Internet

Nawet 15 lat więzienia za publikowanie i oglądanie terrorystycznych treści (w UK)

przeczytasz w 1 min.

Terroryzm z roku na rok staje się coraz bardziej poważnym problemem i (według Amber Rudd) tylko zdecydowane kroki mogą być lekarstwem.

Internet jest chętnie i na różne sposoby wykorzystywany przez terrorystów. Dlatego też trzeba walczyć z nieodpowiednimi treściami w sieci na wszelkie możliwe sposoby, a kary powinny być możliwie wysokie. 

Tak uważa Amber Rudd, członkini brytyjskiej Partii Konserwatywnej, która zapowiedziała, że ma zamiar zwiększyć maksymalną karę za wielokrotne oglądanie oraz publikowanie w sieci materiałów związanych z terroryzmem – z obecnych 10 do 15 lat.

Przepisy mają być również rozszerzone. Obecnie karą zagrożone są tylko materiały pobierane i przechowywane na dyskach. Wkrótce dołączą do nich „streamingi”. Nie może być bowiem (według Rudd) legalne prowadzenie transmisji np. z przygotowywania bomby. 

Nie wolno także oglądać takich treści. Między innymi dlatego, że to, co jest oglądane masowo, często jest w taki lub inny sposób promowane w serwisach. Innym powodem może być motywowanie autorów do kontynuowania „dzieła”.

Oczywiście nie każdy, kto natknie się na terrorystyczne treści będzie od razu sądzony. Przypadkowe wejście na nieodpowiednią stronę każdemu może się zdarzyć. Zwolnieni z kary będą również dziennikarze, śledczy i naukowcy, którzy mają uzasadnione powody, by uzyskiwać dostęp do takich materiałów.

Jeszcze do niedawna za posiadanie materiałów terrorystycznych uznawano przedmioty oraz elementy i substancje chemiczne, które mogłyby być wykorzystane w ataku. Obecnie zalicza się do nich także instrukcje robienia bomb, eseje ideologiczne, kazania oraz materiały wideo mogące służyć do promowania terroru.

Amber Rudd zwróciła też uwagę na to, że najważniejsze jest to, by serwisy do wymiany treści (takie jak Facebook, Twitter czy YouTube) usuwały terrorystyczne materiały tak szybko jak to możliwe. Wprawdzie ich właściciele starają się to robić, ale polityk zachęca, by zwiększyć efektywność tych działań.

Źródło: BBC. Foto: misign/Pixabay (CC0)

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Snack3rS7PL
  9
  Jak można zakazać komukolwiek oglądania czegokolwiek? Przecież to już wybija poza skalę absurdu....
  • avatar
   Kojot321
   6
   Zdarza mi się wchodzić na tę mroczniejszą stronę internetu. Widziałem sporo filmików autorstwa psycholi z ISIS itp. Nie jara mnie to ale twierdzę że należy znać wroga i do czego jest gotów.
   • avatar
    Pardek
    5
    "Świetny krok" by zakończyć akty terroryzmu na zachodzie xD To może lepiej po prostu nie wpuszczać byle kolorowego do siebie z bliskiego wschodu i nie będzie potrzeb na takie głupie przepisy?
    • avatar
     miedzianek
     5
     Ok, zależy, co wezmą za 'treści terrorystyczne'. Bo jeśli to będą newsy o terrorystach/zamachach, artykuły na temat terroryzmu, prace naukowe...Powolna cenzura...
     • avatar
      chrismaliszewski
      3
      To idzie jeszcze dalej! Pod to prawo mają podchodzić nie tylko materiały poświęcone terroryzmowi, ale również... 'far-right propaganda', tzn. prawicowa propaganda.

      W polskich warunkach oznaczałoby, że całe TVP zostałoby skazane na 15 lat więzienia.

      Polecam materiał YT v=bnIaLoSlFWg.
      • avatar
       Q'bot
       2
       Hmm... czyli oglądanie posiedzeń parlamentu będzie u brytoli karane więzieniem? ;>
       • avatar
        Konto usunięte
        2
        I zapewne politycy mają decydować co jest treścią terrorystyczną, a co nie...
        • avatar
         wiktorn86
         2
         A kto będzie określał co jest terroryzmem? Ano minister hehehe sprawiedliwości. A jaka będzie wykładnia?

         50 zabitych w strzelaninie = samotny wilk, nieterroryzm
         Butelka z benzyną w pudełku po butach, bez ofiar = terroryzm
         • avatar
          Marucins
          2
          Już to widzę jak zaczną blokować treści "terrorystyczne",.
          Wspaniała Anglia, jak tam żyć?
          • avatar
           rasiaknorris1
           1
           ludzie są jak sarny wypuszczone z klatki z zoo do lasu pełnego niebezpieczeństw.
           • avatar
            ch3rub
            0
            Świat Orwell'a coraz bliżej.
            • avatar
             darioz
             -8
             Jedyną szansą dla Europy ale i dla całego świata jest powrót do wartości chrześcijańskich i napisanie całego światowego prawa od nowa tak aby było zgodne w 100% w tym co jest napisane w Biblii najświętszej ze wszystkich świętych ksiąg!!!