Smartfony

Procesory Apple A9 od TSMC i Samsunga nie są identyczne i ma to spore znaczenie

przeczytasz w 1 min.

Wydajność nowych iPhone'ów jest wprawdzie taka sama, ale czas pracy już nie.

Apple A9

Smartfony iPhone 6SiPhone 6S Plus napędzane są nowym procesorem Apple A9. Producent zwyczajowo nie zajmował się jednak jego przygotowaniem sam, ale zlecił to swoim partnerom, którymi tym razem były firmy TSMC i Samsung. Mimo tego nie powinno przekładać się na jakiekolwiek różnice, ale wygląda na to, że jest inaczej.

Wydajność omawianego układu stoi na bardzo wysokim poziomie i co do tego nie można mieć wątpliwości. Najnowsze doniesienia pokazują jednak, że smartfony napędzane przez procesory TSMC i Samsunga cechują się odmiennym czasem pracy na jednym ładowaniu.

O jakiej różnicy mowa? Biorąc pod uwagę standardy panujące w tym elemencie specyfikacji smartfonów, całkiem sporej. Testy iPhone'a 6S w programie Geekbench pokazały, iż model z procesorem od TSMC jest w stanie pracować niemal 2 godziny dłużej.

Procesory Apple A9 od TSMC i Samsung czas pracy

Co na to Apple? Producent stara się naturalnie załagodzić sytuację. Jego zdaniem różnica czasu pracy wynosi tutaj około 2-3%, co mieści się w granicach tolerancji.

Warto przy tym nadmienić, że Apple A9 od TSMC i Samsunga wykonany jest odpowiednio w 16nm i 14nm procesie technologicznym. Trudno jednak stwierdzić jednoznacznie, czy właśnie to jest powodem różnicy w czasie pracy smartfonów.

Pozostaje czekać na wyniki kolejnych testów i jednocześnie zastanawiać się, które procesory napędzać będą modele sprzedawane na naszym rynku. Kodowe oznaczenia układów od Samsunga to N66AP i N71AP, podczas gdy w przypadku układów od TSMC są to kryptonimy N66mAP i N71mAP - odpowiednio dla iPhone'a 6S i iPhone'a 6S Plus.

Źródło: phonearena, androidnios

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dudi4Fr
  4
  Czyżby sabotaż ze strony Samsunga? 2-3% można zrozumieć ale z prawie 8h spaść na 6 to ogromna różnica. Widać samsungowi kończą się pomysły wiec bierze się za konkurencje.
  • avatar
   ElFi_
   2
   Może trafiła się gorsza sztuka Samsunga (tak jak z podkręcaniem, każdy procesor inaczej pójdzie). Trzeba by zrobić jeszcze kilka takich testów (w sensie na innych egzemplarzach telefonów), żeby potwierdzić lub obalić tezę. Dodatkowo przydałoby się stwierdzić czy wydajność na obu procesorach jest identyczna przez cały czas testu.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    To już wiadomo gdzie trafią te gorsze..
    • avatar
     jcown
     1
     Nie powinno być odwrotnie? Przecież mniejsza litografia cechuje się większą wydajnością per watt. Więc skoro A9 od samsunga jest wykonane w 14nm a TSMC w 16nm a oferują one niemalże identyczną wydajność to przecież samsungowa jednostka powinna dłużej działać na jednym ładowaniu
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Typowe dla szajsfona ;x
      • avatar
       Konto usunięte
       -1
       [Znalazłem nową stronę z aukcjami na której można kupić np. laptopa za 15 złotych :

       www.mxvp.eu/aukcje

       Polecam serwis, póki co mało użytkowników i łatwo się wygrywa :)
       Ja wylicytowałem monitor wart 300zł za 18,20 :)
       • avatar
        Konto usunięte
        -1
        ]Znalazłem nową stronę z aukcjami na której można kupić np. laptopa za 15 złotych :

        www.mxvp.eu/aukcje

        Polecam serwis, póki co mało użytkowników i łatwo się wygrywa :)
        Ja wylicytowałem monitor wart 300zł za 18,20 :)