Wydarzenia

Ogromne środki z KPO dla Polski. Rząd zapowiada inwestycje w technologię

przeczytasz w 2 min.

Polska otrzymała od Komisji Europejskiej pierwszą transzę środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podało listę inwestycji, które zostaną zrealizowane w I półroczu 2024 r. - wśród nich są też projekty związane z technologią.

W połowie grudnia 2023 r. Polska przedstawiła Komisji Europejskiej swój pierwszy wniosek o środki finansowe z Krajowego Planu Odbudowy, opiewający na kwotę 6,3 mld euro. Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej, procedura zatwierdzania wniosku trwała kilka miesięcy. 

Łącznie nasz kraj ma otrzymać z KPO 59,8 mld euro (ok. 256 mld zł) - 25,27 mld euro (108 mld zł) w formie dotacji i 34,54 mld euro (148 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Polska uzyskała właśnie niemal 27 miliardów złotych z pierwszej transzy środków z Krajowego Planu Odbudowy. 

“To jest największy jednorazowy przelew, który wpłynął z Unii Europejskiej do Polski w czasie naszego 20-letniego członkostwa” – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. 

KPO - inwestycje w technologię

Podczas konferencji prasowej, minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że środki z pierwszego wniosku będą przeznaczone na kilka inwestycji. Wśród nich warto wymienić dwa projekty związane z technologią: 

 • dostęp do bardzo szybkiego internetu na obszarach tzw. białych plam – ponad 720 mln zł 
 • vouchery na laptopy dla nauczycieli – ponad 150 mln zł 

Warto dodać, że Polska już wcześniej otrzymała 1,8 mld zł z KPO ze środków pochodzących z zaliczki REPowerEU. W ramach tych środków:

 • dofinansowano termomodernizację budynków mieszkalnych - ponad 860 mln zł,
 • zwiększono dostęp do bardzo szybkiego internetu - ponad 330 mln zł),
 • opłacono vouchery dla nauczycieli na zakup laptopów dla szkół - ponad 205 mln zł),
 • wymieniono źródła ciepła i poprawiono efektywność energetyczną w budynkach mieszkalnych - blisko 22 mln zł.

Kolejne środki z KPO w drodze 

Kolejne inwestycje w ramach KPO będą uruchamiane sukcesywnie. Według ministerstwa, nasz kraj do końca roku powinien otrzymać kolejną płatność. Pod koniec roku planowane jest także wysłanie kolejnych wniosków o wypłatę środków na inwestycje.

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Michał Starzyk
  9
  To na takie bzdety bierzemy ten kredyt ? Przecież KPO to kredyt który będziemy spłacać w nowych unijnych podatkach.
  • avatar
   ooooo
   6
   Z KPO trzeba wybudować sale tortur dla urzędników, którzy marnują publiczne pieniądze i niszczą przy tym polskie mikro i małe firmy.
   • avatar
    studionti
    4
    Nie rozumiem, cieszycie się z lichwy przez którą eurokomuniści zniszczą polski przemysł i doprowadzą obywateli do biedy?
    • avatar
     allanjr0
     1
     tak robią białe plamy ze az wstyd kto projektuje to w UKE. robia na osiedlu co drugi dom, np mnie omineli bo mam zwykly kabel miedziany telefoniczny, a z drugiej puli ma byc podlaczony w calej miejscowosci tylko jeden dom. a ja od czterech lat pisze pisma zeby miec swiatłowód. Tusk nic nie umie sa gorsi od poprzedników. juz nie mowiąc o niekompetentnych władzach w miejscowości. To dopiero beda biale plamy jak ominą to juz kolejnych doprowadzen nie zrobią - chyba ze bedzie kolejne marnowanie pieniedzy jak to w Polsce bywa 5 razy rozkopywac ulice i dac zarobic znajomym przeciez to nie pieniadze urzedasów. Pozdrawiam
     • avatar
      Marek1981
      0
      1) Polska dawno powinna się wypisać z tego projektu, podstawa prawna to nie zatwierdzenie projektów/ brak środków. (pisiory za głupie na to a nowy niemiecki rząd w Polsce tego chce) 2) Efektywność energetyczną budynków powinniśmy finansować sami, brak wsparcia rządowego = niższe stawki za materiały. 3) laptopy dla nauczycieli to chory pomysł - większość ma a jak już to powinni dostawać za wyniki (nagrody)
      • avatar
       gofish
       0
       Brawo parlamentarzyści wreszcie dostaną nowe komórki, a my polaczki je spłacimy
       • avatar
        pawluto
        0
        Jestem na 100 procent pewien że większość tych pieniędzy "popłynie" do Niemiec...
        Wszak "naszym" premierem jest niemiecki pachołek...