Kamery

RED Dragon: kamera 6K i wideo o rozdzielczości 24-megapikselowego zdjęcia

przeczytasz w 2 min.

12 razy więcej niż Full HD

Targi przemysłu wideo NAB 2012 to doskonała okazja do zaprezentowania przełomowych rozwiązań. Podczas gdy Canon pokazuje swoje zabawki rejestrujące wideo w formacie 4K, RED idzie o krok, a nawet o dwa kroki dalej i prezentuje sensor RED Dragon pozwalający rejestrować wideo 6K.

Wideo 6K to inaczej rozdzielczość 6000 x 4000 pikseli. W przypadku RED Dragon rejestrowane z prędkością nawet 85 klatek/s. Po obniżeniu rozdzielczości do 5K osiągniemy 120 klatek/s, czyli tyle ile trzeba dla płynnego obrazu 3D. Jedna z wersji RED Dragon będzie kosztowała 6000 dolarów, co teoretycznie zachęca do natychmiastowego zakupu, ale jest tu niestety jeden haczyk.

RED Dragon kamera sensor 6K
Sensor RED Dragon oferuje nie tylko niesamowitą rozdzielczość i prędkość rejestracji wideo. To również bardzo duża dynamika obrazu sięgająca co najmniej 15 stopni przysłony.

Przede wszystkim RED Dragon to nie tyle nowa kamera, a, jak już wspomnieliśmy, sensor, który będzie dostępny jako upgrade dla posiadaczy kamer RED EPIC i Scarlet. A te niestety niemało kosztują. Jak szumnie zapowiada reklama na stronie RED, dostawy dla posiadaczy kamer EPIC mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Właściciele RED Scarlet poczekają do 2013, ale to żaden problem, wideo 6K długo będzie robić wrażenie

24 Megapiksele to rozdzielczość pojedynczej klatki filmu zarejestrowanego sensorem RED Dragon. A przecież dopiero nieliczni fotografowie mogą pochwalić się równie wysokiej rozdzielczości matrycami.

RED Dragon kamera sensor 6K upgrade

RED reklamuje sensor Dragon hasłem „Obsolescence Obsolete” w dosłownym tłumaczeniu „Starzenie się jest przestarzałe”. Jak w takim świetle wypadają dopiero co zapowiedziane produkty Canona? Wcale nie tak źle, gdyż są to nieco inne koncepcje filmowania.

Kamery RED to produkty modularne, wykorzystywane obecnie przede wszystkim przez operatorów filmowych - na przykład Peter Jackson kręci Hobbita kamerami RED EPIC. Ale z czasem, i to wcale nie są przechwałki, rozdzielczości 6K staną się dostępne i dla szerszego grona użytkowników. Wystarczy przypomnieć sobie standard Super Hi-Vision i ostatnie wypowiedzi Intela na IDF w Pekinie.


Więcej o wideo wysokiej rozdzielczości:

Źródło: RED, Endgadget (foto sensora)

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marucins
  2
  RED to taka kostka do niej dochodzi masa kolejnych wydatków. Pamiętajcie o tym :)

  Ehhhh to jest prawdziwy sprzęt PRO - bez magii, lania wody i sikania emejzingiem.
  • avatar
   carbo888
   1
   jak można porównać canona do red? red jest dla prawdziwych profesjonalistów którzy potrzebują modyfikować kamerę do swoich upodobań i do danej sytuacji, do tego rozdzielczość. wiec pisanie
   "Jak w takim świetle wypadają dopiero co zapowiedziane produkty Canona?"

   jest wręcz śmieszne bo canon przy red to jak maluch przy rolls-royce
   • avatar
    asdxxlx
    -1
    Czy mi się wydaje że wszędzie się ścigają z tymi pixelami tak jak nokia w swojej komórce ponad 40mpix. Ciekawe który komputer obrobi materiał takiej rozdzielczości...
    • avatar
     Konto usunięte
     -5
     "Po obniżeniu rozdzielczości do 5K osiągniemy 120 klatek/s, czyli tyle ile trzeba dla płynnego obrazu 3D"

     płynny obraz jest już przy 25 fps (do 3D 25 fps x 2 czyli powinno być ok )
     • avatar
      Konto usunięte
      -15
      To jest głupota, pozatym roździelczość musi iść w parze z fizycznym wymiarem matrycy. To tak samo jak wpiąć GTX680 w gniazdo AGP

      4K rozumiem, bo to ma być odpowiednik zapisu analogowego. Więcej? Nie wiem po co.

      Lepiej mieć 1080 z 60 klatkami niż 6k z 20fps. Bo ciekawe jaki nośnik przerobi takie informacje.
      • avatar
       constantine86
       0
       Ja do tej pory nie widzę u siebie jedynki z 720p, to po co mi jakieś super haj wizjony ;P
       • avatar
        Sol515
        0
        Taka ciekawostka, takich kamer uzywa sie w trakcie produkcji Hobbita
        http://www.youtube.com/watch?v=KzidriniP6Y&feature=fvst