Internet

Protokół FTP ma już 40 lat!

przeczytasz w 1 min.

Dokładnie 16 kwietnia 2011 roku File Transfer Protocol znany jako FTP obchodzi swoje 40 urodziny! Protokół FTP jest ciągle najpopularniejszą metodą przesyłania plików z jednego hosta na drugi. Jego twórcą 16 kwietnia 1971 roku był Abhay Bhushan - który opracował specyfikację RFC 114.

Warto przeczytać:
Wikipedia ma już 10 lat!

Protokół FTP przez wiele lat swojego istnienia od prostego protokołu do przesyłania plików wyewoluował do potężnego narzędzia zapewniającego kontrolę, przejrzystość, zgodność czy też bezpieczeństwo przesyłu plików. Dzisiaj FTP jest stosowany do wielu celów, jednym z najnowszych jego zastosowań jest m.in. dostęp do obliczeń w tzw. "chmurze", przesył dużych plików czy poufnych danych. Swoją popularność FTP zawdzięcza temu, że przy nawiązaniu połączenia nie są wymagane duże ilości informacji dostępowych, protokół jest też odporny na różnego rodzaju zakłócenia czy utratę połączenia z siecią.

W czasie swojej świetności protokół FTP przechodził liczne zmiany m.in. w czerwcu 1980 roku - kiedy to wydano poprawkę RFC 765, w 1985 roku - wydano następną poprawkę RFC 959. We wrześniu 1998 roku wprowadzono wraz z poprawką RFC 2428 obsługę kluczowego IPv6 i zaimplementowano pasywny tryb pracy klienta FTP. Niestety obecna rzeczywistość zdaje się powoli ale systematycznie wypierać protokół FTP z codziennego użytku zastępując go coraz nowszymi alternatywnymi sposobami przesyłu plików. Jaka więc przyszłość czeka ten leciwy już protokół?

Źródło: TechSpot, BitTech

Polecamy artykuły:  
Najlepsze karty graficzne – kwiecień 2011
AMD Radeon 6790 - lepszy niż GeForce GTX 550 Ti
Samsung Galaxy Ace - prawdziwy as w klasie średniej?

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  "Niestety obecna rzeczywistość zdaje się powoli ale systematycznie wypierać protokół FTP z codziennego użytku zastępując go coraz nowszymi alternatywnymi sposobami przesyłu plików. Jaka więc przyszłość czeka ten leciwy już protokół?"

  Jakimi?

  'Normalni' użytkownicy internetu prawie go nie używali, a ci co potrzebują wrzucić pliki na swój serwer i tak będą go używać.
  • avatar
   Kenjiro
   0
   Największy problem z FTP jest taki, że jest dwu(wielo)połączeniowy, czyli wymaga więcej niż jednej sesji TCP do przesłania katalogu/pliku. To sprawia wielki problem z NATowaniem, a już szczególnie, gdyby chcieć używać FTPS. O ile tryb klienta FTP wspiera większość urządzeń (routerów) domowych, to już serwera tylko nikły procent. FTP jest zastępowany albo przez prostsze (i przez to bezpieczniejsze) protokoły typu HTTP lub różne implementacje P2P.
   • avatar
    agnus
    0
    Od początku mojej kariery zawodowej, w każdym zakładzie pracy nie byłoby innej możliwości wymiany plików jak przez FTP. Mail? Dyski www? Ni dy rydy. FTP jest szybsze, wygodniejsze i ograniczone tylko ustawieniami serwera.