Ciekawostki

NA ŻYWO: Pełne zaćmienie Słońca - zobacz transmisję

przeczytasz w 1 min.

Tegoroczne pełne zaćmienie Słońca na własne oczy zobaczyć można jedynie w Ameryce Północnej, ale NASA zadbała o to, by inni nie byli pokrzywdzeni.

W Europie najbliższe całkowite zaćmienie Słońca będzie miało miejsce dopiero za 9 lat. Amerykanie tymczasem będą mogli zobaczyć na własne oczy to niesamowite zjawisko już dzisiaj. Dobra wiadomość jest taka, że każdy z nas także będzie miał taką możliwość (choć jedynie na ekranie monitora). Transmisja na żywo odbędzie się bowiem przez Internet. Nie lada gratka dla miłośników astronomii.

Pełne zaćmienie Słońca (czyli przesłonięcie tarczy Słońca przez tarczę Księżyca) to piękne, ale niezwykle rzadkie zjawisko, a za 600 milionów lat w ogóle przestanie występować. Powodem jest nieustanne zwiększanie odległości naszego naturalnego satelity od Ziemi. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tekście Karola: Ostatnie pełne zaćmienie Słońca na Ziemi za 600 milionów lat, a najbliższe…

Dzisiaj (21 sierpnia) około godziny 18.00 (naszego czasu) rozpocznie się zaćmienie całkowite, widoczne jedynie w Ameryce Północnej. Agencja NASA postanowiła jednak pozwolić także nam nacieszyć oczy i organizuje wyjątkową transmisję wideo. Zjawisko będzie można zobaczyć z perspektywy kilkunastu satelitów meteorologicznych, kilkudziesięciu balonów stratosferycznych i samolotów oraz – tak jak astronauci – z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Transmisję można będzie obejrzeć tutaj:

...albo udać się na stronę NASA TV.

I choć oczywiście żadna transmisja nie może równać się z emocjami towarzyszącymi oglądaniu zaćmienia na żywo, to jak nie można sobie na to pozwolić, to dobra i propozycja NASA. 

Źródło: NASA, Quartz. Foto: CNES/Jean-Pierre Haignere/EPA

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  .Alx.
  6
  Oglądałem pełne zaćmienie słońca w Austrii 11 sierpnia 1999 i powiem tyle :
  To jest NIESAMOWITE !

  Życzę każdemu zobaczyć to na własne oczy, nie częściowe, bo to nie jest ciekawe, ale sam moment gdy księżyc całkowicie zasłania tarczę słoneczną.
  ...Dlatego wakacje w 2026 (12 sierpnia) planuję spędzić w Hiszpanii ;)