Internet

Polacy a pirackie oprogramowanie i wideo

przeczytasz w 2 min.

Jak duża jest skala pirackiego oprogramowania i wideo w Polsce? Okazuje się, że ogromna.

piractwo

Jak duża jest skala pirackiego oprogramowania i wideo w Polsce? Okazuje się, że ogromna. 

Według analiz PwC, aż 7,5 miliona Polaków korzysta z nielegalnych serwisów internetowych oferujących treści wideo. Co więcej, około 40 proc. ankietowanych przyznało, że płaci za dostęp do tego typu materiałów, na czym polska gospodarka traci od 500 do nawet 700 milionów złotych rocznie. Każdego roku użytkownicy odtwarzają poprzez nielegalne źródła 400-500 mln filmów, 650-750 mln odcinków seriali i 150-180 mln transmisji sportowych.

„Dane przedstawione w raporcie pokazują, że kradzież materiałów wideo jest w Polsce zjawiskiem powszechnym. Niepokojąca jest postawa niektórych portali internetowych działających na polskim rynku, które zamiast edukować użytkowników i walczyć z tym zjawiskiem, utrzymują serwisy oferujące dostęp do pirackich treści i czerpią z nich dodatkowe korzyści, np. sprzedając tam powierzchnię reklamową” – powiedziała Sabina Lipska, dyrektor wideo grupy Onet-RASP.

Nie inaczej jest w przypadku piractwa oprogramowania komputerowego. Polacy szczególnie upodobali sobie produkty firm Microsoft, Corel, Adobe i Norton. Nielegalne wersje programów tych producentów dostępne są przede wszystkim na serwisach aukcyjnych (typu Allegro). Według BSA, w styczniu 2015 roku ponad 90 proc. aukcji oferujących systemy Windows 7/8 oraz pakiety Office 2010/2013 zawierały nielegalne kopie.

„Produkty Microsoft, takie jak systemy operacyjne Windows 7 oraz 8, a także pakiety Office 2010 i 2013 są najczęściej używanym nielegalnym oprogramowaniem. Musimy stale uświadamiać użytkowników, że korzystanie z takiego oprogramowania jest nie tylko nielegalne, ale także niebezpieczne dla nich samych” – skomentował Krzysztof Florczak z polskiego oddziału firmy Microsoft.

Treści pozyskane w nielegalny sposób mają jedną korzyść – są przeważnie znacznie tańsze niż oficjalne kopie. Użytkownicy muszą jednak być świadomi, że pobranie programu z niepewnego źródła może skutkować między innymi zainfekowaniem komputera złośliwym oprogramowaniem. Jest to także okradanie autorów produktów.

Ostatnie miesiące były przełomowe w zakresie walki z procederem handlu nielegalnym oprogramowaniem. Sąd Rejonowy w Słupsku skazał Tomasza Z. na 3 lata pozbawienia wolności za kradzież i rozpowszechnianie oprogramowania komputerowego, między innymi na Allegro (bez możliwości warunkowego zawieszenia wykonania kary).

Źródło: BSA, PwC, RT

Komentarze

91
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bostonawy
  87
  Państwo nas perfidnie okrada to czemu my nie mamy okradać państwa.
  • avatar
   Vassago
   32
   "Polska gospodarka traci od 500 do nawet 700 milionów złotych rocznie". Kwota wyssana z palca bo polega na założeniu, że gdyby nie było piractwa to korzystający dotychczas z pirackich wersji musieli by je kupić a przecież większość z nich by tego nie zrobiła. Poszliby na 2 filmy w m-cu do kina, kupiliby 2 gry na 3 m-ce i tak dalej. Ktoś kto np. teraz ogląda pirackie 10 filmów miesięcznie nie kupiłby ich na blu-rayu.
   • avatar
    Wozik
    31
    Polska gospodarka nic na tym nie traci, bo Polacy nie trzymają niewydanych pieniędzy w skarpecie, tylko żyją od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca wydając wszystko na jedzenie, ubranie i mieszkanie.
    • avatar
     apalen
     28
     Jaki ten nasz rząd jest biedny... Ciagle go okradają...

     Widać trafił swój na swego...
     • avatar
      Fiona
      19
      Ojej przecież to nic nowego...

      My Polacy odpowiadamy za I wojnę światową, za II wojnę, za wypędzenie żydów z Egiptu, za zejście człowieka z drzewa, za każde zło na tej planecie...

      Jeżeli jeszcze nie odpowiadamy za jakieś zło to spokojnie, zaraz zaczniemy....

      Nie znam żadnego innego narodu który daje się tak każdemu skundlić....

      ehhhhh, szkoda słów............

      • avatar
       Konto usunięte
       16
       Jak by ludzie dostawali takie premie jak rząd, to by nikt nie piracił.
       • avatar
        -AKATSUKI-
        14
        Czlowiek placi za internet wiec moze sciagac/ogladac i tak dalej
        • avatar
         Kojot321
         14
         "na czym polska gospodarka traci od 500 do nawet 700 milionów złotych rocznie." powinno być "nie przywłaszcza sobie corocznie 500 000 000 do nawet 700 000 000 zł". Gówno mnie obchodzi Polska gospodarka w momencie gdy 60% moich dochodów zabierają poprzez podatek dochodowy, VAT, akcyzę, podatek od deszczu i podatek od kupy psa sąsiada itp. a oni nadal z tymi pieniędzmi nie są w stanie zrobić czegoś bardziej pożytecznego niż nażreć się w restauracji (5tyś za kolację) lub jeździć do egzotycznych krajów "by pogłębić dobre relacje z tamtejszymi władzami i wspomóc ICH gospodarkę".
         • avatar
          Konto usunięte
          9
          "Polacy, a pirackie podatki" - o taki artykuł teraz poproszę.
          • avatar
           Fiona
           9
           Na mnie Polska gospodarka traci.
           Kupuję co prawda DVD i BR, ale........ poza granicami Polski.

           A czemu ? A bo nie dam się okradać !!!!!

           Np.
           Amplituner kupiony w Anglii = 2500 zł( po przeliczeniu z funtów) Ten sam w Polsce 4000 zł
           I mogę tysiące takich przykładów podawać...

           To kto tu kogo okrada się pytam ????
           • avatar
            Konto usunięte
            8
            Kidys piractwo było legalne. Do 1994r. Potem nielegalne ale społecznie akceptowalne. A teraz jest wilka nagonka, bo to moralnie złe i okradająca nas gospodarka cierpi. Jest to prawo nie naturalne, wtórne i nikt mi nie każe myśleć tak czy inaczej bo tak... że to co kiedyś było ok jest teraz złe bo komuś (nie mi) to nie pasuje. Bi i tyle.
            • avatar
             Flynn
             7
             "Polska gospodarka traci" - to rozumiem pieniądze zaoszczędzona na piraceniu softu, filmów i muzyki odkładamy pod materac i tam leżą i tracą na wartości, tak? Większej bzdury już dawno nie słyszałem. Gospodarka nic nie traci, a może nawet i zyskuje, bo wydajemy te pieniądze na produkty krajowe zamiast na zagraniczne produkcje (oczywiście trochę polskich wytworów jest, ale dużo więcej jest tych zagranicznych). Tak więc jeśli nie kupię gry i zaoszczędzę 100zł, to te 100zł wydam na piwo, mięso, paliwo do samochodu. Tak czy inaczej je wydam. Gospodarka nie traci zupełnie NIC. Nie gloryfikuję tu piractwa. Wytykam tylko logiczny błąd.
             • avatar
              Lonnger
              4
              Serwisy funkcjonują bo oferują wszystko w korzystnych cenach. Zapłacisz 20zł na miesiąc i masz dostęp do wszystkiego. Przy legalnych serwisach płacisz 9zł za dostęp do filmu na 24h...

              Ekonomia, tego się nie zwalczy chyba, że same serwisy i dystrybutorzy zrozumieją, że należy zarabiać małe sumy na dużej liczbie klientów, a nie duże na pojedynczych.

              Gdybym miał do wyboru 10 zł na pirackim serwisie i 30zł na legalnym przy tych samych treściach wybrałbym legalny.

              O oprogramowaniu się wypowiadać nie będę, bo się nie znam. Oprogramowanie mam legalne.
              • avatar
               Martines
               3
               Chytry dwa razy traci, jakby producenci uwzględniali realia rynku to by więcej zarabiali. Nie tylko mentalność jest tu problemem, ale i niskie zarobki. Choć trzeba przyznać, że czasem zdarzały się fajne promocje jak np. Office 2007 BOX z licencją na trzy komputery za 200zł i Photoshop CS3 dla studentów za ok 180zł i sprzedawało się to jak świeże bułeczki (sam skorzystałem z obu promocji). Więc nieprawdą jest, że cena nie ma znaczenia, ludzi po prostu nie stać, a chcą mieć jak najwięcej, więc "oszczędzają" na czym się da (nie to żebym pochwalał), a do tego nielegalne oprogramowanie bywa też wygodniejsze bo nie trzeba się użerać np. z aktywacjami.
               • avatar
                abukiewicz
                2
                W życiu nie kupiłem ani filmu ani serialu na dvd wiec mam czyste sumienie i przeze mnie polska gospodarka nie traci...

                Takie wyliczenia ile kasy tracą są zawsze zawyżone i wzięte z kosmosu... To ze ludzie ściągają to nie znaczy, że by kupili dany film, serial jakby nie było możliwości jego pobrania internetu. Wielu by po prostu poczekała aż się to pojawi w TV, albo by sobie dało spokój z daną pozycją.
                • avatar
                 Wasek
                 1
                 Gdyby zarobki były inne to nie byłoby takich drastycznych statystyk.
                 • avatar
                  xpaxpl
                  1
                  w przypadku jak toś ściąga a potem to sprzedaje to popieram eliminowanie takich ...
                  ale w pozostałych przypadkach to przecież większość tych co ściąga płaci za internet, telewizję i nie widzę czemu mieli by się zastanawiać czy pieniądze które płacą za abonamenty zasilają również konta twórców a raczej przede wszystkim ich wydawców...
                  • avatar
                   Hakuren
                   1
                   Mamy kleptokrację (z greki dosłownie - władza złodzieji) w tym kraju (i nie tylko u nas). Jeśli rządzą nami złodzieje od niemal 30 lat nie widzę powodu aby społeczeństwo miało byc lepsze od władzy. Sam wydaję 90% pieniędzy za granicą. Oprócz podstawy czyli żywności, gaz, prąd, paliwo itp reszta jedzie spoza kraju (w szczególności elektronika).

                   Sam przyznaje się bez bicia. Z softem daaawno temu przestałem bawic się w piraty (nie kupuję oprogramowania w Polsce, aż takim wariatem nie jestem). Jako legalny użytkownik staram się obejść zabezpieczenia softu aby jego użytkowanie było mniej uciążliwe dla mnie, płacącego klienta. DRM wymyślono tylko i wyłącznie aby uprzykrzyć życie uczciwym ludzikom. Najbardziej doskiwerają mi programy, z których korzystam w pracy. Co 3, 6 lub 12 miesięcy drą mordę o nowe licencje i każda z nich nie kosztuję 40 złotych tylko tak bardziej razy 25x (kwartalne) - 120x (roczne). Inni korzystają z piratów i patrzą na mnie jak na idiotę, że płacę, ale jak ich lewy serwer zamkną to lecą do mnie z płaczem i krzykiem pomóż! Taki wał zawsze mówię.

                   A podawanie, że straty wynoszą 20 bilonów zlotych dlatego, że Iksiński z Nowakiem ściagnęli 2 filmy... Nie dajmy sie ogłupić. Tylko skończony debil (czyt. każdy polityk) w to uwierzy.
                   • avatar
                    prime27pl
                    1
                    Ludzie ale płaczecie .Postawcie sie z drugiej strony: nagrywacie film a ktoś ogląda go za darmo pasuje ? Wszyscy płacza ale jeden drugiemu ręke za 1zł by odgryzł . Niestety nasze zarobki to bieda z nędzą ale usprawiedliwianie tym złodziejstwa to bzdura .
                    • avatar
                     kabat
                     1
                     Legalizacja ściągania i udostępniania (przez p2p) nie dla celów komercyjnych - do tego powinniśmy dążyć. Dziś przez naciski środowisk typu zaiks pojawiło się zjawisko copyright trollingu. Do tysięcy ludzi wysłane są propozycję ugód, zbierane są komputery przez policję, która zamiast ścigać prawdziwych przestępców musi rekwirować normalnym ludziom komputery bo co ściągnęli 3 lata temu MP3 torrentem i jakaś kancelaria ma z tego użytek. Zajęci są tym bajzlem prokuratorzy i policjanci a kasa trafia do naciągaczy prowadzących kancelarię. Jest petycja do marszałka sejmu w sprawie copyright trollingu, musimy pisać do posłów, nagłaśniać temat bo bardzo źle się w Polsce dzieje w tym temacie. Nie wystarczy tylko komentować temat i minusować zwolenników walki z piractwem, zmiana zapisu ukryci odrażające praktyki zastraszania internautów Ale do tego jeszcze długa droga.
                     • avatar
                      shakal84
                      1
                      Gdyby zarobki były Europejskie tak jak ceny, piractwo w POlscev byłoby o wiele mniejsze a tak ? hmm
                      • avatar
                       tgolik
                       -1
                       Bieda Polaków wynika między innymi z tego, że ci, którzy pracują w branży związanej z własnością intelektualną (programiści, graficy, dystrybutorzy filmów, sprzedawcy gier komputerowych, pracownicy CD-Projektu tworzący Wiedźmina 3, kasjerzy w kinach, pracownicy księgarni, muzycy rockowi i wielu wielu innych oraz ich rodziny) są okradani przez nierobów, którzy przyznają się na tym forum do piractwa.
                       Ściągnie sobie taki cebulak film lub grę za darmochę z neta i nie dając nic z siebie ma zapewnioną rozrywkę na wiele godzin. Ponieważ tym samym znaczną część swoich potrzeb zaspokaja za darmo, nie ma motywacji do pracy. I kółko się zamyka.
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        -6
                        Chyba kogoś porąbało że będę płacił 400zł za Windowsa. System który jest fatalnie zaprojektowany. A używać trzeba, bo Windows wciąż ma monopol na komputery osobiste.
                        • avatar
                         Konto usunięte
                         -9
                         Jak widzę te komentarze to tracę wiarę w ludzi...
                         Tu nie chodzi przede wszystkim o podatki, czy o okradanie Państwa. Chodzi o nabywanie nielegalnie treści do których nie macie praw. Jestem twórcą gry, i pozwolę komuś w nią grać pod warunkiem że mi za to zapłaci. Argument cebulaków? Za drogie to wezmę za darmo. Jak cie nie stać na ferrari to też idziesz i kradniesz? Złodziej złodziejem pozostaje.
                         • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          "Dane przedstawione w raporcie pokazują, że kradzież materiałów wideo jest w Polsce zjawiskiem powszechnym."
                          Ta pani niestety ma braki w podstawowej logice i nie rozumie pojęcia kradzieży ....
                          Na autorze artykułu też się strasznie zawiodłem :/
                          "Co więcej, około 40 proc. ankietowanych przyznało, że płaci za dostęp do tego typu materiałów, na czym polska gospodarka traci od 500 do nawet 700 milionów złotych rocznie."
                          Co to za dane z nie powiem skąd ? Poproszę dodatek do tych inteligentnych badań w którym ci sami ludzi odpowiedzą na pytanie czy w wypadku braku takiego rozwiązania zakupiliby coś z w/w produktów ... Możecie się rozczarować sromotnie gdy się okaże że nie bardzo, po prostu nie obejrzą tego czy tamtego i tyle. Takie myślenie jest typowe dla OZZ i kompletnie błędne. Nie mówiąc już o tym iż ten co coś "ukradnie" (sic!) opowie o tym innemu i ten może kupić. Jak nie kupi to też krzywda się nie dzieje bo inaczej by się tematem nie zainteresował ...
                          • avatar
                           kokakoala
                           0
                           Panie "Rządzie", zrób tak, żebym nie musiał.
                           • avatar
                            HemaN
                            0
                            Co za bzdury! Bardzo jestem ciekaw w jaki sposób obliczono straty? Nie rozumiem dlaczego ktoś zakłada, że jeśli nie ściągnę pirackiej wersji to kupię oryginał? Jeśli ktoś płaci za pirackie oprogramowanie to tylko dlatego, że zapłaci MNIEJ niż za oryginał, a to prowadzi do prostego wniosku, że oprogramowanie jest w Polsce stanowczo za DROGIE. Mało tego, jest dużo droższe niż w krajach zachodnich gdzie zarabia się kilka razy więcej!

                            Żeby nie było, wcale nie pochwalam piractwa, ale jakby nie patrzeć jest ono spowodowane wysokimi cenami oprogramowania. Dlatego nigdy nie kupuję nowych gier - wolę poczekać rok czy dwa i kupić w promocji.

                            Z cenami oprogramowania i piractwem jest jak z cenami wódki i szarą strefą - gdy rząd podnosi akcyzę, sprzedaż spada a szara strefa rośnie, gdy rząd akcyzę obniży - dochody budżetu rosną. Myślę że analogia jest oczywista :) . Im szybciej zrozumieją to dystrybutorzy oprogramowania, tym szybciej zniknie piractwo a ich dochody wzrosną.

                            • avatar
                             shoken
                             0
                             filmy sa tak kiepskie ze nie warto ich sciagac ani nawet ogladac czasem ogladam jakis film i przeskakuje co 10 min zeby sie cos zaczelo w koncu dziac.Jedynie muzyka sie jeszcze nie sk**ila i np zamiast ogladac film do poslucham iron maiden np.https://youtu.be/i5Dwj3e5DdQ i sobie wole muzyki na dobrych sluchawkach a mam http://www.sony.pl/electronics/sluchawki-palak-na-glowe/mdr-xb600 posluchac niz jakies filmy ogladac ktore mnie nudza po 10 min.
                             • avatar
                              baran
                              0
                              Przykry jest ten fakt, bo wynika nie z biedy Polaków, ale z "przyzwyczajenia" lub niedostępności niektórych seriali. Kupno oryginalnego systemu operacyjnego to nie jest duży koszt, bo nie wykonuje się tego raz na rok, ba... nawet raz na trzy lata nie trzeba (póki co...)

                              Ja się dziwię, że nikt nie wspomina o WinRar ;)
                              • avatar
                               Maxdamage
                               0
                               Osobiscie pirace glownie filmy, a seriale ogladam przez streamy.

                               Jak wejdzie do polski netlifx z rozsadnymi cenami to moze sie skusze... Ale do tamtej pory rzad i prawo moga mi zrefowac bukszpryt. Arrrrr!
                               • avatar
                                lasq09
                                0
                                W TV lecą same gówna, filmy jak się jakiś zapląta to stary klasyk, sport praktycznie nie istnieje albo na płatnych kanałach a nawet jak masz kanał to musisz bulić żeby obejrzeć bo kodują.I się dziwić czemu piractwo jest? Software cena tych "najczesciej " piraconych to ze 3 pensje to ja się pytam panie kto to kupi?
                                • avatar
                                 Amshel
                                 0
                                 "Użytkownicy muszą jednak być świadomi, że pobranie programu z niepewnego źródła może skutkować między innymi zainfekowaniem komputera złośliwym oprogramowaniem."
                                 jest i na to sposob. uzywajac pirackiego Win 7, sciagamy sobie antywira. najlepiej wersje z licencja (platna), gdyz jej mozliwosci nie sa przyblokowane tak jak wersje free. oczywiscie licencja na antywira tez "spiracona" :)

                                 nie musze chyba dodawac, ze caly komentarz to jedna wielka ironia? ^^
                                 • avatar
                                  Marucins
                                  0
                                  Gdyby nie piractwo i niedzielne giełdy informatyzacja naszej Polski leżałaby...
                                  Podziękuję obecnej władzy. To ci sami. Po tylu latach dalej nas ograniczają i wyprzedzają sąsiadom co się da zamiast rozkręcić rodzimy biznes.