Pamięć RAM

Procesory Intel Coffee Lake i Whiskey Lake pozwolą obsłużyć więcej pamięci RAM

przeczytasz w 1 min.

Nowe procesory wykorzystają potencjał pojemniejszych modułów. Rozwiązanie to szczególnie powinno zainteresować profesjonalistów, którzy potrafią wykorzystać więcej pamięci RAM.

Pamięci operacyjnej nigdy nie za wiele. Najwyraźniej do podobnego wniosku doszła firma Intel i w swoich najnowszych procesorach zwiększyła pojemność obsługiwanej pamięci RAM.

Zwiększenie pojemności to efekt opracowania 16 Gb kości pamięci DDR4 – dzięki umieszczeniu szesnastu takich układów na płytce drukowanej, możliwe jest wyprodukowanie modułów o pojemności 32 GB (do tej pory korzystano z kości 8 Gb, pozwalających na wyprodukowanie modułów o pojemności 16 GB).

Wsparcie dla 128 GB pamięci RAM
Firma HP już oficjalnie zapowiedziała obsługę do 128 GB pamięci RAM w swoich komputerach z procesorami Core 9. gen (dodanie wsparcia planowane jest na grudzień)

Nowe, pojemniejsze moduły będą obsługiwane przez 6- i 8-rdzeniowe procesory Intel Coffee Lake-S na płytach głównych Z390, H370, B360 i H310 (bez Z370). Dzięki wykorzystaniu czterech modułów o pojemności 32 GB cała platforma będzie mogła obsłużyć do 128 GB pamięci RAM.

Intel Coffee Lake i Whiskey Lake - wsparcie dla pamięci 16 Gb

To jednak nie koniec rewelacji. Dowiedzieliśmy się bowiem, że pojemniejsze pamięci będą również wspierane przez mobilne układy Whiskey Lake-U oraz Coffee Lake-H. Wspierana pojemność będzie już jednak zależeć od konkretnego laptopa - w przypadku urządzeń na bazie WHL-U lub CFL-H z dwoma bankami będzie można wykorzystać 64 GB pamięci (2x 32 GB), natomiast w przypadku urządzeń z CFL-H z czterema bankami aż 128 GB (4x 32 GB).

Warto jednak zauważyć, że wsparcie dla pojemniejszych modułów zostanie wprowadzone dopiero w grudniu (producenci płyt głównych będą tutaj musieli przygotować nowe wersje BIOS-ów). Pojemniejsze pamięci zapewne nie będą należeć do najtańszych (a przynajmniej nie na początku).

Źródło: AnandTech, BenchLife

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  voxcordi
  6
  Czyli w Dual około 4000,-. Nie wróżę wielu chętnych.
  • avatar
   Aquagen
   1
   To akurat bardzo dobra wiadomość odnośnie CFL-S.
   Mam tylko nadzieję, że to samo będzie dotyczyć segmentu HEDT i tych odświeżonych Skylaków z Core i9-9980XE na czele, dzięki czemu będzie można uzyskać 256 GB RAMu nie inwestując dużo większych środków w platformę opartą o Xeony W.

   Zadałem pytanie na forum Intela, więc wkrótce powinno wszystko być jasne:
   https://communities.intel.com/thread/129922
   • avatar
    Gatts-25
    -5
    Także zgadzam się z faktem , że procesory ty 'powinny' zainteresować ludzie a szczególnie pewną grupę ludzi.Intel od lat rządzi na rynku CPU x86 i zaraz AMD przejmie rolę lidera po premierze Zen2 jednak dla mnie zastanawiające jest skąd Niebiescy mają takie długi.Przecież co kwartał mieli miliardowe zyski a według raportu płynności finansowej z amerykańskiej giełdy Intel jest w trudnej sytuacji bo 25miliardów dolarów zobowiązań w porównaniu z prawie 3miliardami zysku jest niemożliwością , żeby w skarbcu nie mieli odłożonych setek miliardów dolarów.Rzeczywistość jest jednak inna i zostanie ona w nadchodzących latach zrewidowana.
    Przyzwyczajcie się teraz do myśli , że Intel może zostać wykupiony.
    • avatar
     n4zgul
     0
     Ciekawe jak się będą krecić pewnie gorzej niz zwykłe pojedyńcze kości.
     • avatar
      eltra
      0
      to więcej ramu niż aktualnie ja mam pamięci dyskowej w kompie xD 111 gb xD
      • avatar
       chrisplbw
       0
       https://www.techpowerup.com/248595/gigabyte-z390-oc-guide-suggests-intel-9000-series-processors-will-run-hot-even-with-custom-watercooling