Karty graficzne

Pierwsze Fermi tańsze, ale gorsze?

Spokojnie, to jeszcze nic pewnego! Choć fakt, że Nvidia zamiast stanowczo zdementować te informacje odmawia komentarza może budzić mały niepokój.

Zdaniem zachodnich serwisów technologicznych pierwsze karty zbudowane w oparciu o nowy procesor graficzny GT300 (kojarzony przede wszystkim pod nazwą Fermi) nie będą tak doskonałe, jak zapowiadano. W pionierskich modelach GeForce GTX470 oraz GTX480 obniżona zostanie liczba rdzeni - z planowanych 512 do kolejno 448 oraz 480. Przyczyną są problemy jakie podwykonawca, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, ma z wyprodukowaniem odpowiednio małych rdzeni.

Nieoficjalnie mówi się o tym, że ceny obydwu modeli zostaną obniżone. Póki co jednak Nvidia stroni od komentarzy, zaś faktem pozostają oficjalne kwoty - 499$ za GTX480 oraz 349$ za GTX470.

Zdaniem producenta kolejnych opóźnień nie będzie (docelowo karty miały pojawić się w sprzedaży pod koniec 2009 roku) i oficjalna data premiery zapowiadana jest na 26. marca. Pewne jest jednak, że sklepy zaczną dystrybuować oba modele najwcześniej 6. kwietnia.

Źródło: MaximumPC

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Blackout
  0
  Porażka.
  A jak w koncu dopracuja proces to wyjdzie "nowa" karta 485 gtx i znowu na tym samym zarobia.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Cały czas coś idzie nie tak... Co z wami zieloni?! Do roboty!!!
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Przypomina się sytuacja z GeForce FX. Miały one wyjść w grudniu 2002r. a wyszły w kwietniu 2003r. z powodów jakie nVidia miała z ich produkcją. I się okazało, ze GeForce FX 5800 pobierały dużo prądu i miały słabszą wydajność niż przewidywano i szybko wyszły poprawione GeForce 5900. Natomiast jak się potem okazało cała seria FX miała problem z algorytmem DirectX 9 i w grach z Shader Model 2.0 miała fatalną wydajność. Dopiero po roku wyszły rewelacyjne GeForce 6800.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     a ja po prostu myślę że zieloni się przeliczyli w możliwościach technologicznych (chcieli masowo wprowadzić coś co jest dopiero w powijakach)
     • avatar
      SoundsGreat
      0
      448 SP w słabszej wersji to i tak potęga! Fajnie jak by do jesieni zeszły na 1000PLN, ale z GeForce to raczej mało prawdopodobne. No i chociaż sercem jestem za nV i popieram to, że starają się zrobić coś w miarę nowego, to logika nakazuje wejść w HD5xx0/6xx0, przynajmniej są dopracowane. Zobaczymy.
      • avatar
       force
       0
       a ja po prostu myślę, że oni się dogadali....raz lepsza jest seria jednego producenta, a raz drugiego :P
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Radze czasami poczytac fudzille bo to tam bylo juz napisane tydzien temu. A z reszta na benchmarku tez to bylo wiadome wiec news jest bezsensowny.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Ja tam jednak podchodzę spokojnie do takich informacji. Do premiery zostało kilka dni więc spokojnie. Zobczymy co też te cuda potrafią w grach, bo chyba to, zaraz obok ceny, jest dla nas najważniejsze. Ja im kibicuję, bo jak wypuszczą nic nie warte grzejniki, to znowu ATI obrośnie w piórka i mogą nie obniżać za bardzo cen. Za rok modernizuje kompa i zdecyduję czy ATI czy NV wszytsko mi jedno, byle wydajnie i nie za drogo.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Przecież o tym się bodajże mówiło jeszcze w zeszłym tygodniu, że nie będzie 512, gratulacje za szybkość
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           wyjdzie taki niewypal jaki mam, czyli 8800 gts 640mb.
           karta serii G80 i wspiera cuda i wianki a nie wspiera dekodowania filmow na gpu. choc praktycznie od G84, odswiezonego G80 niczym sie nie rozni.
           poczekam na pelna karte. ati dziekuje.
           • avatar
            Darxis
            0
            Oni nie mają "zielonego" pojęcia czego klient chce