Procesory

Korzystasz z Windows 10? Pożegnaj się z nowymi procesorami AMD Ryzen

przeczytasz w 2 min.

Niebawem na rynku pojawią się laptopy z procesorami AMD Ryzen AI 300, które przynoszą znaczną poprawę wydajności i lepsze wsparcie dla sztucznej inteligencji. Niestety, sprzęt nie będzie działać na starym systemie Windows 10.

Premiera procesorów AMD Ryzen AI 300 z generacji Zen 5 spotkała się z pozytywnym odbiorem branżowych mediów. Producent zapowiedział poprawę wydajności i efektywności energetycznej, a także lepsze wsparcie dla sztucznej inteligencji. 

Laptopy z nowymi układami mają pojawić się dopiero w lipcu. Wiadomo jednak, że będą one działać pod systemem operacyjnym Windows 11 lub Linuksem. Sprzęt nie będzie obsługiwany na starym systemie Windows 10. 

Procesory AMD Ryzen AI 300 bez wsparcia Windows 10 

Producent opublikował na swojej stronie specyfikację procesorów Ryzen AI 9 365 i Ryzen AI 9 HX 370. Warto tutaj zwrócić uwagę na listę wspieranych systemów. 

AMD Ryzen AI 300 - wspierane systemy operacyjne

Okazuje się, że jednostki AMD Ryzen AI 300 są wspierane tylko pod systemem Windows 11 64-bit, Red Hat Enterprise Linux x86 64-bit oraz Ubuntu x86 64-bit. Na liście zabrakło obsługi systemu Windows 10, który jest na przykład obsługiwany w nowych procesorach Ryzen 9000 Zen 5 dla komputerów stacjonarnych

Czy komuś to przeszkadza?

W sieci nie brakuj głosów krytyki takiego podejścia. Najczęściej przytaczanym argumentem jest ogromna popularność systemu Windows 10 – według statystyk Statcounter, “dziesiątka” nadal obejmuje ponad 67 proc. rynku, podczas gdy "jedenastka" zaledwie 28,3 proc. rynku.

Niedługo może się to zmienić. Microsoft już zapowiedział koniec wsparcia dla Windows 10 na październik 2025 r. Później będzie można pozostać na niewspieranym systemie, dokupić płatne wsparcie lub po prostu przesiąść się na nowszy system Windows 11. 

W praktyce system Windows 10 głównie jest wykorzystywany na starszych komputerach, podczas gdy większość nowych komputerów i tak jest sprzedawana z systemem Windows 11. Warto dodać, że nowe procesory AMD zostały zaprojektowane z myślą o wykorzystaniu sztucznej inteligencji, gdzie lepsze możliwości oferuje właśnie system Windows 11.

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jaol1
  5
  Pożegnaj się...? Jeszcze się nie powitałem. :)
  • avatar
   asus4ever
   3
   "Niestety, sprzęt nie będzie działać na starym systemie Windows 10." to chyba raczej "Stary Windows 10 nie będzie działał na nowym sprzęcie". Dziwna konstrukcja zdania. Z reguły system działa na sprzęcie, albo sprzęt pracuje z systemem/pod kontrolą systemu.
   • avatar
    romeczek
    2
    Ciekawe wyczucie czasu: "Laptopy z nowymi układami mają pojawić się dopiero w lipcu"
    Dopiero? :D
    • avatar
     vacotivus
     1
     Linux działa, więc można się przerzucić.
     • avatar
      Silver
      0
      Może ktoś zapomniał napisać?. To akurat wiele nie zmienia, bo 11 bazuje na rdzeniu z 10 więc nie ma tam takich usprawnień jak między 7/8 a 10.
      Aczkolwiek to procek nie na komercyjny rynek.
      U niebieskich też był problem z działaniem 10 to choć była oficjalnie wspierana - załatali i procki działają.
      • avatar
       pawluto
       0
       AMD ośmiesza się coraz bardziej...
       • avatar
        Marti99
        0
        "Czy komus to przeszkadza?"
        Ktos ma procesor ktory nie obsluguje windowsa 11. Chce kupic ten nowy procek. Jak ma zrobic upgrade windowsa do 11?
        • avatar
         K8v8M
         0
         A jak będzie to co? Odszczekacie?