Karty graficzne

Radeony HD 6900 ze zmienionym PCB już niedługo

przeczytasz w 2 min.

Aquacomputer zajmujący się produkcją bloków wodnych na karty graficzne poinformował, że otrzymał od AMD kartę Radeon HD 6970 w nowej wersji. Jest ona pozbawiona DualBIOS, a sekcja zasilania wykorzystuje układy Texas Instruments.

Na początku bieżącego roku pisaliśmy o planach AMD co do wprowadzenia na rynek odmienionych wersji Radeonów HD 6950 i HD 6970 - takich jakie miały być od początku, bez presji wywołanej zbliżającą się ich premierą. Nowa rewizja kart miała odróżniać się od tej obecnej na rynku, sekcją zasilania opartą o tańsze układy firmy Texas Instruments. Oprócz tego krążyły pogłoski, że niestety odblokowanie Radeona HD 6950 do droższego HD 6970 na nowych modelach już się nie powiedzie.

Warto przeczytać:
AMD zmienia zasilanie Radeonów HD 6900
Wybór referencyjnych kart Radeon HD 6990

Dzięki firmie Aquacomputer, produkującej głównie bloki wodne dla kart graficznych, dowiedzieliśmy się, że AMD dysponuje już nowymi wersjami kart. Producent ten otrzymał już od AMD zmienionego Radeona HD 6970 z analogową sekcją zasilania, która składa się z 6 faz zasilania dla procesora i 1 fazy zasilania pamięci.

Niestety w nowej wersji karty zabrakło przełącznika BIOSów, co oznacza, że modyfikowanie referencyjnych Radeonów HD 6950 do wyższego modelu będzie niemożliwe. Nie wiadomo jednak czy podobną decyzję podejmą poszczególni producenci. Stosowanie w autorskich konstrukcjach Dual BIOS, może w pewnym stopniu przyciągać klientów.

Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że pomimo wyposażenia referencyjnych Radeonów HD 6950 i HD 6970 w cyfrową sekcje zasilania, poszczególni producenci w przypadku niereferencyjnych modeli stosują znacznie częściej mniej kosztowną analogową sekcję. Jakie więc znaczenie będzie miało wprowadzenie przez AMD nowej rewizji referencyjnych Radeonów HD 6970 oraz prawdopodobnie HD 6950?

Rozplanowanie elementów na nowych płytkach PCB jest  podobne do zastosowanego wcześniej przez PowerColor w kartach Radeon HD 6950 i HD HD 6970 PCS+.

Radeon HD 6970 w wersji 1.0
 

Radeon HD 6970 w wersji 2.0
 

PowerColor Radeon HD 6970 PCS+

Ceny nowych wersji Radeonów HD 6970 i HD 6950 nie są jeszcze znane. Przy okazji Aquacomputer pochwalił się, że pracuje nad blokiem wodnym dla dwuprocesorowego Radeona HD 6990. Ma to być najpotężniejszy model w historii producenta.
 

Źródło: hw-lab.com, techpowerup.com

Polecamy artykuły:  
GeForce GTX 550 Ti - premiera i testy
Android 3.0 - system stworzony dla tabletów
Intel Sandy Bridge - wydajność zintegrowanych układów graficznych

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kamil Myzia
  0
  Ooo, już nie trzeba wtyczek piłować :-).

  Hmm, jeden bios nie musi oznaczać, ze nie będzie można flashować do wersji HD 6970. Niemniej jednak, zanim wprowadzą nowe wersje tych kart, przez dłuższy czas będą jeszcze dostępne starsze wersje z możliwością modowania.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   powinni zrobić jakiegoś 6970+, który będzie sie miał do zwykłego 6970 jak 4890 do 4870. ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Po co to, poboru prądu i tak to nie zmieni :]
    • avatar
     Dudi4Fr
     0
     No to poczekam jeszcze trochę poczekam z kupnem HD 6970, może będą tańsze albo OC będzie ciut lepsze??
     • avatar
      Stork
      0
      Tzn ze nadal mozna modowac HD6950->HD6970 nawet w wersji 1GB?
      • avatar
       racedriver
       0
       amd wzielo przyklad z palita oraz gigabyte. te firmy zazwyczaj produkuja karty graficzne na autorskim pcb. ma to wiele zalet, gdyz takie karty sa zwykle krotsze, mniejsze i maja poprawione uklady zasilajace.
       • avatar
        Dwd89
        0
        o ile te 6850 muszą pójść z ceną w dół żeby ktoś chciał to kupić ? o 200 - 300 zł ?
        • avatar
         Dwd89
         0
         6950, mój błąd
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          I koniec zmiany BIOS-u. Kombinują tylko nie potrzebnie. Po co zmieniać coś co jest dobre?
          • avatar
           Gothar
           0
           Grafika za ponad 800zł (6950) powieka drży jak nic, ale jak ktoś ma jaja i wie co robi to może śmiało mody wprowadzać. Parę stówek w kieszeni dla znających temat.
           Pamiętam modowanie Radeona X800GT mi się udało i byłem bardzo zadowolony.