Oprogramowanie

Pliki: Microsoft Silverlight 5 - popularne środowisko uruchomieniowe

przeczytasz w 2 min.

MS udostępnił nową wersję Silverlight

Microsoft poinformował o udostępnieniu piątej odsłony stabilnej wersji narzędzia Silverlight. Udostępniona wtyczka pozwala na korzystanie z autorskiego środowiska uruchomieniowego dla graficznych aplikacji webowych.
 


Pobierz:

Rozmiar pliku: ~17 MB

  więcej plików
   »20 najnowszych plików
 »sterowniki i narzędzia do kart graficznych
 »narzędzia CPU
 »benchmarki, testy
 »wszystko dla Windows
 »gry, poprawki, dodatki
 »multimedia

 »
zobacz wszystkie lub wyszukaj plik
 »zaproponuj dodanie pliku lub programu


W skrócie, Microsoft Silverlight jest popularnym środowiskiem służącym do uruchamiania wielu graficznych aplikacji webowych oraz różnych niezależnych aplikacji komputerowych, niedziałających w ramach przeglądarki. Docelowym zamierzeniem technologii Silverlight jest rywalizacja z ociężałym Flashem firmy Adobe. Głównymi zaletami technologii Microsoftu ma być lekkość oraz kompatybilność z wieloma platformami.

silverlight logo

O ile w przypadku systemów Windows i Mac OS, można mówić o zachowaniu kompatybilności i natywnym rozwoju, to już w przypadku coraz popularniejszych systemów Linux - niestety nie. Dla tego systemu Microsoft nie udostępnił natywnej wersji Silverlight. Istnieje za to otwarta implementacja tej technologii, nosząca nazwę Moonlight, za której rozwój odpowiedzialna jest firma Novell - nie jest ona tak funkcjonalna jak pierwowzór.

moonlight logo

Jeśli chodzi o najnowszą odsłonę Silverlight, to prace nad jej piątą wersją trwały prawie rok i chociaż premiera tego pluginu została zaplanowana na zeszły miesiąc, to zadebiutowała dopiero teraz. To niewielkie opóźnienie z pewnością można wybaczyć twórcom, oby tylko otrzymać w maksymalny sposób dopracowany produkt.

Nowa wersja wprowadza liczne udoskonalenia w zakresie obsługi technologii 3D. Znalazł się również rozszerzony model zaufanych aplikacji, a także możliwość sprzętowego dekodowania materiałów wideo w formacie H.264. Oprócz tego wprowadzono szereg poprawek i usunięto wiele pomniejszych błędów.

silverlight po instalacji

Mimo wszystko w ostatnim czasie wiele się mówi o zakończeniu żywota wtyczki Silverlight. Do tej pory jednak Microsoft nie zabrał oficjalnego głosu w tej sprawie. Wiele wskazuje, że niedługo miejsce takich technologii jak Silverlight czy też Flash zajmie HTML5. Niewykluczone więc, że mamy do czynienia z ostatnią wersją popularnego pluginu.


Więcej aplikacji:

Źródło: Microsoft

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Warmonger
    -2
    Technologia ta jest może ie tyle "popularna", co przymusowo wymagana przez wiele aplikacji, po których wcale bym się tego nie spodziewał.
    W szczególności są to różne narzędzia pomocnicze potrzebne na uczelni lub do obsługi programów open-source. Użyje ich raz na rok, a Silverlight w systemie już pozostanie.