• benchmark.pl
 • Foto
 • Panasonic zapowiada wdrożenie technologii 8K w cyfrówkach do 2020 roku
Foto

Panasonic zapowiada wdrożenie technologii 8K w cyfrówkach do 2020 roku

przeczytasz w 1 min.

Klatka filmu będzie miała rozdzielczość 33 Mpix

Panasonic 8K

Czy w 2020 roku będziemy potrzebowali aparatów? Takie pytanie może przyjść laikowi do głowy, gdy przeczyta o planach Panasonica. A plany te wiążą się z wprowadzeniem trybu wideo 8K w aparatach cyfrowych do 2020 roku, tak by na igrzyskach w Tokio można było używać tej technologii bez problemów. A skoro 8K, to wyciągnięte z filmu klatki (tak jak obecnie można to zrobić w Panasonic Lumix G7) będą miały rozdzielczość 33 Mpix. Więcej niż obecnie wynosi maksymalna rozdzielczość zdjęć w większości aparatów.

Już obecnie rozdzielczość 4K robi ogromne wrażenie, a klatka z dobrej jakości filmu może spokojnie spełnić rolę zdjęcia. Zwolennicy klasycznej technologii fotograficznej mogą być jednak spokojni. Nie wszystkie rodzaje zdjęć da się zastąpić klatkami wyjętymi z filmu.

Kadr wideo
Zdjęcie czy film? Odpowiedź już nie jest taka prosta jak kiedyś. Przeskalowany do Full HD kadr z wideo 4K.

Choć transformacja z 2K na 4K odbywa się dość bezboleśnie, a skok z 4K na 8K to taka sama krotność , to tak duże rozdzielczości mogą sprawić problemy, z których obecnie nawet nie zdajemy sobie sprawy. Dlatego plany Panasonica należy uznać mimo wszystko za ambitne i na tym koniec, kropka. Więcej szczegółów firma na razie nie zdradza. Jedyny plus to to, że jeszcze 5 lat przed nami by przyzwyczaić się do 4K. Ale zwycięzcę kolejnych wyborów prezydenckich w Polsce być może będziemy filmować już w superrozdzielczości.

Źródło: ephotozine

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Eee 8K to już przeżytek. Prawdziwi hipsterzy czekają na 64K w 1 fpsie ale 64K
  • avatar
   gumol
   -4
   Jaki by wynik tegorocznych wyborów nie był. Obawiam się, że zwycięzcę kolejnych wyborów uwieczniać będziemy patykiem na ścianie w jaskini...
   • avatar
    matek103
    0
    co mam mandarynka do pomarańcza