Systemy operacyjne

Project Treble sposobem na szybsze aktualizacje Androida

przeczytasz w 1 min.

Nadchodzą czasy, w których aktualizacje systemu Google Android będą pojawiać się zdecydowanie szybciej?

Większość osób korzystających z systemu Google Android zapewne zgodzi się ze stwierdzeniem, że jednym z największych problemów są tutaj aktualizacje. Od momentu wydania nowej wersji systemu przez Google do jej pojawienia się na poszczególnych smartfonach mija mnóstwo czasu. Wkrótce może się to zmienić.

Jako główną przyczynę opisywanego stanu rzeczy wskazuje się na wieloetapowość procesu aktualizacji. Nowa wersja systemu wydana przez Google musi pokonać długą drogę zanim ostatecznie dotrze do użytkownika, a jednocześnie zauważalnie się w jej trakcie zmienia. Zapowiedziany właśnie Project Treble ma to zmienić.

Android aktualizacje

Z pierwszych informacji wynika, iż dzięki Project Treble system miałby stać się „modułowy”. Niemal całkowite oddzielenie frameworku od dodatkowych modyfikacji ma znacząco ułatwić pracę programistom, chociaż samo dopracowanie tego rozwiązania wymagać będzie zapewne sporego wysiłku.

Project Treble

Omawiany projekt dotyczyć będzie niestety tylko nowych urządzeń z systemem Android O (i późniejszymi) oraz serii Pixel. Kolejne informacje na temat Project Treble powinny pojawić się na konferencji Google I/O 2017.

Źródło: android-developers, ABC News

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KrzychuG
  2
  Generalnie, odpadl 2.3.x, ale to przeciez totalny antyk, gdzie wiekszosc urzadzen miala tak beznadziejnie podzielona pamiec, ze aktualnie mieszcza sie tam w zasadzie tylko uslugi google. 4.0.4 jest nadal oficjalnie wspierany a wiekszosci aplikacji dziala na 4.1 i wyzej bez problemow, cala tona urzadzen i klientow. Tymczasem u konkrurencji wycieto Windows 8.1 i do czesci aplikacji, w tym tych popularnych typu Facebook czy Messenger wymagana jest juz 10-ka, ktora z kolei nie wspiera starszych modeli i na ktora sporo osob narzeka (plynnosc dziala, stabilnosc). Nie ma tez potrzeby tworzenia kilku wersji aplikacji, wszystko dziala w obrebie jednej i tej samej, uprawnieniami i tak zarzadza system, a czesc "bajerow" zostala wprowadzona w komponentach uaktualnianych niezaleznie od systemu.
  • avatar
   Dudi4Fr
   -1
   Dobra inicjatywa, ale trochę za późno.... Fragmentacja Androida jest problemem od 4.0 ICS, a od tego czasu jest tylko coraz gorzej...
   • avatar
    Rhavir
    0
    Obecnie W10M działa bardzo dobrze - problem w tym, że nie działał tak od początku :) :)
    No i zawalili sprawę z optymalizacją - bo powinni nawet "okrojoną" wersję dać na każdy telefon.

    Ja liczę, że Windows 10 na ARM nie zostanie "zwalony" - i będę miał wybór inny niż : Andriod czy iPhone ?
    Bo dla mnie to wybór : rzeżączka czy kiła :) - może przesadzam - ALE - znajdźcie mi telefon z Dual SIM i równoczesnym użyciem Karty pamięci, z dobrym ekranem i na mocnych podzespołach? Może być mocny średniak.
    Mam DUŻE obawy czy będę miał co kupić rok czy dwa :( :(