Internet

Przeglądarkowy LibreOffice gotowy do testów

przeczytasz w 1 min.

Przyszłość pakietów biurowych jest w Internecie. W tym kierunku podąża też darmowy LibreOffice.

LOOL

W marcu grupy The Document Foundation, IceWarp oraz Collabora zapowiedziały, że w ich planach jest uruchomienie opartej na chmurze przeglądarkowej wersji pakietu biurowego LibreOffice i tym samym rozpoczęcie bezpośredniej rywalizacji z usługami Google DocsOffice Online. Okazuje się, że projekt ten jest na bardzo dobrej drodze do realizacji.

LOOL pliki

Testowa wersja pakietu biurowego LOOL (LibreOffice Online) udostępniona została do testów w ramach usługi CODE (Collabora Online Development Edition). Na razie nie mamy możliwości uruchomienia edytora z poziomu samej przeglądarki, ale możemy zobaczyć na jakim etapie są prace i co finalnie może zaoferować to webowe oprogramowanie.

LOOL logo

Na czym więc polegają testy? Aby wziąć w nich udział należy pobrać wirtualny dysk CODE i utworzyć wirtualny serwer bazujący na OpenSUSE – jeśli jesteście chętni, to instrukcje i pliki znajdziecie na oficjalnej stronie projektu. Testy przeznaczone są raczej dla programistów i ci proszeni są o wskazówki oraz zgłaszanie błędów.

LOOL prezentacja

Obecnie ani funkcjonalność, ani wydajność nie powalają, ale nie można oczekiwać innych rezultatów po tak wczesnej wersji i to w dodatku przeznaczonej do testów wykonywanych przez programistów. Na plus zaliczyć można jednak, że działają zarówno edytory tekstu, jak i arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji. Pozostaje więc trzymać kciuki za ten projekt. Tym bardziej, że potencjał jest niemały.

Źródło: Collabora Office, dobre programy, OwnCloud

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Poprawili druk niektórych czcionek? Open Office mimo braku aktualizacji deklasuje Libre Office'a pod względem obsługi (o dziwo) standardowych(!) czcionek w druku.
  • avatar
   pokey
   0
   Kompletny bezsens. Niedługo ktoś zrobi system operacyjny uruchamiany w przeglądarce.