Telewizory

QD TV - giętkie telewizory już w 2012 roku?

przeczytasz w 1 min.

Kropki kwantowe w działaniu

Obecnie gdy mówi się o "płaskich" telewizorach, na myśl przychodzą wyświetlacze LCD lub plazmy. Prawda jest jednak taka, że w porównaniu do nadchodzącej technologii, są one masywne i toporne. Nie dają się przecież zwijać w rulon, ani powiesić zamiast zasłon. To mają umożliwić dopiero ekrany QD.

Tajemniczy skrót oznacza Quantum Dot, czyli kropkę kwantową. Naukowcy pojęcie to badają już od lat 70-tych ubiegłego wieku, jednak dopiero z początkiem bieżącego tysiąclecia zaczęto rozważać użycie tej technologii przy produkcji wyświetlaczy.

Te emitujące światło kryształki są 100 000 razy mniejsze od grubości ludzkiego włosa. Można je łatwo nadrukować na giętkie plastikowe arkusze, dzięki czemu wyświetlacze przyszłości mogą mieć grubość kartki papieru.

Kropka Kwantowa

Kropki kwantowe są wytwarzane z półprzewodników tańszych niż te wykorzystywane do diod LED czy elementów w telewizorach LCD. Zmiany kolorów w nowo stosowanych kryształach są wywoływane przez dopasowywanie ich rozmiarów. Są one też dużo jaśniejsze, niż moduły stosowane dotychczas i wymagają mniejszej ilości energii do zasilania.

Naukowcy współpracujący z uniwersytetem w Manchesterze, którzy badają omawianą technologię, przyznają się do współpracy z azjatyckimi firmami elektronicznymi. Dzięki temu porozumieniu pierwsze wyświetlacze QD mają pojawić się w sklepach już pod koniec 2012 roku. Jednak na super cienkie telewizory z możliwością wyginania i rolowania, klienci będą musieli poczekać nawet trzy lata.

Nie tak dawno zaczęła się era HDTV i płaskich ekranów. Teraz zbliżamy się do momentu, gdzie oczy bogatych konsumentów będą zwrócone w stronę QD TV. Niektórzy mogą uważać, że to przerost formy nad treścią, inni jednak mogą widzieć mnogość możliwości. W końcu z użyciem LCD nie da się wyświetlić zamiast zasłony nadmorskiego wschodu słońca w wysokiej jakości. 
 

Więcej o nowych technologiach:

Źródło: The Telegraph

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Wszystko fajnie ,ale ciekawe ile będą kosztować ......
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Szkoda tylko, że za rok i 8 dni jest koniec świata...
   • avatar
    ghoulas
    3
    Taaa... Już to widze że wprowadza te telewizory za 3 lata. Bedzie to samo co z OLED'ami. Dopóki technologia LCD sie nie zwróci producentom telewizorów nie wprowadzą nic nowego na rynek. Najpierw wypuszczą OLED'y a po 10 latach dopiero zobaczymy zwijane TV w sklepach.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Za kilka lat niezdarni gracze nie będą mieć problemu gdy wyleci im Wiimote z dłoni bądź PS Move :D
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      co z tego, że TV cienki jak kartka skoro pełno kabli i wtyczek, w tym niektóre kilkucentymetrowej grubości...
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Fajnie fajnie - tańsza produkcja, cena wyjściowa 20x większa niż za LCD :X
       Mogliby oledy zrobić i 2 następne technologie zaraz po nich za nawet i 50x ceny LCD, ale nie bo po co;)
       • avatar
        Gothar
        0
        Z zakupem TV można czekać nawet całe życie, bo co rusz nowe technologie, 3 lata temu kupiłem LCD-ka za niemalże 3000zł, a dzisiaj jest wart może z 500zł dlatego nadchodzi moment w którym konieczny jest zakup kolejnego. Jedni czekają do momentu wyłączenia nadawania analogowego jeszcze inni czekają na nowe technologie.
        Koniec świata jest "rzeczą" umowną dla jednych koniec świata jest w momencie śmierci bardzo bliskiej osoby dla innych po powodzi i utracie całego dorobku życia.
        Wspomniane kurtyny telewizyjne wejdą w życie za co najmniej 8 lat...
        • avatar
         Timeron
         0
         Czemu ta technologia nazywa się kwantową? wie ktoś może czy ma ona jakiś rzeczywisty związek z teorią kwantów?