zlikwidowane. Naprawdę wartościowym artystom to nie służy, a jak ktoś robi dobrą muzykę, to kasę powinien zgarniać z koncertów i różnorakich występów. Ewentualnie sprzedając swoją muzykę w internecie za pośrednictwem różnych dedykowanych temu usług.
                  • avatar
                   raffal81
                   3
                   Ja tam ciesze sie ze sa reklamy, przynajmniej mam czas by isc zrobic siku ;P
                   • avatar
                    StartX_pl
                    2
                    A za ponownie zarzucę inny przykład. Co z telewizorem, który już nie jest przystosowany do odbioru sygnału cyfrowego? bo jakby nie patrzeć to analogowe tv są bezużyteczne po tym jak wmusili na nas wymianę telewizora na cyfrowy lub zakup dekodera.

                    Pokazywanie nas jako czarnej owcy na tle europy, bo nie płacimy abonamentu? To oni są frajerzy, że dają się orżnąć na każdym kroku.

                    Już wiele razy mówiłem, jak się nie opłaca utrzymywać tej politycznej tuby propagandowej jaką jest telewizja państwowa to niech ją sprywatyzują. W rękach prywatnych będzie jeszcze bardziej dochodowa, a misja polityczna będzie dalej realizowana, kolesie z TVN i Polsatu wywiązują się z niepisanej umowy i jak powiedział Niecugow na woodstoku - tvn nie kłamie tylko wybiera kilka z tysiąca okruszków, aby pokazać fakty w odpowiednim świetle.
                    • avatar
                     RafiXll
                     2
                     Polska, kościół - same k... i złodzieje. Obalić rząd siłą nie widzicie co nam robią??? - Może na fb założymy partie anty rządową???
                     • avatar
                      2
                      Demokracja to taki ustrój gdzie wybierasz tego, który Cię będzie okradał i żył w luksusie za Twoje pieniądze. Także możemy sobie debatować, gdybać, a i tak zapłacimy za to jak nie w abonamencie to cenie prądu, chleba, paliwa...

                      TV jest jak polityka. Potrzeba tam młodych, bo jak na razie to tylko znajomości i więzy rodzinne się tam liczą, a nie wiedza i chęć wprowadzania pozytywnych zmian.
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       2
                       Do tych co mieszkają na wyspach i co mówią jak kolega tam gdzieś wyżej że BBC to proislamska telewizja. To zaróbcie ile się da i wracajcie lepiej bo za 30-40 lat to będzie Islamska Republika! Muslimy mnożą się tam jak króliki i z roku na rok coraz więcej ich tam przybywa! Wpuścili ich za dużo to niech teraz płacą za to. Chrześcijaństwo im śmierdziało to będą się modlić w stronę Mekki. Jak już będzie ich wystarczająco dużo, to będą wyżynać w pień niewiernych , gwałcić kobiety, pedałów będą wieszać a feministki kwasem twarze będą polewać!
                       Tu jeszcze jest szansa, pomimo że przez lata byliśmy w komuniźmie i nie było wolności, to jednak dzięki temu zostaliśmy odizolowani od wszelkiego rodzaju brudasów, czarnuchów i ohydnych muslimów! Liczy się tylko wielka Polska!
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        2
                        Przyłączam się do wielu moich przedmówców. Mamy wolny rynek a obecny system nadawania umożliwia swobodne zakodowanie sygnału więc nie widzę problemu. Ktoś chce oglądać, kupuje kartę za 10zł i ogląda, jak ma kablówkę to operator kablówki płaci za każdego klienta 10 zł jeśli ma w ofercie media publiczne, a musi. Oczywiście jeśli to dla niego zbyt duży koszt to podniesie cenę na abonament i albo klient się zgodzi na to albo nie.
                        W naszym kraju co kilka lat zmienia się opcja rządząca, ale cięgle są to prawie te same osoby który mają nadrzędny cel..... złupić coraz mniej liczne i starsze społeczeństwo. Gdybym nie miał pięćdziesiątki na karku to zostałby po mnie tylko swąd palonej gumy w tej pożal się Boże ojczyźnie :-(
                        • avatar
                         Gothar
                         1
                         Płacić można a nawet trzeba tylko to musi być z głową.

                         Skoro płacę abonament w nc+ to nie płace opłaty wizualnej, a jak nie mam zadnego kablowego, platformowego czy innego abonamentu to powinno płacić sie opłate wizualną (czyt. abonament rtv).

                         A jak to zweryfikować? jak taką opłatę ściągnąć? od tego są ludzie zarabiający ciężkie miliony z prezesami włącznie.

                         Dwa razy za to samo płacić nie ma nikt zamiaru.

                         Może trzeba zaoszczędzić, pozwalniać starych doświadczonych prezenterów i zatrudnić młodych po studiach którzy nie mogą znaleść pracy. w Końcu TV to misja i służba dla ludu, a 100 tyś za program dla reportera? i kto za to płaci?

                         Ci państwo - jak mówi bardzo słuszna reklama TV.
                         • avatar
                          Konto usunięte
                          1
                          To SKANDAL i ROZBÓJ W BIAŁY DZIEŃ.

                          DLACZEGO NIGDY NIE MÓWIĄ O ISTOCIE PROBLEMU ?
                          DLACZEGO CAŁY CZAS MÓWIĄ TYLKO, ŻE "ludzie nie płacą" i "JAK ZROBIĆ ŻEBY POPRAWIĆ ŚCIĄGALNOŚĆ OPŁATY" !?
                          CAŁY CZAS MÓWIĄ TYLKO! O ŚCIĄGALNOŚCI , A NIE O ISTOCIE PROBLEMU !

                          Naród będzie płacił abonament, a oni tam NAWZAJEM będą sobie przyznawać pobory po KILKADZIESIĄT ! T-Y-S-Ę-C-Y M-I- E-S-I-Ę-C-Z-N-I-E ???!!! Od 40 do 80 TYSIĘCY/mieś.!
                          ONI TAM MAJA "RZEKĘ PIENIĘDZY".

                          I WSZYSCY TAM NAZYWAJĄ SIĘ "CELEBRYCI" i/lub "GWIAZDY" (Tomasz Lis, Monika Richardson, jej kuzyn Piotr Kraśko, matka z synem DOWDOR, wetryniarz Robert Janowski (skończył weterynarie, i prowadzi program muzyczny), Beata Sadowska i cała kupa innych).

                          PRZECIEŻ TAKIE ZAROBKI dzielone z pieniędzy społecznych to ku*** GRANDA !
                          • avatar
                           jkbrenna
                           0
                           Nie sobie posylaja reklamy, czasami te sa bardziej interesujace od ich programow i zapomna o srodkach publicznych, od nas wyludzanych.przy pomocy mafijnych metod...( ty musisz misc TV, i ci listy z grozbami oprzez 4 miesiace posylaja)...
                           • avatar
                            Konto usunięte
                            -1
                            I bardzo dobrze i tak nie mam żadnych kablówek i satelity a korzystam tylko z DVB-T, a jak opłata ma być mniejsza, to nie widzę problemu i tak regularnie opłacam żeby nie mieć problemów.
                            Kiedyś miałem przez 2 lata cyfrowy Polsat i płaciłem 34 zł miesięcznie a nic tam nie było konkretnego. Większość ciekawych programów i tak była zakodowana, reklam w trzy i trochę, a później co miesiąc, dwa powtórki tych samych filmów, seriali i programów. Skończyła się umowa, podziękowałem im i mam spokój.
                            • avatar
                             m2nster
                             0
                             Myślą jak okraść, żebyśmy płacili. Niech nazwą to ZUS 2 i ściągają z pensji i emerytur ;) i tak nie wyjdziemy na ulicę, a szkoda.