Karty graficzne

PNY zmienia warunki gwarancji na karty graficzne - nie dla koparek kryptowalut

przeczytasz w 1 min.

Najnowsze warunki gwarancji nie sprzyjają entuzjastom zajmującym się kopaniem kryptowalut. Nie są one jednak do końca jasne dla klientów.

Popularność kryptowalut przyciągnęła entuzjastów, którzy wykorzystują karty graficzne do budowy tzw. koparek. Firma PNY postanowiła tutaj odpowiednio zareagować i zmieniła warunki gwarancji na swoje akceleratory.

Karty graficzne są wykorzystywane nie tylko do budowy komputerów do grania, ale coraz częściej właśnie do generowania (lub jak kto woli „kopania”) kryptowalut typu Ethereum, Zcash czy Monero. Entuzjaści zwykle sięgają tutaj po modele ze średniej półki, które charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną, a przy tym są powszechnie dostępne w sprzedaży.

Warto jednak zauważyć, że kopanie kryptowalut wiąże się z długotrwałym obciążeniem akceleratora, co może wpływać na zwiększoną awaryjność. Niestety, na zwiększonej awaryjności tracą producenci, którzy przyjmują więcej kart do naprawy.

PNY - gwarancja

Firma PNY na początku listopada zdecydowała się na radykalną decyzję i zrezygnowała z przyznawania gwarancji na swoje karty graficzne GeForce GTX. Niedawno warunki gwarancji zostały ponownie zmienione – na karty graficzne przysługuje 3-letnia gwarancja, ale producent zastrzega sobie możliwość odmowy naprawy kart wykorzystywanych do kopania kryptowalut.

Wszystko jasne? No nie do końca. Nie wiadomo na jakiej podstawie producent ma zamiar oceniać zastosowanie akceleratora, a tym samym uznawać lub nie uznawać prawa do gwarancji. Nie wiadomo też co z kartami wykorzystywanymi do kopania kryptowalut, które zostały zakupione jeszcze przed zmianą warunków gwarancji.

Źródło: PNY, Computer Base

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kerebron
  7
  Oj, już chyba myślami pod choinką! :)

  "charakteryzują się wysoką efektownością energetyczną" - chodzi oczywiście o efektywność. Wysoką efektowność energetyczną to wykazywały np. Samsungi Note 7. :P

  "kopanie kryptowalut wiąże się z długotrwałym obciążeniem akceleratora, co negatywnie wpływa na jego awaryjność" - albo "wpływa pozytywnie na awaryjność", albo "wpływa negatywnie na trwałość/bezawaryjność".

  No to Smacznego Jajka i Mokrego Dyngusa! :>
  • avatar
   shadowman333
   5
   Skoro nie ma jak udowodnić czy użytkownik wykorzystywał kartę do kopania kryptowalut można uznać, że karta jest sprzedawana bez gwarancji.
   • avatar
    Foxy the Pirate
    2
    Mogą sobie zapisywać co chcą, dyrektywy unijne się tym nie przejmą.
    • avatar
     Glass
     1
     Producenci kart graficznych zrobią licznik roboczogodziny, coś jak w SSD TBW. Po takim liczniku będzie wiadomo czy karta była pod obciążeniem 24h/7d, czy była wykorzystana dogrania czy sporadycznych obliczeń.
     • avatar
      Makar
      0
      W Polsce producenci mogą sobie zasady reklamacji wsadzić w buty. Zawsze należy składać z tytułu rękojmi bo wtedy jest to zmartwienie hurtowni.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Bardzo łatwo sprawdzić czy była w koparce czy nie. Każda karta ma wbudowany licznik ile czasu jest na chodzie i w jakich warunkach. Wystarczy porównać z datą zakupu i z miejsca widać, że nie była używana do grania tylko 24/7 na 100% wydajności
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Swoją drogą sprzęt który nie może pracować 24h na dobę to sprzęt niepełnowartościowy, coś takiego nie powinno mieć miejsca niezależnie od tego co to za produkt. Chociaż coraz częściej można spotkać zapisy w gwarancjach i informacje na stronach producentów że sprzęt spełnia normy i parametry pod warunkiem ze pracuje nie więcej niż 4-5 godzin dziennie - to zakrawa na jakąś jawną kpinę.
        • avatar
         Tomeczek
         0
         zastanawiam sie jak dlugo wytrzymuja karty graficzne ktore chodza 24/h ja posiadam sam osobiscie karte Asus 1080 strix ktora ma chlodzenie wodne i przy opciarzeniu GPU 100% temperatura karty nie przekaracza 40 stopni pytanie jak dlugo bedzie dzialac????