Odtwarzacze

Pierwsze odtwarzacze i płyty Ultra HD Blu-ray jeszcze w tym roku

przeczytasz w 1 min.

Będziemy mogli znaleźć nowiusieńki odtwarzacz Blu-ray pod choinką.

UHD Blu-ray logo

W czerwcu zatwierdzony został standard płyt i odtwarzaczy Ultra HD Blu-ray, którego nazwa mówi właściwie wszystko. Teraz dowiedzieliśmy, że licencjonowanie rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu.

Ultra HD Blu-ray to specyfikacja dla płyt i odtwarzaczy, która największy nacisk kładzie na obsługę materiałów wideo o rozdzielczości 4K Ultra HD (3840 x 2160 pikseli). Poza tym standard dodaje obsługę technologii dźwięku kinowego Dolby Atmos oraz treści wideo o szybkości 60 klatek na sekundę, jak również rozszerza zakres kolorów i wprowadza zgodność z HDR (większa rozpiętość tonalna). Płyty dostępne będą w dwóch wersjach: dwuwarstwowej o pojemności 66 GB i trójwarstwowej 100 GB.

Stowarzyszenie Blu-ray Disc Association (BDA) ogłosiło właśnie, że 24 sierpnia rozpocznie licencjonowanie nośników i urządzeń. Od tego dnia właśnie wszyscy producenci treści i sprzętu będą mogli oficjalnie promować swoje produkty jako zgodne ze specyfikacją Ultra HD Blu-ray. Nie oznacza to oczywiście, że pojawią się one na półkach sklepowych zaraz na drugi dzień. Bez wątpienia jednak będziemy mogli znaleźć nowiusieńki odtwarzacz Blu-ray pod choinką.

To bardzo dobra wiadomość. Najprawdopodobniej oznacza ona bowiem, że w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy doczekamy się konkretnych ilości treści o rozdzielczości Ultra HD i wreszcie wykorzystamy nasze nowe telewizory w stu procentach. 

Źródło: TechRadar

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Graifitifiz
  8
  4K czy Ultra HD? bo się gubię :/
  bo nie widziałem jeszcze telewizora 4K, a tyko UHD...

  poza tym różnica jest taka:
  4K to 4096x2160 pikseli
  Ultra HD to 3840x2160 pikseli
  • avatar
   anathema77
   8
   ciekawe ile będzie kosztować taka płyta ....bo jak na razie ceny płyt 50GB nie są zachęcające.
   • avatar
    krisk7
    6
    Płyta Ultra HD? Toż to upadło, zanim się podniosło.
    • avatar
     Konto usunięte
     5
     W 100% to nawet nie wykorzystujemy teraz, bo telewizja w polsce nie nadaje w 90% sygnalu w 1080p :) Nie mowiac juz o tym kiedy wejdzie 4k :) Smutne, ale prawdziwe, TV 4k to poki co zbedny bajer,
     • avatar
      AndreoKomp
      2
      100GB to nawet nie starczy na materiał wykorzystujący w 100% rozdzielczość Full HD, a co tutaj mówić o Ultra HD. Marketing pełną gębą jak to się mówi. Kowalski niestety da się na to nabrać i poleci kupić TV Ultra HD, żeby móc wykorzystać nowy standard. Nowe nośniki i standard są jak najbardziej potrzebne, żeby iść do przodu, ale nadal powinny się nazywać Full HD lub 1080p i być dedykowane do TV Full HD.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       To nie ma sensu. W końcu to umrze szybko, bo ludzie zagłosują portfelami.
       Kupi kilku szczerbatych napaleńców, dla których ważne są napisy na obudowie, bo i tak tego ultra ultra ultra 4K super hiper HD nie zobaczą. Puste piksele i tyle.
       • avatar
        darkowal
        0
        No nareszcie i bardzo dobrze byle do przodu ;-0
        • avatar
         DarioX7
         0
         Czyli co jeśli mam nagrywarkę obsługującą płyty 100GB BD to podejdą te nowe Ultra HD Blu-ray ? Jeśli chodzi o nagrywanie.