Internet

Hollywoodzcy pisarze chcą ochrony przed ChatemGPT

przeczytasz w 2 min.

Rewolucja przemysłowa poskutkowała zniknięciem wielu miejsc pracy, wygląda na to, że rewolucja AI rozbudza podobne obawy. Organizacja zrzeszająca hollywoodzkich scenarzystów boi się sztucznej inteligencji.

Amerykańska Gildia Scenarzystów strajkuje pierwszy raz od 15 lat

Pisarze Hollywood boją się, że zostaną zastąpieni przez algorytmy sztucznej inteligencji (ChatGPT sprawdza się już jako zastępstwo dla różnych zawodów). W związku z zagrożeniem dla ich zawodu związanym z korzystaniem przez studia z tekstów wygenerowanych w modelu językowym, Amerykańska Gildia Scenarzystów (WGA) wysunęła żądania względem studiów filmowych i platform streamingowych. Przeprowadzone na początku tygodnia negocjacje nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, więc pisarze zdecydowali się rozpocząć strajk.

Strajk scenarzystów nie odbije się natychmiastowo na filmach, czy serialach, ponieważ skrypty dla tych form są pisane z wyprzedzeniem. Jednak jeśli potrwa to dłużej, możemy spodziewać się znaczących opóźnień w zapowiedzianych produkcjach, nad którymi studia jeszcze pracują. Ostatni strajk, który miał miejsce w latach 2007-2008 trwał przez 100 dni. Obecnie efekty strajku będą widoczne dla amerykańskich widzów przede wszystkim poprzez kłopoty w powstawaniu programów rozrywkowych z udziałem gości. 

Postulaty WGA

 Gildia podkreśla, że chociaż negocjowali w celu uzyskania uczciwej umowy ze studiami filmowymi, to odpowiedzi, jakich udzielili im przedstawiciele, były całkowicie niewystarczające, w obliczu kryzysu egzystencjalnego, przed którym stoi wielu scenarzystów.

Zamknęli drzwi przed swoją siłą roboczą i otworzyli drzwi do pisania jako całkowicie niezależnego zawodu. Żadna taka umowa nie mogłaby być rozważana przez to stowarzyszenie.
- Czytamy w oświadczeniu kierownictwa WGA

Gildia domaga się znaczących podwyżek minimalnego wynagrodzenia w branży, aby zaradzić dewaluacji pisania, a także ujednolicenia kwoty, jaką scenarzyści dostają za pisanie dla platform stremingowych lub studiów wydających filmy kinowe. WGA ma zamiar też wynegocjować zakaz używania sztucznej inteligencji w rodzaju ChatGPT do pozbawiania pracy scenarzystów.

Nie, dla ChatGPT?

Gildia podkreśla, że nie sprzeciwia się samemu modelowi językowemu jako narzędziu, ale jego nieuczciwemu wykorzystaniu, jako sposobu na pozbawienie zarobku scenarzystów. Jednym z postulatów było niewykorzystywanie przez studia tekstów, które nie zostały im przekazane przez zatrudnionych pisarzy.

Scenarzyści obawiają się tego, że po wpadnięciu na jakiś pomysł studio po prostu wygeneruje scenariusz z pomocą modelu językowego. Oczywiście scenariusz ten będzie niedoskonały i poprawienie go oraz dopracowanie spadnie na zatrudnionego scenarzystę, który jednak nie otrzyma za swoją pracę takiej stawki, jaką dostałby gdyby pracował nad tekstem od samego początku. 

Źródło: engadget 

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  5
  Hehehe, wszyscy przeciętniacy w swoich zawodach strajkują, bo jakieś gupie AI będzie pisać/rysować lepiej od nich...

  Postęp ludzie, postęp.
  Wyobraźnie sobie internet w XVIII wieku (rewolucja przemysłowa) i ludzi, którzy narzekają, że w fabrykach maszyny stawiają, że pracę tracą! Zabronić maszyn, parowozy można tworzyć tylko młotkiem!
  • avatar
   tulika
   4
   Szkoda że nie strajkowali jak netflixy i inni za pomocą swoich oficerów politycznych ingerowali w fabuły, by podkręcać coraz bardziej poprawność polityczną i j narzucanie obowiązkowych wątków.... Kiedy ostatnio wyprodukowano jakiś s-f bez obowiązkowych motywów... 'edukujących' na siłę...

   Dopiero się odezwali, jak mogą stracić zarobek?
   • avatar
    Szaquak
    2
    Typowe ale nieuniknione.
    Sklepikarze protestowali przed wejściem hipermarketów, hipermarkety weszły, sporo splajtowało, zostali najlepsi, najbardziej obrotni.
    Taxiarze protestowali i protestują bo Bolt i Uber. Dziś większość jeździ dla tych przewoźników.
    Teraz "artyści" protestują przeciwko AI...
    ...a będzie jak będzie
    • avatar
     Fiona
     1
     Powtórka z historii. Kiedyś ludzie tak reagowali na maszyny parowe.
     I podobnie jak kiedyś i obecnie technologia wygra.
     • avatar
      pablo11
      1
      Brzmi jak żart, biorąc pod uwagę, jak dużo jeszcze trzeba rozwoju, by AI dogoniła kreatywnością człowieka.
      Chociaż z drugiej strony, patrząc po wytworach "pisarzy" Hollywoodu, to może ich "twórczość" powoli dogania. Wszystko jak z generatora takich samych treści.
      • avatar
       EgzoPro
       0
       Zamiast strajkować przeciwko AI lepiej poznać to narzędzie i wykorzystywać do efektywniejszej/usprawnienia pracy.
       Sytuacja jest jasna, regulacje w pojedynczym państwie/grupie państw nic nie zmienią gdyż zawsze znajdzie się państwo/grupa państw która będzie rozwijać AI w danej dziedzinie co w finalnym efekcie wyeliminuje najmniej efektywnych/innowacyjnych pracowników w państwie/państwach z uregulowanym AI.
       • avatar
        Marek1981
        -1
        Nie widziałem ostatnio żadnego filmu, który nie biłby po uszach słabymi dialogami oraz poprawnością polityczną... ciekawe czy hitlera zrobią czarnym? Co dosamego AI to znikną jedne zawody a powstaną inne
        • avatar
         vacotivus
         -1
         To może niech tworzą scenariusze, które są wyraźnie lepsze od tego, co generuje AI? Bo jak chcą grubej kasy za coś, co można mieć za darmo, albo choć znacznie taniej, to powodzenia...
         • avatar
          Elektromonter
          -3
          Ja to bym tak nie narzekal. AI moze sprawic ze ludzie straca prace ale wtedy panstwo wezmie na siebie utrzymanie calych spoleczenstw i bedzie tak ze maszyny, roboty beda pracowac a my nie bedziemy musieli juz chodzic do pracy a i tak bedziemy dostawac wyplaty od panstwa.
          Zyc nie umierac! Caly dzien czlowiek bedzie mial dla siebie!
          A jestem przekonany ze tak bedzie bo juz dzisiaj sa inicjatywy aby wyplacac ludziom pensje minimalne bez wzgledu czy maja prace cz nie maja. Osobiscie mocno takim unicjatywom kibicuje.
          Jak ktos nie chce pracowac to niech nie pracuje to jest jego sprawa ale niech panstwo takiego czlowieka utrzymuje i zapewni godne zycie.
          To jest jedyny sposob na wyeliminowanie ubostwa i wszelkich niesprawiedliwosci spolecznych na calym swiecie.
          • avatar
           eeuovikaseuu
           -5
           Sex randki w Twoim mieście. Żadnych pieniędzy ani związków, wszystko jest anonimowe i poufne, rejestracja jest bezpłatna---- https://paply.org/kiska
           • avatar
            Tu_Szczecin
            0
            Całe lata spadającego poziomu scenarzystów i rosnącej liczby kopiuj-wklej przy pisaniu scenariuszy musiało zrobić swoje. Teraz już za późno na biadolenie.