SSD

Plextor planuje dwie nowe serie SSD - premiera na Computex 2015

przeczytasz w 1 min.

Na stoisku producenta zobaczymy modele z dwóch krańców oferty - wydajne modele M7e i budżetowe M6V.

Plextor M7e - dysk SSD
Dysk Plextor M7e korzysta z interfejsu M.2 PCIe 2.0 x4

W dniach 2 - 6 czerwca w stolicy Tajwanu, Tajpej, odbędą się targi Computex 2015. Firma Plextor planuje wtedy wydać dwie nowe serie nośników SSD – w tym bardzo wydajne modele M7e przeznaczone dla graczy i entuzjastów.

Modele M7e mają pretendować do najwydajniejszych dysków ze złączem M.2 – wedle zapowiedzi, ich osiągi będą ponad 2-krotnie wyższe od tradycyjnych modeli pod SATA 6 Gb/s (próbka inżynieryjna osiągała transfery do 1400/1000 MB/s). Producent zastosował w nich kontroler Marvell 88SS9293 i kości pamięci Toshiba A19 nm MLC NAND. Wprawdzie nośniki zaprezentowano już kilka miesięcy temu, ale ich premiera nastąpi na tegorocznym Computexie (powinniśmy się tutaj również spodziewać edycji dla graczy z adapterem PCI-Express).

Oprócz tego producent planuje wydać 2,5-calowe modele z segmentu budżetowego – wiele wskazuje, że mogą być to zapowiadane już rok temu modele M6V, aczkolwiek jeszcze nie ujawniono ich oficjalnego oznaczenia i specyfikacji. Wiadomo jedynie, że nośniki mają konkurować z najtańszymi modelami innych producentów.

Computex to jednak nie tylko premiery sprzętowe. Wraz z kolejną odsłoną technologii PlexTurbo 3.0, optymalizacja pracy dysku SSD za pomocą pamięci RAM będzie jeszcze efektywniejsza. Oprócz tego pojawi się wsparcie dla więcej niż jednego napędu. Dodatkowo producent planuje wydać zupełnie nowe oprogramowanie PlexVault dla użytkownikom możliwość ograniczenia dostępu do wybranych plików. Wrażliwe dane będzie można przechowywać na ukrytej partycji. Pojawi się też narzędzie PlexCompressor, które wprowadzi kompresję danych i pozwoli oszczędzić miejsce na dysku SSD. Mechanizm kompresji został zaprojektowany w taki sposób, aby utrzymać wysoką sprawność napędu i zapewnić stabilną pracę komputera.

Plextor - stoisko na CeBIT 2015
Tak było na targach CeBIT 2015

Na stoisku marki Plextor odbędzie się szereg pokazów na żywo. Goście będą mogli zapoznać się między innymi z możliwościami dysków SSD dedykowanych dla graczy. Na komputerze wyposażonym w napęd M7e, można będzie zagrać w gry w rozdzielczości 4K.

Źródło: Plextor

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Franz
  1
  Model M7e ciekawie się zapowiada, ale i tak Samsung SM951 wypada zdecydowanie lepiej pod względem osiągów.

  Niestety po raz kolejny widać jak bezsensownie producenci robią ludzi w konia dając im na płytach niby komplet nowoczesnych złączy, a wśród nich M.2.
  Ale to tylko pozory na potrzeby marketingu - jak pokazują testy takie M.2 z przepustowością do 10Gb/s (PCIE x2) mocno ogranicza wydajne SSD z interfejsem PCIE - potrzebują one 4 linii PCIE do uzyskania pełnych prędkości pracy.
  Kto wyda duże pieniądze na takie SSD Plextora lub Samsunga, by potem je zamontować na złączu, które mocno ograniczy ich osiągi? - i tak zamontuje je w slocie PCIE za pomocą adaptera.

  Z tej perspektywy widać, że obecność złącza M.2 na płytach głównych jest całkowicie nieistotna dla kupujących, a liczy się liczba slotów PCIE oraz to ile z nich i z jakimi prędkościami na raz da się wykorzystać.
  • avatar
   Bialy
   0
   Taaak SUPER.
   Ale PlexTurbo jak nie działał z dyskami mSata (MxS), tak dalej nie działa...
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Czekam na PlexTurbo nowe do M6S. Ale moim zdaniem hitem będzie M6V, jeśli cenowo będzie tańszy od M6S. Wydajnościowo to może być dobry dysk - czytałem, że ma nowe kości NAND Toshiba 15 nm MLC.