Technologie i Firma

Polacy tworzą grafen o doskonałych właściwościach

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
33 komentarze Dyskutuj z nami

Naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych opracowali metodę uzyskiwania najczystszej postaci grafenu płatkowego.

„Otrzymaliśmy grafen o właściwościach zbliżonych do tych teoretycznych, które niosą nadzieję na rewolucję” – pochwalili się naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. – „Dzięki zastosowaniu nowatorskiej metody udało nam się uzyskać najczystszą postać grafenu płatkowego”.

Grafen płatkowy po polsku

ITME pracuje nad grafenem od lat, a ostatnio – dzięki współpracy z warszawską firmą Nano Carbon – zdołała nawet wprowadzić swoje dzieło do sprzedaży, co pomaga w finansowaniu dalszych badań. Co ważne, są one bardzo owocne, na co dowodem może być najnowsze osiągnięcie naukowców.

Jest to wysokiej jakości grafen płatkowy, czyli taki, który składa się z miliardów jednoatomowych, węglowych struktur plastra młodu. Naukowcy zastosowali chemiczną metodę produkcyjną, w której materiał uzyskuje się dzięki odrywaniu go od surowca wyjściowego, którym jest grafit, wykorzystywany między innymi w ołówkach.

Chemiczna obróbka grafenu

Pierwszym etapem takiej chemicznej obróbki jest utlenienie płatków grafitowych i uzyskanie w ten sposób zawiesiny tlenku grafenu znajdującej się w wodzie. Tę ostatnią należy jednak usuwać, ale nie można tego dokonać poprzez zwykłe odparowanie, ponieważ zmieniają się wówczas właściwości materiału. W jaki więc sposób należy to zrobić? To już tajemnica ITME.

Przejdźmy jednak dalej. Uzyskany tlenek grafenu trzeba teraz „oczyścić” z potrzebnych w poprzednich etapach grup tlenowych, które sprawiają, że obiekt obróbki jest izolatorem, a nie przewodnikiem. Robi się to za pomocą redukcji – polscy naukowcy wykorzystują do niej konkretnie wysoką temperaturę i wysokie ciśnienie.

Do przeprowadzenia redukcji konieczna jest prasa izostatyczna do prasowania na gorąco. Szczęście naukowców z ITME polegało na tym, że taki właśnie przyrząd znajduje się po drugiej stronie Warszawy – we wspomnianym już ICiMB. W efekcie udało się stworzyć gładki i elastyczny papier grafenowy o doskonałym przewodnictwie elektrycznym.

Ogromny potencjał polskiego grafenu

Stworzony przez Polaków papier grafenowy ma ogromny potencjał w wielu różnych branżach – od przemysłu energetycznego i hutniczego, przez medycynę i chemię, aż po elektronikę. Na razie jest tylko jedna przeszkoda w popularyzacji tego rozwiązania i jest to cena. Gram takiego materiału kosztuje bowiem kilkaset złotych.

Nadal zatem musimy czekać na grafenową rewolucję, która zwiastowana jest od wielu już lat. Nie ma jednak powodu, by wątpić w to, że w końcu nastąpi – mówimy tu przecież o materiale, który z z pewnością zasługuje na to, by zwać go „cudownym”.

Jest 300 razy wytrzymalszy niż stal, doskonale przewodzi ciepło, a elektryczność lepiej nawet niż miedź czy srebro, jest hydrofobowy, a do tego niezwykle elastyczny i przezroczysty. Najlepsze zaś, że do tej rewolucji mogą poprowadzić nas Polacy.

Źródło: Forsal, Dziennik Gazeta Prawna, ITME, inf. własna. Foto: ITME

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mutissj
  Bardzo dobrze, naprawdę ciesze się :)

  a Niemcy już gotowe żeby od cebuli patent kupić ?!
  13
 • avatar
  Smuga
  Znowu to samo, "polskie to, polskie tamto". Szkoda, że nic z tego nigdy nie wynika.
  8
 • avatar
  Konto usunięte
  Spokojnie, Misiewicze i inne wynalazki (bo prawa do naszego grafenu maja w wiekszosc spolki skarbu panstwa podlegle MON) napewno na sprzedazy patentow dobrze wyjda.
  A reszta spoleczenstwa dalej w lesie.
  7
 • avatar
  vegasnight9
  Mam nadzieję że Morawiecki ma już naszykowane miliony zł na wsparcie i rozwój tej technologii na naszej polskiej ziemi. I że będziemy jako państwo czerpać z tego zyski. Niech Polska raz pokaże że nie wszystko jest na sprzedaż.
  7
 • avatar
  leto1987
  Grafen lepszego sortu.
  6
 • avatar
  musslik
  No to niech jeszcze znajdą komercyjne zastosowanie dla tego grafenu :)
  3
 • avatar
  Aquagen
  Mam szczerą i gorącą nadzieję, że coś z tego wyjdzie, ale rozum i obserwacja tego co ekipY (podkreślam tu liczbę mnogą, czyli obecny PiS jak i PO+PSL) rządzące zrobiły albo robią np. z technologią produkcji kryształów azotku galu i firmą Ammono.

  Bardzo dobrze jest to opisane w artykule (z 22 lutego b.r.):

  http://manager.money.pl/wiadomosci/artykul/ammono-polscy-naukowcy-mieli-podbic-swiat,166,0,2237094.html

  Za poprzedniej ekipy Grupa Azoty dzierżawiła od syndyka Ammono, ale "dobra zmiana" najwyraźniej zrezygnowała z tego. Czyli poprzez państwową Grupę Azoty mieli w garści gotową i działającą technologię (w 2010 r. obroty sięgały 1 mln €) i teraz rozsprzedają, ale nawet nie firmę jako tylko osobno sprzęt na zlom, budynki i patenty osobno).

  Poprzednia ekipa też "dobrze" działała i to nawet właśnie w dziedzinie grafenu :-/
  Tomasz Rożek na swoim kanale YT "Nauka. To lubię" opowiedział jak wybierali dyrektora Instytutu Technologi Materiałów Elektronicznych w Warszawie.

  https://www.youtube.com/watch?v=6gbfyqKy2n4

  Krótki, ale treściwy opis sytuacji.
  3
 • avatar
  Himoto
  Od jakiegoś czasu się trochę zainteresowałem nowinkami w temacie nowych materiałów, i grafen wcale taki super dla elektroniki nie będzie, ktoś tu nawet swego czasu przytaczał Silicen który w warunkach laboratoryjnych wydaję się najlepszym wyborem jako podstawa nowoczesnej elektroniki.
  Grafen powinien się sprawdzić głównie w medycynie i zbrojeniówce [zwłaszcza ze względu na swoją cenę :P]. Zapominamy jeszcze o germanenie [analogicznie do grafenu i silicenu tyle że z germany] który także do najtańszych nie należy a jest trzecim nanomateriałem.
  2
 • avatar
  Marucins
  Blotek 2018
  Polacy przygotowują się do masowej produkcji....
  Blotek 2019
  Polacy będą starali się zostać liderem w produkcji....
  Blotek 2020
  Próba budowy pierwszej jednostki opartej na grafenie...
  Od kilku lat non stop to samo.
  - Jakieś plany, które rzekoma już są wprowadzane.
  - Już za chwilę ruszamy z masową produkcją.
  A tak naprawdę dalej jesteśmy w tyle. I tylko czekać aż temat ucichnie a produkcją zajmą się zagraniczne koncerny.
  2
 • avatar
  Konto usunięte
  artykuł ok. Wreszcie skupiono się na tym by podać trochę więcej aspektów technicznych. Końcówka to rozumiem że już taka wrzutka Patriotyczna ;)
  2
 • avatar
  koza180
  Panie Wojciechu ma pan literówkę "węglowych struktur plastra młodu" raczej powinno być "węglowych struktur plastra miodu"
  1
 • avatar
  BriHecato
  Przydałby się artykuł zestawiający ile placówek w Polsce już produkuje grafen - bo np. kilka miesięcy temu udało się to w Bielskiej ATH (kiedyś filia politechniki łódzkiej).
  Do tego należy dodać gdzie ten grafen się wykorzystuje (obecnie nigdzie, sztuka dla sztuki za ciężkie pieniądze bo wszystko jest skutecznie blokowane) - słyszałem o produkcji styropianu z grafenem ...