Komputery

Qarnot QC-1 - koparka kryptowalut w formie... grzejnika

przeczytasz w 1 min.

Kryptogrzejnik? Czemu nie! Qarnot QC-1 to pierwsza tego typu konstrukcja, która ma szansę trafić do masowej produkcji. Prace nad projektem podobno trwały aż 5 lat.

Koparki kryptowalut mogą być dochodowym interesem, niemniej jednak ich użytkowanie wiąże się nie tylko z dużym poborem energii elektrycznej, ale też z dodatkowym źródłem generowanego ciepła. Francuska firma Qarnot postanowiła jednak to wykorzystać i opracowała koparkę kryptowalut, która może pełnić rolę… grzejnika.

QC-1 z zewnątrz wygląda jak elegancki grzejnik. Mamy tutaj do czynienia z masywnym, aluminiowym radiatorem, który wykończono drewnianą płytą z panelem dotykowym i kontrolkami LED. Urządzeniem można sterować również bezprzewodowo z poziomu smartfona lub przeglądarki internetowej.

Qarnot QC-1
Cała konstrukcja ma wymiary 65 x 62,5 x 15 cm i waży 27 kg

W środku znalazło się miejsce dla komputera z dwoma kartami graficznymi – producent zainstalował tutaj dwa akceleratory Sapphire Radeon RX 580 Nitro 8G, które oferują wydajność 60 Mh/s podczas kopania kryptowaluty Ethereum (szczegóły na temat pozostałych elementów nie zostały ujawnione). Całość działa całkowicie pasywnie, więc nie generuje żadnego hałasu. Pobór mocy oszacowano na 500 W, a użytkownik ma możliwość dostosowania mocy grzejnika.

QC-1 został wyceniony na "jedyne" 2900 euro. Producent deklaruje, że zamówienia złożone do 20 marca zostaną wysłane do 20 czerwca 2018 roku... tyle tylko, że nasi górnicy wtedy chyba już nie będą potrzebowali grzejnika.

Źródło: Qarnot

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Zwis88
  5
  jeszcze może wibrator z funkcją kopania złota
  • avatar
   raffal81
   2
   Ja nie grzeje a w mieszkaniu mam 24 stopnie, ja to jestem szczęściarz ;)
   • avatar
    tanakov
    2
    Na targach BUDMA w tym roku w hali z kominkami wystawiała sie firma która oferowała właśnie wstawienie koparki jako źródła ogrzewania.
    • avatar
     eltra
     1
     Niedziała mi komentowanie
     • avatar
      Gatts-25
      0
      We Wrocławiu zrobiło się już tak ciepło ,że w mieszkaniu mamy 22stopnie "C" minimalnie a za ogrzewanie roczne za cały rok 2017 zapłaciliśmy 187złotych w mieszkaniu 50m2.Takie rozwiązanie jest dobre jak ktoś żyje w zimnym rejonie i lubi często chorować wtedy może żyć w pomieszczeniu z temperaturą powyżej 25stopni "C".
      • avatar
       eltra
       -1
       Niedziała mi komentowanie
       • avatar
        walker15130
        -2
        Z 500W można oczekiwać ponad 100MH/s, więc przedstawiony grzejnik zbyt wiele mocy traci na ciepło.
        • avatar
         Himoto
         0
         A mnie akurat musiała pechowo paść karta w drugiej stacjonarce [stary grat 7770] i niema teraz za bardzo na co zamienić :|. Wszystkie GPU w kretyńsko zawyżonych cenach, tak jakby górnicy z powodu braku to\waru przerzucili się na 1050/Ti 1030 i RX 560/550. Patrzał ktoś ostatnio na ceny tych kart? ceny są tak podniesione że aż się odechciewa.

         Że tez musiałem się pozbyć starych GPU, .... teraz nie mam czego wsadzić w tego gruchota :|.

         Zaczynam się zastanawiać się nad używką [nienawidzę kupować używek] i ryzykiem kupna po koparkowego GPU, bo nie widzę sensu w zakupie GPU w cenie o 40-50% wyższej niż sugerowana przez producenta.

         że też gówno musiało akurat teraz paść, nie mogło jeszcze kilka miesięcy poczekać? :| Najgorsze, że muszę coś kupić bo ten gruchot działa średnio 4-6h dziennie jako drugi PC dla współmieszkańców.

         Ktoś ma jakieś sensowne propozycje? co kupić w miejsce padniętego hd7770?
         • avatar
          marcadir
          0
          Sporo używanych GTX1050ti pojawia się w ogłoszeniach, ludzie sprzedają je bo kupili w październiku i listopadzie zeszłego roku, a tak sprzedając za 800 zł zarabiają ~100 zł.
          • avatar
           sebmania
           0
           Rozwiązanie ciekawe ale perspektywa wymiany grzejnika co parę lat bo zamarło zarabia jest śmieszna