Technika wojskowa

Rosyjski czołg T-80BV wybucha po detonacji amunicji. Nagranie z potężnej eksplozji

przeczytasz w 1 min.

Wojna w Ukrainie trwa już czwarty miesiąc i nadal nie widać jej końca – walki przeniosły się na wschód kraju, gdzie Ukraińcy zadają poważne straty wojskom Federacji Rosyjskiej. Ostatnio w sieci pojawiło się ciekawe nagranie ze zniszczenia czołgu T-80BV.

Czołg T-80, czyli radziecka myśl techniczna lat 60-tych

T-80 to radziecki czołg podstawowy trzeciej generacji, który bazuje na konstrukcji czołgu T-64 – maszyna została zaprojektowana w latach 60-tych XX wieku, ale pierwsze egzemplarze zjechały z linii montażowej dopiero w 1976 roku.

Czołg T-80BVT-80BV wykorzystuje pancerz reaktywny, który lepiej zabezpiecza pojazd przed atakami (foto: Wikipedia Vitaly V. Kuzmin)

Projekt czołgu był wielokrotnie modernizowany. W 1985 roku zaprezentowano model T-80BV, w którym poprawiono systemu kierowania ogniem oraz zastosowano wzmocniony pancerz (mamy tutaj do czynienia z pancerzem reaktywnym Kontakt-1).

Czołg T-80 w różnych wersjach pojawił się w Ukrainie. Jakiś czas temu Ukraińcom udało się „wyeliminować” załogę maszyny za pomocą granatu.

T-80BV zniszczony przez Ukraińskie wojska – potężna eksplozja czołgu

Ostatnio w sieci pojawiło się nagranie, na którym ukraińskie wojska w widowiskowy sposób zniszczyły usprawnioną wersję czołgu o oznaczeniu T-80BV.

Na opublikowanym materiale widać tlący się czołg, a kilka sekund później następuje potężna eksplozja pojazdu (można tutaj nawet zauważyć oderwaną wieżyczkę, która podczas eksplozji została wyrzucona daleko do góry).

Co takiego się stało?

Stare rosyjskie czołgi bazują na przestarzałej konstrukcji, gdzie pociski do armaty nie są oddzielone od załogi. Trafienie pojazdu bardzo często prowadzi do eksplozji zgromadzonej amunicji, a przy tym śmierci załogi i bardzo często odrzucenia ważącej kilka ton wieży. Więcej o szybujących wieżach czołgów pisaliśmy w tym artykule.

Źródło: Wikipedia, OSINTtechnical

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hoodedman
  9
  ja tam lubię popatrzeć jak sowieckie korwy płoną w czołgach.
  • avatar
   Blejd
   5
   Jebał go pies ,-1 mniej ::D
   • avatar
    pawluto
    4
    Nie to że jestem za Rosją , ale na filmikach same sukcesy ukrainców a nie wstawiacie ani jednego sukcesu drugiej strony...
    To sie nazywa propaganda a nie uczciwe dziennikarstwo.
    • avatar
     _Ciekawski_
     4
     Ten czołg był zniszczony już przed eksplozją. Widać, że płonął i miał zerwane gąsienice.
     • avatar
      Monolit
      3
      Kolejny news z wojny, który się czyta z wypiekami na twarzy.
      • avatar
       piwo1
       2
       Czolg bez gasienic? Chyba dawno opuszczony pomnik na poligonie ustrzelony
       • avatar
        HD4870
        2
        Na benchmarku sowieckie czołgi wylatują w powietrze jeden po drugim, ale jakoś linia frontu tylko w jedną stronę się przesuwa. Propaganda nie pomaga Ukrainie, piszmy prawdę.
        • avatar
         Rangeros
         0
         ale kretowisko dookoła :)
         • avatar
          piomiq
          0
          "Ukraińcy zadają poważne straty wojskom Federacji Rosyjskiej. "
          A jakimś cudem Rosjanie zajęli Siewirodonieck, i zdaje się, że są blisko Lisicziańska. Wystarczy to sprawdzić na jakimś z kanałów YT, gdzie podają przebieg działań wojennych: "Marcin Streżyński", "Nowy Ład", "Historia Realna", itd.
          • avatar
           piomiq
           0
           "Jakiś czas temu Ukraińcom udało się „wyeliminować” załogę maszyny za pomocą granatu."
           Informacja nie potwierdzona i są to tylko domniemania autora podlinkowanego artykułu.
           • avatar
            artp44
            -1
            @pawluto chce oglądać morderstwa i gwałty na ludności cywilnej zróbcie coś z tym
            • avatar
             Towarzysz_Pizza
             -4
             Pamiętajcie towarzysze Ukraińcy z ukromarka i ukrotronika - bycie Ukraińcem czyni wolnym - wolnym od domu, od pieniędzy, od ziemi i od życia. I tym optymistycznym akcentem - niech Stepan Bandera ma was w swojej opiece. XD
             • avatar
              Towarzysz_Pizza
              -5
              Ciekawe, czy redaktóry z bandermarka choć słowem wspomną o rocznicy 11 lipca? Ukrotronik.pl raczej nie zapłaci, więc pewnie nie...
              • avatar
               CocoJambo
               -8
               To jest wojna mocarstw i kazdy kto ma mozg o tym wie. Kowboje dostarczajac bron Ukrainie mszcza sie w ten sposob za to ze PRZEGRALI wojne w Wietnamie dzieki pomocy jaka dostarczyli Wietnamczykom SOWIECI.
               Jednak przyjdzie w końcu dzien w ktorym kowboje ponownie zaangazuja sie w Wojne z jakims krajem (to tylko kwestia czasu) a wtedy to Rosjanie i byc moze Chiny beda atakowanemu krajowi dostarczac bron z ktorej kowbojscy zolnierze beda ginac i wracac tysiacami w trumnach do swojego kowbojskiego kraju.
               • avatar
                szymcio30
                0
                Nie popieram wojny, ale praktycznie żadnych materiałów odnośnie strat Ukraińców, a sa one niestety poważne. Rosja moze ciagle wysyłać mięso armatnie z dalekich wiosek gdzie ludzie nie wiedza co to internet. Ukraina nie może sobie na takie cos pozwolić. Każdy żołnierz jest na wagę złota, a przeszkolenie rezerwowych brygad aby działały na zachodnim sprzęcie to min 2-3mieiace