Bezpieczeństwo

Panda Security: Poradnik bezpiecznych wakacji w internecie

przeczytasz w 2 min.

W okresie wakacyjnym komputery są używane najczęściej w celach rozrywkowych. Popularność czatów, gier on-line, sieci P2P, sklepów internetowych wzrasta, gdyż internauci mają więcej czasu. Dzieci także siedzą dłużej przed komputerem, surfując po internecie.

Cyberprzestępcy zawsze wykorzystują wakacyjne rozluźnienie, aby zdobyć kolejne ofiary i uzyskać dodatkowe profity ze swoich działań.

Panda Security przygotowała kilka wskazówek, które pozwolą zachować komputer bezpieczny i wolny od wirusów:

Zwracaj szczególną uwagę na e-maile, które otrzymujesz. Tą drogą często rozprzestrzeniane są różnego rodzaju zagrożenia, a także przeprowadzane są ataki typu phishing, czy inne wyłudzenia. To właśnie w okresie letnim wzrasta ilość wiadomości spamowych, przychodzących na skrzynki pocztowe z propozycjami atrakcyjnych ofert wakacyjnych. W tych wiadomościach internauci proszeni są o podanie poufnych danych oraz pobranie plików, które najczęściej są zainfekowane. Użytkownicy sieci powinni więc unikać e-maili od nieznanych im nadawców.

Pobieraj najnowsze aktualizacje. Cyberprzestępcy często inicjują ataki, wykorzystujące luki w zabezpieczeniach powszechnie używanych programów. Programiści próbują rozwiązać ten problem, regularnie tworząc i udostępniając kolejne aktualizacje. Jeśli Twoje aplikacje nie powiadamiają Cię, że odpowiednie aktualizacje są już dostępne, powinieneś systematycznie odwiedzać oficjalną stronę producenta, aby sprawdzić, czy pojawiły się jakieś nowe poprawki. Zalecane jest zaktualizowanie aplikacji na komputerze tuż przed wyjazdem i zaraz po powrocie z wakacji.

Nie pobieraj programów z podejrzanych stron internetowych – mogą być zainfekowane. W okresie wakacyjnym obserwuje się wzrost liczby pobrań dokonywanych przez internautów. Ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na to, co ściągasz z internetu. Dodatkowo powinieneś przeskanować wszystkie pobrane pliki przed ich uruchomieniem. Złośliwe kody kryją się najczęściej pod postacią filmów, seriali, itp.

Zwróć uwagę na informacje, którymi dzielisz się na portalach społecznościowych. Internauci powinni wystrzegać się podawania szczegółów takich jak, m.in. data wyjazdu na wakacje, zwłaszcza jeśli ich adresy zamieszkania są ogólnie dostępne na portalu społecznościowym.

Wyłącz router. Podczas nieobecności unikniesz w ten sposób podłączenia się osób niepowołanych do Twojej sieci komputerowej. Znane są przypadki włamań do sieci i pozostawienia w niej złośliwego programu, który uruchamia się w momencie włączenia komputera.

Bądź ostrożny, jeżeli korzystasz z publicznego komputera. W czasie wakacji internauci często korzystają z tzw. kafejek internetowych, aby przeczytać e-maila, poczatować z przyjaciółmi, czy zalogować się na portalu społecznościowym. W tym przypadku także należy pozostać czujnym. Po pierwsze, nie włączaj żadnych opcji, które zapisują Twoje hasło na publicznym komputerze. Uniemożliwi to następnemu użytkownikowi komputera, z którego korzystasz, na wejście na którekolwiek z Twoich kont. Upewnij się także, iż komputer, którego używasz nie jest zainfekowany. Jeżeli zauważysz jakieś podejrzane objawy (np. niezidentyfikowane okienka pop-up), przestań na nim pracować. Pamiętaj także, aby nigdy nie używać publicznych komputerów do przeprowadzania transakcji bankowych.

Używaj programów do tzw. kontroli rodzicielskiej. W czasie wakacji dzieci korzystają z komputerów częściej niż zwykle. Dlatego ważne jest, aby poinstruować je jak bezpiecznie korzystać z internetu. Zalecane jest wprowadzenie ograniczeń czasowych dla najmłodszych na korzystanie z sieci, kontrolowanie treści, które przeglądają i powstrzymywanie ich przed wejściem na strony, które mogą być dla nich niestosowne. Biorąc pod uwagę fakt, że rodzice nie zawsze są w pobliżu wskazane jest zainstalowanie programów do tzw. kontroli rodzicielskiej. Są to narzędzia, które pomogą m.in. w ustaleniu, których stron internetowych dzieci nie powinny odwiedzać, a które są dla nich nieszkodliwe.

Zainstaluj aktualne rozwiązanie zabezpieczające. W sieci są dostępne bezpłatne programy antywirusowe, takie jak m.in. Panda Cloud Antivirus, który możesz pobrać ze strony www.cloudantivirus.com.

źródło: informacja prasowa

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  obecnie używam Pandy 2010, którą od kilku dni testuje i przyznam że dobrze mi się spisuje...tak więc mogę być spokojny o bezpieczeństwo mojego komputera przez wakacje. Jeśli ktoś będzie chciał sprawdzić Pande to oprócz P Cloud, może z test-lab.pl pobrać wersje GP
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Przydałoby się wielu użytkownikom komputerów. Świadomość o zagrożeniach jest bardzo słaba, a to widać w tym, ile spamu jest w Polsce i ile komputerów zarażonych wg. badań różnych firm AV.

   Witaj!

   Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
   Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

   Połącz konto już teraz.

   Zaloguj przez 1Login