Ciekawostki

Polskie miasto pozbywa się automatów paczkowych

przeczytasz w 2 min.

Z centrum Poznania zniknie kilkadziesiąt automatów paczkowych firm InPost i Allegro. Ich demontaż nakazał Miejski Konserwator Zabytków.

Automaty paczkowe znikają z centrum Poznania

Paczkomaty InPost i konkurencyjne automaty paczkowe zupełnie odmieniły komfort kupowania i sprzedawania produktów w sieci. Zmieniły także miejski krajobraz, niekoniecznie w pozytywny sposób. I choć można się kłócić o to, czy przestrzeń powinna być przede wszystkim funkcjonalna, czy cieszyć oko, to najgorzej jest jednak, gdy jej zagospodarowanie nie odpowiada żadnemu z tych wymagań.

Istnieją przepisy, które pozwalają zadbać o to, by tak się nie działo i żaden podmiot nie powinien ich łamać. Właśnie taka sytuacja tymczasem miała miejsce w okolicach Starego Miasta w Poznaniu. W związku z tym tamtejszy Miejski Konserwator Zabytków wydał decyzję o nakazie zdemontowania blisko 60 automatów paczkowych. Aż 43 z nich to Paczkomaty InPostu, a 15 automatów należy do spółki Allegro.

Urządzenia zostały zainstalowane na ternie Centrum, Wildy, Jeżyc, Sołacza i Łazarza. Jako że są to strefy ochrony konserwatorskiej, konieczne jest uzyskanie odpowiednich zezwoleń – w przypadku tych kilkudziesięciu automatów tego zabrakło. W związku z tym, że prawo nie przewiduje legalizacji, konieczny będzie ich demontaż.  

Poznań nie jest przeciwko automatom paczkowym, ale… 

Mariusz Wiśniewski, będący zastępcą prezydenta Poznania, podkreślił, że władze miasta nie są „przeciwnikami automatów paczkowych”. Dodał, że „urządzenia tego typu posiadają wiele zalet i są współcześnie nieodłączną częścią miejskiego krajobrazu, a także dużą wygodą dla mieszkańców”. 

Niemniej jednak zwrócił także uwagę na to, że „muszą one być lokalizowane w sposób przemyślany, tak by nie zakłócały dostępu do komunikacji pieszej i drogowej, z uwagą na bezpieczeństwo [i] estetykę”. 

Miejski Konserwator Zabytków wyjaśnił, że w objętej ochroną przestrzeni miejskiej jak najbardziej jest miejsce na automaty paczkowe. Muszą jednak być instalowane w odpowiedni sposób i w porozumieniu z MKZ. Fakt, że w przypadku kilku innych urządzeń InPost i Allegro zwróciły się o wydanie takiej zgody pokazuje, że firmy były tego świadome. 

Dlatego też Miejski Konserwator Zabytków podjął decyzję nie tylko o nakazie natychmiastowego demontażu urządzeń, ale też o karach na oba podmioty. Po ich uprawomocnieniu się InPost zostanie wezwany do zapłaty 107 500 zł, a Allegro – 37 500 zł na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków. 

Miasta toną w automatach paczkowych

Pod koniec ubiegłego roku władze Poznania wydały publikację z wytycznymi dotyczącymi właściwej lokalizacji automatów paczkowych. Zalecają w nich, by urządzenia nie zakłócały dostępu do szlaków komunikacyjnych i miejsc postojowych, były sytuowane przy ścianach budynków, nie znajdowały się na terenach zielonych, miały stonowane barwy i wyłącznie funkcjonalne oświetlenie, a także by ewentualne reklamy nie stanowiły więcej niż 5% ich powierzchni. 

Poznań, podobnie jak wiele innych miast w Polsce, jest ostatnio zalewany automatami paczkowymi różnych firm. W dużych miejscowościach takie urządzenia można znaleźć na każdym rogu, nieraz jedno obok drugiego. Z jednej strony faktycznie pozytywnie wpływa to na wygodę użytkowników, ale trudno nie dojść do wniosku, że ich natężenie rzeczywiście jest już czasem zdecydowanie zbyt duże. 

Źródło: Poznan.pl, informacja własna

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Okonio
  8
  Sorry, ale skoro stawiali obiekty wielkości niekiedy sporego sklepu bez zezwolenia władz miasta, które tym terenem zarządza, to nie powinni się dziwić.
  • avatar
   tulika
   6
   ech te tanie clickbait'y.... Oczywiście tytuł "Polskie miasto pozbywa się automatów paczkowych" który sugeruje że może wszystkich i w ogóle nie wiadomo, czy jakiś dramat przyciągnie więcej ludzi niż gdyby w tytule uczciwie napisać=, że tylko z niedozwolonych miejsc.
   • avatar
    Yetii
    4
    No i słusznie, zaraz postawią paczkomaty na Wawelu i na Zamku Królewskim. Oczywiście nie w pogoni za zyskiem, tylko dla naszego dobra....
    • avatar
     gehaes
     2
     to się chyba reguluje rozwiązaniami prawnymi na poziomie samorządu a nie nakazami, ale skąd korytywcy mają to wiedzieć :)
     • avatar
      KENJI512
      2
      No tak... Polska... coś przydatnego, co ludzie korzystają? USUNĄĆ!
      Patriotyczna ławka co po pierwszym deszczu wygląda, jak relikt z PRLu? BUDOWAĆ, Z KASY PODATNIKÓW.
      • avatar
       Much_
       1
       Rozwój? A nie czekaj muzea...
       • avatar
        develoop
        0
        "konieczne jest uzyskanie odpowiednich zezwoleń " ahh czyli tu chodzi tylko o pieniążki, ktoś ich potrzebuje więcej...
        • avatar
         piterk2006
         -1
         No tak. Urzędnicy nie wzięli łapówek to zgody nie ma. Jak się posmaruje to staną z powrotem. Ech, polska.

         A tak na serio - no cóż, szkoda, że nie da się wystąpić o zgodę po fakcie. Pewnie teraz sprawa będzie się ciągnąc kilka miesięcy zanim to zdemontują, dostaną zgodę i postawią z powrotem. Pytanie czy faktycznie szpeci to krajobraz czy ktoś się przyczepił dla zasady.

         Myślę, że sprawa i tak ma drugie dno, bo skoro firmy są świadome wymagań, to dlaczego w tych lokalizacjach nie złożyły wniosków? Raczej nie było to celowe działanie, bo po co? Albo jakiś pracownik bezmyślnie to zatwierdził, albo te obszary nie były na listach zastrzeżonych lokalizacji, które sprawdzano.

         Bawi mnie też ochrona niszczenia "zabytków", gdzie niszczenie to postawienie obok budynku blaszanej budki (nijak nie wpływającej na budynek), a sam budynek to spleśniała rozpadająca się 200 letnia kamienica, która za rok pójdzie do rozbiórki jak ją zagraniczny inwestor wykupi XD No ale nie wiem jak to tam akurat wygląda, mówię tylko ogólnie o realiach cebulandii.
         • avatar
          Witalis
          0
          Oj czuję że sprawa w sądzie wyląduję i będzie się ciągła latami. Jeden urzędnik powie TAK inny powie Nie. I tak się wszystko kręci :-)
          • avatar
           Fiwyy
           0
           najlepsze są paczkomaty postawione obok miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych
           zgadnijcie gdzie parkują kurierzy? :/