Karty graficzne

Radeon HD 7900 z pamięciami Rambus XDR2 12 GHz

przeczytasz w 2 min.

Pamięci XDR2, które będą wykorzystane w kartach graficznych AMD Radeon HD 7900, wkrótce powinny osiągać częstotliwości ponad 12 GHz.

Trzeba przyznać, że pamięci XDR firmy Rambus są dosyć rzadko stosowane, ale można je znaleźć w konsoli Sony Play Station 3 lub w niektórych telewizorach. W lipcu 2005 roku producent ten zapowiedział wydanie modułów XDR2, natomiast w marcu 2008 roku pojawiła się ich finalna specyfikacja. Pomimo faktu, iż od wydania specyfikacji minęło już trzy i pół roku, to pamięci XDR2 nadal nie znalazły szerokiego zastosowania. Wkrótce może się to zmienić, a wszystko za sprawą najwydajniejszych kart graficznych AMD z serii Radeon HD 7900.

schemat działania pamięci Rambus XDR2

 
Jak już wcześniej pisaliśmy, pamięci XDR2 znajdą zastosowanie w dwóch modelach Radeonów – HD 7950 i HD 7970. Obydwie konstrukcje będą mieć procesory graficzne z serii Tahiti (odpowiednio Tahiti Pro i Tahiti XT), które będą wykorzystywać nową architekturę GCN (Graphic Core Next). Warto zaznaczyć, że jednym z założeń nowej architektury będzie maksymalne zwiększenie wydajności układu, a wszystko w przeliczeniu na jeden milimetr kwadratowy jego powierzchni. Układy graficzne Tahiti będą bezpośrednio połączone z kontrolerem pamięci XDR2 (XMC2) oraz jej interfejsem (XIO2) i to właśnie on będzie się bezpośrednio komunikował z kośćmi pamięci.

wydajność pamięci GDDR1 GDDR3 GDDR5 XDR XDR2
 

Według nieoficjalnych informacji, pamięci XDR2 w nowych Radeonach będą pracować z efektywnym taktowaniem 7 200 MHz (HD 7950) lub 8000 MHz (HD 7970), a więc będą mogły zapisywać dane z prędkością odpowiednio 7,2 lub 8 Gb/s. Według specyfikacji firmy Rambus, moduły te zdolne są jednak do działania z dużo wyższą częstotliwością, która już w 2012 roku powinna przekroczyć granicę 12 GHz (dane będą zapisywane z prędkością 12 Gb/s). Dla porównania, maksymalny transfer dla dotychczasowych pamięci GDDR5 to 7 GB/s (kości te pracują z zegarem 7 GHz). Nie wykluczone więc, iż w kolejnych seriach kart graficznych AMD znajdziemy kości XDR2 o taktowaniu 12 GHz.

Poniżej zamieszczamy filmiki prezentujące nowe pamięci.

 

Więcej o kartach graficznych AMD Radeon HD 7000:

Źródło: TechPowerUp.com

Komentarze

67
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Warmonger
  1
  12 GHz? Toż to okolice księżyca.

  Inna sprawa, że przyspieszony dostęp do pamięci da się zauważyć głównie tam, gdzie programistom nie udało się go zoptymalizować ;)
  • avatar
   wstrzasmen
   1
   jak dużo teaz wśród naukowców jest hindusów - prawie w co drugim filmie gdzie ktoś coś mądrego tłumaczy to jest to hindus

   może jednak cały świat nie zginie jak mi się wydawało bo na facebooku siedzą tylko biali europejczycy głównie

   jednak będzie komu pociągąć do przodu tą naukę
   • avatar
    Szymon331
    1
    O kurka.

    To znaczy że z szyną 256 bit jeszcze się nie rozstaniemy?

    U mnie:
    2005 nV 6800GS - 256bit
    2007 nv 8800GT - 256bit
    2010 HD 5850 - 256bit

    Czyżby kolejna karta którą za rok/dwa kupię będzie miała 256 bitową szynę? I powiedzieć że od 32 bitów poszerzanie szyny szło lawinowo. Teraz wolą unowocześniać pamięci. Ciekawe jak długo uda się jeszcze pozostać przy 256 bitowej szynie. Z eksperymentów z 512 bitami wiemy że wychodzi taniej jednak upychać kartom nowsze kości ;)
    • avatar
     Konto usunięte
     -1
     No pewnie.

     Jak dla mnie są dwa rozwiązania:

     1. To kolejna ściema AMD
     2. Te pamięci będa 3-5 % szybsze od GDDR5
     • avatar
      Nieznośny
      0
      Eh Ci Polacy... tak to tylko można skomentować. Jakby nic nie wprowadzili, to byłoby z kolei narzekanie na to, że te karty będą odgrzewanym kotletem. Brawo!
      • avatar
       Bany_krk
       0
       "Dla porównania, maksymalny transfer dla dotychczasowych pamięci GDDR5 to 7 GB/s (kości te pracują z zegarem 7 GHz)."
       kto wam takich głupot naopowiadał, zegar dla 7GB/s DDR5 to 1750Mhz, po 2 bity na obu zboczach zegara i mamy piękne mnożenie razy 4
       • avatar
        Vassago
        0
        Nie rozumiem. Po jaką cholerę ujawniać swojej konkurencji jakie pamięci i inne podzespoły będą w następnej generacji kart??? Takie info powinno być miesiąc przed wydaniem karty a nie teraz. Bo zapewne Nvidia też użyje takich pamięci by nie odstawać w tyle od AMD. Nie kumam....
        • avatar
         patryk78
         0
         Akurat z RDRAM'ami dla PIII Rambusowi nie wyszło za bardzo (chipset i820 je obsługiwał), szybkie kości ale bardzo duże opóźnienia. Grafika powinna być mniej podatna na timingi a bardziej na szybkość transferu strumieniowego, może coś z tego będzie.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          AMD i tak Ci nie wierzę! Te swoje bajeczki możesz wciskać ciemnocie, a nie nam!
          • avatar
           IronFe
           0
           XDR2 w nowych radeonach to ściema
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Tttaakk juz to widze te 12 ghz .. łatwo jest napisac gorzej to skonfrontowac z rzeczywistoscia ;) do 5 procent beda szybsze od gddr5 i tyle cała filozofia ;)
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Specyfikacja robi wrażenie. Mam nadzieję, że faktyczna wydajność będzie też robiła wrażenie a karty będą sporo szybsze od obecnych modeli. Potem pojawi się Kepler i będzie miło :) Moze na przełomię 2012/2013 zmienię grafikę. oczywiście jeśli nie nastąpi "majowy" koniec ery a marketingowy koniec świata :)
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Pytanie który CPU to obsłuży?A co do XDR to szybsze niż GDDR5 nieźle.
              Ciekawe też jak cudowne stery będą ograniczały wydajność.
              • avatar
               Konto usunięte
               0

               No i amd oszukało ...