Telewizory

Telewizory 4K OLED Panasonica z panelami LG

przeczytasz w 1 min.

Nawiązanie współpracy mogłoby być bardzo ważnym krokiem w kierunku rozpowszechnienia technologii 4K OLED TV.

Panasonic <a  data-cke-saved-href=

Po tym jak Panasonic zakończył produkcję telewizorów plazmowych, wielu wciąż się zastanawia w jakim kierunku pójdzie. Jeśliby wierzyć doniesieniom redakcji Bloomberg, japońska firma prowadzi obecnie rozmowy z LG Display, które to z kolei miałoby wkrótce rozpocząć dostarczanie swoich dużych paneli 4K OLED TV Panasonicowi właśnie.

Jeśli ten scenariusz doszedłby do skutku, sektor OLED TV mógłby na tym sporo zyskać. Firmy SamsungSony robią na razie bardzo wolne kroki w kierunku rozwoju tej technologii, a jedynym producentem, którego tegoroczna strategia w dużej mierze oparta jest o OLEDy jest właśnie LG.

Dlaczego firma LG miałaby wspomóc technologicznie swojego – jakby nie patrzeć – konkurenta? Do tej pory Koreańczycy udostępniali wprawdzie swoje panele, ale robili to wyłącznie dla mniejszych chińskich producentów. Cóż, odpowiadając pytaniem na pytanie – lepiej jest mieć większość udziałów na rozwijającym się rynku czy być jedynym graczem w martwym sektorze?

Choć telewizory OLED mogą pochwalić się znacznie wyższą jakością obrazu z głęboką czernią, żywszymi kolorami i szerszymi kątami widzenia na czele, to jednak konsumenci są odstraszani przez bardzo wysokie ceny. Swoje plany rozwiązania tego problemu przedstawiła niedawno firma Samsung, która wciąż korzysta z mało wydajnej technologii RGB OLED.

Tymczasem LG postawiło na autorską technologię produkcyjną white-OLED, która sprawiła, że jej telewizory są znacznie tańsze od konkurencji. Wciąż jednak ceny są zdecydowanie (nawet trzykrotnie) wyższe niż ma to miejsce w przypadku standardowym wyświetlaczy LED LCD.

Pod koniec ubiegłego roku firma Panasonic postanowiła zakończyć współpracę z Sony w sektorze OLED TV. Czy oferta LG okaże się bardziej kusząca?

Źródło: HDTV Test, TrustedReviews

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Franz
  8
  Szkoda, że myślą o 4K, bo będzie bardzo drogo, a na razie nie ma kompletnie potrzeby posiadania TV 4K - zrobiliby OLED FullHD za rozsądne pieniądze to pierwszy bym pobiegł do sklepu.
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   OLED 4k... dajcie nam zwykłym ludziom 32cale do mieszkania w końcu!
   • avatar
    hideo
    1
    prawdopodobnie Panasonicowi nie opłaca się produkowanie własnych paneli w Japonii, Korea Poludniowa jest dwukrotnie tańsza, a prawdopodobnie za jakiś czas japoński Sharp i inni tajwańscy i chińscy producenci również zaczną się pakować w oled i ceny jeszcze spadną, dziś mamy gigantyczną liczbę marek konkurujących ze sobą w tv i wielu producentów TV ma problem z zyskami w tak dużej konkurencji a na plusie są praktycznie tylko Samsung i LG a Sony, Philips i Panasonic produkują TV bardziej dla imidżu i rozpoznawalności marki niż dla zysków (tylko jak długo można ciągnąć nierentowny interes? wiadomo że Sony oddziela dział tv jako oddzielną spółkę a Philips "wypożycza" tylko logo na tv a produkują je inne tańsze gorsze firmy)
    • avatar
     AndreoKomp
     1
     To na mnie nie zarobią, ponieważ następny TV jaki kupię to tylko taki:
     LCD lub OLED ok. 60", proporcje 21:9, rozdzielczość 1080p, cenie ok. 5000zł.
     • avatar
      Fa_sol
      0
      "Do tej pory Koreańczycy udostępniali wprawdzie swoje panele, ale robili to wyłącznie dla mniejszych chińskich producentów."

      Bzdura, brat pracuje w LG i nie raz opowiadał jak to Panasonic psioczy odbierając zamówione w LG matryce do różnych modeli telewizorów.
      • avatar
       harada
       0
       Takie rozwiązanie mogłoby zadziałać :) wreszcie byłby OLED panasa na którego tak długo czekam :)