Konsole do gier

Na finalną cenę PlayStation 5 duży wpływ może mieć rozbudowany system chłodzenia

przeczytasz w 1 min.

Najprawdopodobniej nawet Sony nie wie jeszcze, w jakiej cenie zadebiutuje PlayStation 5. Nasilają się jednak doniesienia sugerujące, że gracze powinni nastawiać się na mniej optymistyczne scenariusze.

PlayStation 5 z „niezwykle drogim” systemem chłodzenia

Już od pierwszych zapowiedzi PlayStation 5 padają sugestie, iż konsola zaoferuje bardzo wydajne podzespoły i samo to będzie miało wpływ na cenę. Początkowo sugerowano jednak, że uda się zatrzymać na cenie bardzo zbliżonej do tej, z jaką mieliśmy do czynienia podczas premiery PlayStation 4. Ostatnie tygodnie to zmiana retoryki, a wśród powodów mogących ostatecznie podbić cenę teraz wymienia się również układ chłodzenia.

Wysoka wydajność nie zwalnia Sony z zadbania o efektywne odprowadzanie ciepła. Nie znamy jeszcze finalnego wyglądu konsoli, ale wygląd Xbox Series X dość dobrze pokazuje, że to istotna kwestia. Z ostatnich doniesień wynika, iż firma Sony zdecydowała się na zastosowanie „niezwykle drogiego” systemu chłodzenia. Co dokładnie to oznacza? Kilka dolarów za jednostkę, zauważalnie więcej niż początkowo zakładano (szacowano, że uda się nie przekroczyć dolara za jednostkę). Odwrotu jednak nie ma, ponieważ PlayStation 5 musi cechować się odpowiednią kulturą pracy, co dotyczy i temperatury podzespołów i generowanego hałasu.

PlayStation 5 devkit
Wygląd deweloperskiej wersji konsoli podyktowano między innymi potrzebą efektywnego odprowadzania ciepła z wnętrza.

Cena PlayStation 5 jeszcze przez dłuższy czas pozostanie zagadką

Informowaliśmy ostatnio, iż koszt produkcji PlayStation 5 dochodzi już do 450 dolarów. Do problemów Sony w ostatnich dniach zaczęto doliczać szalejący w Chinach koronawirus, teraz także droższe niż przewidywano chłodzenie. Zapewne wkrótce dołączy coś jeszcze i jeśli za kilka tygodni pojawią się sugestie, że koszt produkcji ostatecznie sięgnie 500 dolarów (lub minimalnie mniej), trudno będzie popadać w zdziwienie.

Źródło: gamingbolt, foto: Future

Warto zobaczyć również:

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zeniu
  3
  Kilka $ przy cenie konsoli ponad 400 $? To żart? Niejeden nabywca PS5 dopłaciłby 100 $, żeby tylko była chłodna i bezgłośna.
  • avatar
   Arnett
   1
   Może nie będzie "grania z helikopterem" znanego z PS4
   • avatar
    pawluto
    0
    Zaczyna się podbijanie ceny bzdetami o chłodzeniu...!!!
    • avatar
     piccardo
     -3
     Jak dla mnie bzdura, jedyne co widzę to ewentualny skok na kasę o ile cena konsoli jak i gier mocno podskoczy. Dziś chodzenia nawet aio nie są tak drogie jak były na początku, pamięci czy inne wymysły też drogie nie są i najważniejsze Sony czy M$ nie potrzebują już wydawać na R&D konsol kupują gotowce hurtowo, a ceny gier jakoś nie spadły mimo braku argumentu że R&D konsol jak i same konsole w produkcji kosztują ich masę $. Na moje to widzą że skoro ludzie kupią smartfon za 4-5 tyś czy nie reagują na skoki cenowe które serwował np Intel bezpodstawnie to i oni będą chcieli po prostu zwiększyć zyski. Jeżeli zaś cena wzrośnie nieznacznie gier i konsol to nic tylko kupować.
     • avatar
      maksimum
      -4
      Brzydkie
      • avatar
       mutissj
       -4
       W krajach słabo rozwiniętych gdzie przeważa tania siła robocza, końcowa cena konsoli nie powinna przekraczać 2000 zł bo taki przeciętny kowalski powie że nie będzie oddawał większość swojej pensji na konsole, i sprzedaż może znacząco spaść.
       • avatar
        Erikson83
        0
        Korona wirusa wam da konsole...heheh
        • avatar
         KMyL13
         0
         "Na finalną cenę PlayStation 5 duży wpływ może mieć rozbudowany system chłodzenia"
         A nie inflacja, albo wzrost płacy Chińczyków montujących to cudo - w końcu już piąta generacja...
         • avatar
          szymcio30
          0
          Kurcze przecież dziecko zrozumie, że upchane podzespoły w małej obudowie będą się grzały. System chłodzenia będzie bardziej skomplikowany niż w PC to oczywista oczywistość. Jeśli obiecują natywne 4k 60FPS no to wybaczcie za 2tys tego nie da się sklecić choćby bardzo chcieli.
          • avatar
           Gatts-25
           0
           Jeżeli ktoś pisze, że konsole nowej generacji zapewnią 4k i 30fps w grach to nie ma pojęcia w temacie, w którym się wypowiada.
           Takie wiadomości jak ta - https://news.mydrivers.com/1/673/673812.htm
           wystarczą mi do oceny produktu zwłaszcza gdy wiemy , że CPU i GPU będzie od AMD no i coś od Samsunga.
           Konsole nowej generacji wyprzedadzą się i to szybko.Zobaczymy czy nie będzie wzrostu cen z powodu braków magazynowych.
           • avatar
            SuperTurboUser
            0
            Oprócz chłodzenia jeszcze logo Sony i logo PlayStation też znacząco ( ca. 100 $) podbiją cenę konsoli. ;)
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Konsole są szybkie, tanie, i łatwe w obsłudze. zdaje się że z tego została tylko łatwość.