Gry mobilne

Pobrałeś Minecraft z Google Play? Możesz mieć problem

przeczytasz w 1 min.

Eksperci z firmy ESET wykryli aż 87 złośliwych aplikacji.

Google Android nie uchodzi za najbezpieczniejszy system mobilny. Co najgorsze, zainfekować swoje urządzenie można nawet poprzez aplikacje z oficjalnego sklepu Google Play. Potwierdziło się to raz jeszcze.

Tym razem problem dotyczyć może osób decydujących się na sięgnięcie po Minecraft, zwłaszcza, jeśli dodatkowo wzbogacały grę o modyfikacje. Eksperci z firmy ESET wykryli w Google Play aż 87 złośliwych aplikacji, które ukrywały się pod przykrywką modów do Minecrafta.

14 aplikacji nie oferowało obiecywanej zawartości, a jedynie wyświetlało ofierze reklamy. Niestety nie tylko. Po uruchomieniu aplikacje żądały uprawnień administratora. Jeśli już je otrzymały, wyświetlany był ekran z przyciskiem „INSTALL MOD". Po kliknięciu użytkownik był proszony o zainstalowanie dodatkowego modułu „Block Launcher Pro" i przyznanie mu kilku uprawnień. W tym czasie pobierana była dodatkowa zawartość, która sama mogła ściągnąć z sieci kolejne złośliwe oprogramowanie.

Minecraft Google Play wirusy

Więcej, bo 73 aplikacje przekierowywały użytkowników do stron internetowych. Po uruchomieniu wyświetlały ekran z przyciskiem „pobierz”. Nie dawało to jednak użytkownikowi modów, lecz przenosiło go na stronę WWW wyświetlającą: reklamy, ankiety wyłudzające numery telefonu, kody rabatowe, pornografię, fałszywe aktualizacje czy fałszywe ostrzeżenia o zainfekowaniu urządzenia wirusami. Zawartość stron wyświetlana była w różnych językach – w zależności od adresu IP ofiary.

Niepokojąco brzmią informacje, iż do momentu zgłoszenia zainfekowanych aplikacji do Google Play, blisko milion użytkowników pobrało je na swoje urządzenia mobilne.

Jeśli sięgaliście po tego typu elementy powinniście jak najszybciej przeskanować smartfona lub tablet programem antywirusowym. Można też usunąć zagrożenia ręcznie. Należy dokonać dezaktywacji uprawnień administratora (Ustawienia>Ekran blokady i zabezpieczenia>Inne ustawienia zabezpieczeń>Administratorzy urządzenia), a następnie odinstalować wybrane aplikacje (Ustawienia>Menedżer aplikacji).

Źródło: ESET

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PITUCH1
  10
  Pobrałeś Minecraft z Google Play? Możesz mieć problem


  ....87 złośliwych aplikacji, które ukrywały się pod przykrywką modów do Minecrafta.

  Modów !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  sądzicie , że sam Mojang by se pozwolił na jakiś syf ?

  wiec tytuł nie na miejscu, a takich dodatków do dodatków i innych śmieci w GP jest miliony !
  • avatar
   q23main
   5
   Proszę o wyjaśnienie jaki mogę mieć problem jeśli pobrałem Minecraft z Google Play? Artykuł traktuje o czymś innym.
   • avatar
    mat9v
    4
    Po co ściągać antywirusa skoro Google dodał te apki do swojej bazy zagrożeń i zostaną automatycznie wywalone przez skaner Playstore? Google ma uprawnienie do automatycznego wyrzucania z telefonu każdej apki uznanej za złośliwą.
    No chyba że nie mamy sklepu google w telefonie, ale wtedy to nie z playstore wirusy złapaliśmy i zewnętrzny AV się przyda.
    Tak swoją drogą, kto przy zdrowych zmysłach daje losowej aplikacji prawa administratora na telefonie....
    • avatar
     Konto usunięte
     4
     O Boże! Mam wirusa baterii... Jak go usunąć? Pomocy! :(
     • avatar
      Tomasz Słowik
      4
      Potężny wirus, skoro wymaga zrobienia roota i idioty, który przyzna mu uprawnienia. Szukanie taniej sensacji, znowu...
      • avatar
       xchaotic
       1
       co za clickbait - mam Minecrafta PC z Play Store cyfrowo podpisane przez Mojang AB and nie jakies dziwne apki nie wiadomo skad, w czym problem?