Systemy operacyjne

Październikowa aktualizacja Windows 10 - jak zainstalować i dlaczego warto? [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Październikowa aktualizacja Windows 10 (1809) jest już dostępna do pobrania. Przyglądamy się temu, jakie są najciekawsze nowości i zmiany oraz podpowiadamy, jak zaktualizować Windows 10 ręcznie.

Aktualizacja, 13 listopada 2018: Microsoft zapewnia, że po tygodniach intensywnych prac i testów uporał się z problemami (które zakończyły się szybkim wycofaniem pierwszej wersji z początku ubiegłego miesiąca) i ponownie, już w listopadzie, udostępniona została październikowa aktualizacja Windows 10, czyli 1809.

W oryginalnym newsie (oprócz kompletu podstawowych szczegółów) odnajdziecie informację na temat tego, jak wymusić pobieranie tej aktualizacji, ale być może powinniście wziąć pod uwagę zalecenie Microsoftu, by po prostu poczekać aż zostanie ona zainstalowana automatycznie. Jeśli nie chcecie czekać, koniecznie zróbcie wcześniej kopię zapasową (zresztą zawsze warto ją mieć). 

Aktualizacja do wersji 1809 została równocześnie udostępniona użytkownikom Windows 10 i Windows Server. Miejmy nadzieję, że tym razem rzeczywiście wszystko przebiegnie prawidłowo.

News, 3 października 2018: Działający na przeszło 700 milionach urządzeń system Windows 10 doczekał się już kolejnego dużego zestawu nowości i zmian. Październikowa aktualizacja może już być pobrana przez użytkowników – jak to zrobić i dlaczego warto?

Październikowa aktualizacja Windows 10 już jest

Zacznijmy od tego, że można spotkać się z kilkoma nazwami tej aktualizacji:

 • Październikowa aktualizacja Windows 10, 
 • Windows 10 October 2018 Update, 
 • Redstone 5
 • oraz Windows 10 1809.

Gdy jej odpowiedni wariant będzie dla was gotowy, system sam poinformuje was o możliwości zainstalowania aktualizacji. Jeżeli jednak nie chcecie czekać i zamierzacie zrobić to ręcznie, to podpowiadamy, w jaki sposób można tego dokonać…

Jak wymusić aktualizację Windows 10 (October 2018 Update)?

Aby to zrobić, należy:

Windows 10 1809 aktualizacja

Ze względu na możliwość wystąpienia problemów, warto przed przystąpieniem do aktualizacji wykonać kopię zapasową oraz (na wszelki wypadek) stworzyć pendrive naprawczy Windows 10.

Co nowego w Windows 10 1809 – najciekawsze nowości i zmiany

Czas odpowiedzieć sobie na pytanie o to, dlaczego warto zdecydować się na aktualizację systemu. Oto najciekawsze zmiany i nowości, jakie zostały wprowadzone wraz z October 2018 Update.

Ciemny motyw (Dark Mode) i lepsza wyszukiwarka

Jedną z najciekawszych nowości jest ciemny motyw Eksploratora plików. Innymi słowy: przeglądanie katalogów za pomocą systemowego narzędzia nie będzie już wypalało oczu po zmroku. Na razie Dark Mode nie jest doskonały, ale bez wątpienia jest to krok w dobrym kierunku. 

Podobnie ma się sprawa z odświeżoną wyszukiwarką systemową. Teraz oferuje ona rozszerzony podgląd, co oznacza możliwość podejrzenia szczegółów na temat odnalezionego pliku, jak również zastosowania filtrów kategorii.

Windows 10 1809 wyszukiwarka

Nowe i odświeżone narzędzia systemowe

Zaktualizowany Windows 10 daje także dostęp do narzędzia Wycinanie i szkicowanie. Jest ono aktywowane skrótem Win+Shift+S i pozwala na wygodniejsze robienie zrzutów ekranu oraz ich szybkie edytowanie.

Menedżer zadań z kolei został rozszerzony o kolumny „Zużycie energii” i „Trend zużycia energii”, co pozwala szybko ustalić, które aplikacje mają największy apetyt na energię i tym samym najmocniej skracają czas pracy między ładowaniami laptopa.

Odświeżenia doczekał się także Notatnik. Prosty edytor tekstu wreszcie obsługuje kasowanie całych wyrazów (Ctrl+Backspace), a do tego wyświetla liczbę linii i kolumn oraz pozwala na wyszukiwanie i zamienianie fraz.

Lepsza współpraca ze smartfonem

Kolejną nowością jest aplikacja Twój telefon. Co to takiego? Otóż programik ten sprawia, że współpraca smartfona z Androidem oraz komputera z Windows 10 wchodzi na wyższy poziom. 

Windows 10 1809 Your Phone

Aplikacja umożliwia synchronizowanie i przeglądanie zdjęć oraz kontaktów i wiadomości na dużym ekranie. Na pececie pojawi się nie tylko powiadomienie o SMS-ie, ale też możliwość jego przeczytania i wysłania odpowiedzi. 

I wiele więcej… 

Jest też wiele pomniejszych zmian, w tym: rozbudowane możliwości wyszukiwarki w oknie Ustawień, podgląd poziomu naładowania akumulatora podłączonych urządzeń Bluetooth, „inteligentny schowek” (z historią i podglądem) czy też Pasek Gier z funkcją wyświetlania fps-ów. Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się z wpisu na oficjalnym blogu Microsoftu.

Źródło i foto: Microsoft

Komentarze

46
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  Żadna z tych zmian nie jest warta rozważenia nawet ryzyka, że po aktualizacji system nie wstanie.

  Zresztą jak i większość wymuszonych poprawek typu security. Prawdopodobieństwo. że ktoś wykorzysta u mnie zdalnie błąd w procesorze Intela jest znikome, nie łażę po sieci jak napalony nastolatek. Prawdopodobieństwo, że system po date mi nie wstanie albo będzie się próbował wycofać w kółko, na podstawie ostatnich doświadczeń jest u mnie 50%. Prawdopodobieństwo, że po zastosowaniu takiej poprawki system zwolni jest 100%.

  Czy zatem ktoś do cholery może mi zostawić prawo do podejmowania decyzji w kwestii ryzyka co do kupionego za moje własne pieniądze komputera i systemu?
  • avatar
   Kenjiro
   3
   Jak to ktoś ładnie ujął "chętni na instalację są sami sobie winni" ;-).
   • avatar
    HardCorak
    3
    Warto też dodać że autor newsa poleca wam wersję beta. Jeszcze w insider był zgłaszany błąd gdzie nie pokazuje ile aplikacje biorą % procesora w menadżerze zadań i w RTM nie zostało to naprawione.
    • avatar
     markovfreeman
     2
     Po ostatniej dużej aktualizacji, mój pc startował 3x dłużej (ekran logowania stał około 30 sekund). Pomógł dopiero format i reinstal systemu. Ja już nie ryzykuje i ostrzegam innych.
     • avatar
      HypnoSq
      1
      Jako jeden z niewielu rodzynków którym Windows 10 nie sprawia żadnych nieprzyjemności, na pewno zainstaluję!
      • avatar
       Tofer
       1
       Zainstalowana wszystko działa ok żadnego problemu wszystko szybko i stabilnie , nie ma co narzekać :)
       • avatar
        xmexme
        0
        Nie ma informacji czy naprawili błąd podczas przywracania systemu z funkcji kopia zapasowa i przywracanie więc pewnie nic się nie zmieniło.
        Zgaduje że za to rozszerzyli szpiegowanie o podłączony telefon i tak jak w office każde kliknięcie jakiegoś pliku, zdjęcia, ustawień program będzie wysyłał zaszyfrowane informacje na serwery Microsoftu.
        • avatar
         endrju_82
         0
         A ja od wydania Win10 do teraz, nigdy nie miałem żadnego
         problemu z aktualizacjami. Wszystkie moje sprzęty działają
         szybko, stabilnie, bezbłędnie.
         Mam już postęp 17% w pobieraniu aktualizacji 1809 :-)
         • avatar
          greghostor
          0
          warto usunąć ten system
          • avatar
           Eryk333
           0
           Ja mam problem z zainstalowaniem win 10 robię wszystko zgodnie z poradami i ekran czarny dłuższy czas czekam i czekam i nic chyba blokada na procesor lub cos innego to laptop lenovo z570 ma ktoś pomysł ? ewntualnie zakup nowego kompa .
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Ta platforma marketingowo-sprzedażowa plus "social bullshit" to jeszcze jest system operacyjny? śmiem wątpić, zwłaszcza gdy chodzi o konsumenckie wersje.
            • avatar
             Kropeczka
             0
             Przeczytałam i moim zdaniem nie warto ;P
             • avatar
              Eryk333
              0
              Win 10 to takie wiecznie nie dorobione dziecko zawsze coś z nim nie tak win7 po roku był o wiele stabilniejszy niż win 10 po dwóch latach.
              • avatar
               Eryk333
               0
               Win 10 to takie wiecznie nie dorobione dziecko zawsze coś z nim nie tak win7 po roku był o wiele stabilniejszy niż win 10 po dwóch latach.
               • avatar
                Eryk333
                0
                Win 10 to takie wiecznie nie dorobione dziecko zawsze coś z nim nie tak win7 po roku był o wiele stabilniejszy niż win 10 po dwóch latach.
                • avatar
                 tarzinio
                 -1
                 Microsoft powinien płacić z własnej kieszeni za takie sytuacje. Za spowolnienie systemu gdzie był potrzebny reinstalacja, za utraty plików itd.
                 • avatar
                  PITUCH1
                  -1
                  MediaCreationTool1809 a co to się spsuło karze sciagać 1803 ????
                  • avatar
                   madmax87
                   -2
                   Ja nie rozumiem, niektórych ludzi. Ja od 15 lat amatorsko podkreślam, zajmuję się komputerami i w życiu nie miałem takich problemów jakie opisujecie, że przez jakąś aktualizację systemu czy programu coś mi się popsuło, przeważnie jak coś nie działało to z mojej winy. Może warto nauczyć się obsługi komputera od podstaw i dobierać odpowiednie konfigurację sprzętową i programową. Win 10 mam i sobie chwalę, dostałem 2 systemy za darmo od MS i z żadnym nie miałem problemów, a płacze że win 7 to jest system albo XP, litości, dzieciarnia i tyle!
                   • avatar
                    szpak333
                    -4
                    AKTUALIZACJA WINDOWSA MOGŁA ZABIĆ PACJENTA! JEST KOMENTARZ LEKARZY
                    https://www.youtube.com/watch?v=rL_Lc3NoQg4
                    • avatar
                     mutissj
                     -6
                     Dla Windows 10 Professional, polecam najskuteczniej:

                     1. O&O ShutUp10 (1.6)
                     2. Destroy Windows 10 Spying (1.7.1)
                     3. UpdaterDisabler (od PainterR) - działa w usługach

                     instalowałem ten pakiecik już na dziesiątki kompach, po tych zabiegach poziom blokady aktualizacji jest tak silny, że nawet ręcznie nie da się jej wywoływać xD, i spokój.

                     Zaznaczam że Ci co mają Windows 10 Home to są skazani na automatyczne aktualizację, tam trzeba szukać innych sposobów, chyba bardziej drastycznych.
                     • avatar
                      jarekzon
                      0
                      :)
                      • avatar
                       Mighn
                       0
                       Świetna sprawa to nowy schowek... a dokładniej możliwość skopiowania do schowka wielu modułów na raz :) i (chyba przeszło z testów) opcja kopiuj - wklej między komputerami... a dla posiadaczy małych laptopów z bardzo dużą rozdzielczością ekranu poza (działającym dalej tak sobie) skalowaniem jest jeszcze opcja zmiany wielkości czcionki, która dział dużo mniej problematycznie od skalowania (znajdziecie w ułatwieniach dostępu) - tyle na plus, wersja testowa pod koniec nie robiła w zasadzie żadnych problemów, więc śmiało można instalować na maszynie do pracy :)
                       • avatar
                        PITUCH1
                        0
                        no jest,
                        standardowo czyszczenie po aktualizacji, 36GB
                        - tu uwaga "pobrane" , aby sobie ktoś nie kliknął
                        - układ ikon poszedł w .......
                        - logowania tak samo :) tu origin , uplay
                        pasek wyszukiwarki no dość ciekawa opcja
                        • avatar
                         klosz007
                         0
                         Zainstalowałem na trzech komputerach, poszło bez istotnych problemów. Na jednym wizard oczyszczania dysku nie umie do końca usunąć katalogu Windows.old, na drugim przestal działać teaming kart LAN Intela ale to tradycyjny problem driverów Intela które nie nadążają że zmianami w półrocznych aktualizacjach Windows - kolejna wersja driverów naprawi zapewne ten problem.
                         Na czwartym i piątym komputerze nie zdążyłem zainstalować bo wycofali tą aktualizację...
                         • avatar
                          luckyboy
                          0
                          Rapid Mode przestało działać :/
                          • avatar
                           ewwami
                           0
                           Dotyczy Windows 10 Home 1809
                           Od czasu aktualizacji do 1809 mam problem z plikami dźwiękowymi FLAC - nie zapisują się poprawnie metadane jak tytuł utworu (skrócony do 26 znaków) i bez liter obcojęzycznych (np œ Ô ù itp)  nie zapisują się takie dane jak nazwa albumu, nazwa wykonawcy, rok, kompozytor. Wszystko to działało rewelacyjnie do wersji 1803 i wcześniejszych. Zaznaczam, że pliki WAV, ALAC, WMA nadal działają bez zarzutu.
                           Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu mojego problemu ewwami (Ewa Gantka)