• benchmark.pl
 • RTV
 • Kamery
 • Point Grey Flea3: moduł kamery wideo 4K mniejszy od kostki Rubika - cena i parametry
Kamery

Point Grey Flea3: moduł kamery wideo 4K mniejszy od kostki Rubika - cena i parametry

przeczytasz w 2 min.

Sam zbuduj kamerę 4K

Jak dotąd wszystkie kamery 4K, o których pisaliśmy na benchmarku to drogi, a nawet bardzo drogi sprzęt. Są jednak firmy, które chcą przybliżyć tę technologię szerszej grupie użytkowników. Zwłaszcza tej, która lubi samodzielne składanie sprzętu. Point Grey za niespełna 1000 dolarów oferuje moduł z sensorem, który może stać się sercem kamery 4K. Jakiej, to zależy już od inwencji konstruktora.

Moduł Flea 3 ma rozmiary niewielkiej kostki o boku 3 cm. Wewnątrz znajduje się elektronika (w tym 32 MB bufor) oraz sensor CMOS, który rozmiarami może zaskoczyć. Jego przekątna jest bowiem taka sama jak w popularnych kompaktach. Do wyboru mamy kilka opcji różniących się przekątną sensora, jego rozdzielczością i maksymalną prędkością rejestracji obrazu. Są to kolejno:

 • matryca Sony IMX035 klasy 1/3 cala, 1,3 Mpix, 120 klatek/s
 • matryca On Semi VITA1300 klasy 1/2 cala, 1,3 Mpix, 150 klatek/s
 • matryca Sony IMX036 klasy 1/2,8 cala, 3,2 Mpix, 60 klatek/s
 • matryca Sony IMX121 klasy 1/2,5 cala, 8,8 Mpix, 21 klatek/s

Sensor On Semi pozwala rejestrować jedynie obraz monochromatyczny, ale za to ma migawkę globalną dzięki czemu lepiej sprawdzi się w przypadku bardzo dynamicznych scen. Nas najbardziej interesuje ostatni wariant, za wspomniane 1000 dolarów, który umożliwia rejestracje wideo w rozdzielczości 4096 x 2160 pikseli (standard 4K).

Flea 3 moduł kamera 4K usb 3.0
Gwint pasuje do obiektywów z mocowaniem typu C. Przy odrobinie inwencji można jednak pomyśleć o stworzeniu adaptera, który pozwoli instalować również inną optykę. Pudełeczko waży niecałe 60 gramów.

Flea 3 jest pomyślany jako podstawa kamery. Sam moduł nie ma żadnego interfejsu użytkownika (brak wyświetlacza), ma za to wyjście USB 3.0 oraz port ogólnego przeznaczenia (GPIO), które pozwalaja na przesyłanie zarejestrowanego obrazu w 16-bitowym formacie RAW do urządzenia, które zapisze dane. Może to być komputer lub notebook, ale wtedy Flea 3 zamieni się w high-endową kamerę internetową, albo miniaturowy komputer lub samodzielnie zaprojektowana elektronika (z wyświetlaczem, dyskiem SSD na dane).

Flea 3 nie ma wbudowanego źródła zasilania. Sensor wraz z elektroniką do pracy wymaga napięcia 5 V (pobiera niespełna 3 W). To ilość energii, która można przesłać nawet stosując samo połączenie przez USB 3.0.

Flea 3 moduł kamera 4K usb 3.0 tył złącza

Wraz z kamerą dostarczane jest oprogramowanie FlyCapture wraz z SDK dla systemu Windows 7, które pozwala na tworzenie dowolnego typu aplikacji do przechwytywania obrazu i sterowania kamerą.


Więcej o wideo w rozdzielczości 4K i wyższej:

Źródło: Pont Grey

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Maciej Lewczuk
  3
  Pewnie pojawi się coś podobnego w przypadku zaawansowanych wersji klocków LEGO. Może ktoś użyje do budowy samokierujących samochodów zamias masy lidarów, radarów i kamer 720p... Czekam zatem na pomysły zastosowań ;D
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   pfff kamera... ja chcę 4k tv w przystępnej cenie :D
   • avatar
    DarioX7
    0
    cena...
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Podobają mi się wymiary tej kamerki, ale cena faktycznie przesadzona.. Jednak polskie gadżety to jest coś, kumpel ostatnio kupił zestaw do podsłuchu Senido za 500 zł i działa jak ta lala.
     • avatar
      Baleryon
      0
      Kamerki przemysłowe tego typu (szybkie, czułe sensory mono bądź z macierzą Bayera, wysyłające nieskompresowane wideo) są wielce popularne w amatorskiej astrofotografii słoneczno-księżycowo-planetarnej (w tym modele od Point Grey). Naturalnie ze względu na ceny popularne wśród amatorów, którzy już trochę bardziej w to "wsiąknęli" (przygodę zaczyna się zwykle od przerobionych, tj. pozbawionych obiektywów, kamerek internetowych).