Systemy operacyjne

Prawie każdy iPhone jest szyfrowany - nie pytajcie o smartfony z Androidem

przeczytasz w 1 min.

Szyfrowanie podnosi poziom bezpieczeństwa danych przechowywanych na smartfonie. Korzystacie z tej opcji na swoim Androidzie?

iPhone szyfrowanie

Bezpieczeństwo danych to temat powracający i omawiany niemal każdego dnia. Coraz częściej poruszany jest w kontekście smartfonów i tabletów, co z racji ich popularyzacji raczej nie dziwi. Zastanawiacie się, jaki procent urządzeń z Apple iOS oraz Google Android używanych jest w postaci zaszyfrowanej?

Ostatnio nad tym właśnie tematem pochyliło się The Wall Street Journal. Na pierwszy rzut oka dane mogą poważnie zaskakiwać. Okazuje się bowiem, iż w przypadku urządzeń z Apple iOS o szyfrowaniu mówić można w przypadku aż 95%. Jak na tym tle wypadają urządzenia pracujące pod kontrolą Google Android? W tym przypadku wynik wynosi około... 2%.

iOS Android szyfrowanie

Czyżbyśmy zatem mieli do czynienia z tak dużą różnicą w świadomości użytkowników? Niekoniecznie. Powyższe dane wynikają także z polityki prowadzonej przez Apple oraz Google. Pierwsza firma wprowadziła pełne domyślnie stosowane szyfrowanie w iOS 8 i nadal tę wizję kontynuuje. Druga natomiast zdecydowała się na to dopiero w przypadku Androida 6.0, którego rynkowe udziały prezentują się wciąż siermiężnie i dlatego też powyższy wykres wygląda tak a nie inaczej.

W rzeczywistości wynik może być wyższy. Warto w tym miejscu zaznaczyć bowiem, że z szyfrowania korzystać można także na urządzeniach ze starszymi odsłonami systemu (wprowadzono je w wersji 3.0) z logo zielonego robota i wcale nie jest to skomplikowane. Cały proces przeprowadzić można po odszukaniu zakładki  Ustawienia> Zabezpieczenia> Zaszyfruj tablet lub Zaszyfruj telefon. Wszystko przybliża zresztą strona pomocy Google.

Źródło: wsj, bgr, hereandnow

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  adam6056
  7
  Gdybym miał miliony na koncie, moje nazwisko byłoby w każdej gazecie albo prawie na każdej poważnej stronie internetowej to bym się zabezpieczył a tak?
  Mam zabezpieczać swoje smsy z treścią "Kiedy pijemy?":P
  Albo dane z głupich androidowskich gierek na 5 minut jak ide do toalety?:D
  • avatar
   Gameone
   1
   A Windows 10 Mobile?
   • avatar
    Konto usunięte
    -5
    A 99% krzykaczy o telemetrię w W10 jedzie na andkach i złego słowa nie powie. Hipokryci czy prymitywy ?
    • avatar
     maniek9200
     0
     Windows ogólnie każdy rodzaj jest dziurawy jak szwajcarski ser.. dopiero jak masz jakiś antywirus z firewallem możesz mówić o jakimś zabezpieczeniu, system windows jest po prostu programem do otwierania wszystkie i nie jest wewnętrznie zabezpieczony.. żaden windows defender ani nic nie pomaga widziałem ja kolega który się zajmuje programować wyjaśniał zhakować wind 7, 8 czy 10 oczywiśćie bez jakiś antywirusów i firewalli z nimi było trochę trudniej, wiadomo że Apple i Microsoft zostawili sobie "furtki" gdzie mogą wejść i to zrobić ale przeciętny człowiek jak wie trochę wiecej o programowaniu zrobi to samo co "backdoors"