Oprogramowanie

Picasa przejdzie do historii - Google uśmierca swoją usługę

przeczytasz w 1 min.

Picasa towarzyszyła nam od 2004 roku. Czas się jednak pożegnać.

Picasa przejdzie do historii

Osobom dysponującym bogatą kolekcją zdjęć Picasa jest bez wątpienia znana. Google stawiało na nią od 2004 roku, ale właśnie nadszedł tego kres. Picasa zostanie uśmiercona.

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, 15 marca będzie dniem, w którym zakończone zostanie wsparcie dla deskopowej aplikacji Picasa. Naturalnie można będzie dalej mieć ją na dysku, ale aktualizacji spodziewać się nie należy.

Idąc dalej, 1 maja wygaszona zostanie usługa Picasa Web Album. Również w tym przypadku Google nie odbierze nam możliwość korzystania z naszych zasobów, ale niczego nowego już na serwery nie wrzucimy.

Decyzja Google dziwić raczej nie może. Od niedawna wszelkie wysiłki koncetrowene są bowiem na bliźniaczym Google Photos, które bardzo dynamicznie zyskuje na popularności i już kilka miesięcy pod debiucie dorobiło się grubo ponad 100 milionów użytkowników. To właśnie do Google Photos przenoszone będą zasoby z Picasa Web Album.

„Wszystko to ma na celu skoncentrowanie się wyłącznie na jednym serwisie fotograficznym oraz ujednolicenie zasobów z PC i urządzeń mobilnych. Wierzymy, że możemy stworzyć dzięki temu o wiele lepsze doświadczenia, koncentrując się na jednej usłudze możemy postarać się o więcej funkcji zamiast dzielić nasze wysiłki na dwa różne produkty.”

Źródło: venturebeat, techcrunch

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wilcze_stado
  11
  GP przy Picasie to kiepska tandeta. Popularność zyskuje tylko dzięki temu, że jest obecna na smartfonach i albumy tworzą się automatycznie (wyślij link do zdjęcia i tadam! masz już pierwszy album).
  Google rezygnuje z desktopów, stawia na rynek mobilny i interfejsy obsługiwane dotykiem, picasa się do tego nie nadaje i dzięki temu kończy istnienie.
  • avatar
   voxcordi
   4
   Up. Słuszna uwaga :-)
   Jedynym postępem jest gromadzenie coraz większej rzeszy głupoty ludzkiej...
   • avatar
    DexEngineer
    1
    Problemem Google Photos jest brak możliwości udostępniania zdjęć w trybie view-only. Osoby, które oglądają mój album i są zalogowane do Google automatycznie widoczne są potem w albumie jako. Można zablokować możliwość dodawania zdjęć ale wyobraźcie sobie fotografa, który udostępnia albumy klientom, którzy widzą siebie nawzajem!
    • avatar
     projectdarkstar
     0
     Czy Google Photos czasem nie ma jakiejś fajnej klauzuli typu Google ma prawo odsprzedawać wszelkie zdjęcia które wrzucisz?