Bezpieczeństwo

Randkujesz w sieci? Uważaj na swoje dane

przeczytasz w 2 min.

Z badań IBM wynika, że ponad 60 proc. największych aplikacji niewystarczająco zabezpiecza dane swoich użytkowników.

IBM randki online

Już w tę sobotę walentynki, co widać chociażby po fakcie, że sklepy zmieniły wystrój na różowo-czerwony. Jednocześnie jest to czas, w którym gwałtownie wzrasta popularność portali i aplikacji randkowych. Mogą one okazać się dobrym sposobem na zawarcie znajomości, ale jednocześnie są łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. Firma IBM postanowiła zbadać jak najpopularniejsze z tego typu serwisów chronią prywatność użytkowników.

Coraz więcej osób korzysta z różnego rodzaju serwisów i aplikacji randkowych. W Stanach Zjednoczonych, gdzie są one najpopularniejsze, przyznaje się do tego ponad 10 proc. internautów. Także w Polsce media społecznościowe stale zyskują popularność, dlatego też warto przyjrzeć się ostatniemu badaniu IBM. Wynika z niego, że ponad 60 proc. największych aplikacji niewystarczająco zabezpiecza dane swoich użytkowników. 

Najbardziej narażeni na utratę prywatności są ci, którzy korzystają z randkowych aplikacji mobilnych. Te bowiem (oprócz możliwości zawierania i kontynuowania znajomości) cechują się tym, że mają dostęp do takich źródeł danych jak aparat, mikrofon, lokalizacja GPS czy karta pamięci. Warto zatem zachować ostrożność przy podawaniu prywatnych danych i wyrażaniu zgody na pobieranie o nas informacji.

Firma IBM ustaliła, że 73 proc. badanych aplikacji analizuje obecną pozycję użytkownika. Zdalny dostęp do telefonu, aparatu i mikrofonu sprawia natomiast, że w przypadku włamania cyberprzestępca jest w stanie nie tylko określić naszą lokalizację, ale też podsłuchać, a czasem nawet podejrzeć nasze aktywności. Dodatkowo, 48 proc. aplikacji przechowuje dane kart kredytowych w urządzeniu.

IBM randki online haker

Eksperci z firmy IBM przygotowali listę zaleceń i wskazówek, które mogą uchronić nas przed utratą prywatnych danych:

 • Kontrola dostępu: warto sprawdzić, jakim aplikacjom zezwalamy na dostęp do danych i ustawień w naszym urządzeniu. Przy instalacji aktualizacji często pozwalamy na wykorzystanie GPS i książki adresowej.
 • Unikalne hasła: do każdego profilu i konta zleca się stosować inne hasła. Jeśli nasze hasło jest identyczne dla wszystkich aplikacji, w przypadku ataku dane zawarte w każdej z nich mogą być zagrożone. 
 • Aktualizacja oprogramowania: regularne aktualizacje pomagają wyeliminować dziury w zabezpieczeniach.
 • Zaufane połączenia: korzystanie z zaufanych połączeń Wi-Fi pozwala na uniknięcie sytuacji, kiedy hakerzy używają fałszywych punktów dostępowych, by bezpośrednio połączyć się z naszym urządzeniem. 
 • Ograniczone zaufanie: podawanie wielu prywatnych informacji, takich jak data urodzenia czy miejsce pracy warto ograniczyć do minimum i podawać tylko wtedy, kiedy poczujemy, że osoba po drugiej stronie zasługuje na nasze zaufanie. 
 • Bezpieczne aplikacje: zaleca się pobieranie aplikacji jedynie z zaufanych źródeł, takich jak Google Play, iTunes.

Źródło: IBM

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Dlatego na randkę najlepiej (a i w ogóle najlepiej!) jest użyć:

  http://images.hurnandhurn.com/images/products/zoom/1362416426-15089100.jpg

  ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Ja niedawno chciałem sprawdzić, jak to jest, gdy człowiek randkuje przez neta... Natknąłem się na Andrzeja i straciłem ochotę do życia. Całe szczęście był to piątek, więc restart systemu, tryb awaryjny, przywracanie systemu sobota-niedziela i po sprawie. W poniedziałek zapomniałem zdarzeniu.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Po co chodzić na randki Show Up wystarcza!!!