• benchmark.pl
 • Ciekawostki
 • Szachy są niebezpieczne. Szczególnie, gdy grasz przeciwko… robotowi, który może złamać Ci palec
Ciekawostki

Szachy są niebezpieczne. Szczególnie, gdy grasz przeciwko… robotowi, który może złamać Ci palec

przeczytasz w 1 min.

Gra w szachy wydaje się być jednym z najmniej „kontuzjogennych” sportów. Okazuje się jednak, że to nie do końca prawda, czego dowodem jest incydent w Rosji, gdzie robot - jeden z zawodników, złamał palec 7-letniemu mistrzowi.

Turniej szachowy w Rosji: robot złamał palec 7-latkowi

Moscow Chess Open 2022 to jeden z turniejów szachowych, na którym jeszcze kilka dni temu mierzyli się liczni zawodnicy w różnych grupach wiekowych. W trakcie wydarzenia gracze rozgrywali partie przeciwko robotowi. Jednym z przeciwników komputera był 7-latek, który znajduje się w gronie najlepszych szachistów w Moskwie w kategorii wiekowej do 10 lat.

W trakcie rozgrywki - robot złapał za palec swojego przeciwnika, przytrzymał go i jak się później okazało - złamał go. W sieci pojawiło się nagranie przedstawiające incydent - jest ono dostępne poniżej.

Na filmie uwiecznio moment, kiedy funkcjonujący już od 15 lat robot szachowy chwyta swojego 7-letniego przeciwnika za palec, a wokół dziecka nagle gromadzi się kilka osób chcących pomóc, niestety - bezskutecznie.

Robot jest niewinny. Organizator obwinia 7-latka

Nie jest jasne, dlaczego w ogóle doszło do incydentu, w którym robot łamie swojemu przeciwnikowi palec. Według organizatora mógł być to efekt zbyt szybkiej reakcji ze strony 7-latka, który naruszył zasady bezpieczeństwa i nie dał robotowi wystarczająco dużo czasu na przeanalizowanie następnego ruchu.

7-letni szachista, mimo kontuzji - z palcem w gipsie, ukończył turniej.

Moskiewska Federacja Szachowa zarzuca winę chłopcu. Z tym natomiast nie zgadzają się rodzice młodego szachisty, którzy zamierzają skierować sprawę do prokuratury.

Źródło: BBC

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Warmonger
  4
  Jeśli ten robot pracuje już od 15 lat, to raczej trudno nazwać to przełomowym wydarzeniem.
  • avatar
   vacotivus
   4
   Jaka wina 7-latka? Głąby nic nie wiedzą o dzieciach, normalne że czasem dzieci zachowują się zbyt porywczo i ludzie nadzorujący wydarzenie powinni byli wziąć to pod uwagę.
   • avatar
    Yamaraj6
    2
    Manipulator wykonywał jakieś ruchy nad szachownicą zatem domyślam się, że nie skończył on ruchu. Logiczne że pchanie łapek nad planszę w takim momencie może nie być najsprytniejsze, pytanie czy obsługa poinstruowała szachistów, jeżeli tak to wina szachisty, jeżeli nie to wina obsługi proste.
    • avatar
     Adrianwo
     1
     Dlatego TRZEBA ZABIĆ PUTINA!!! Raz na zawsze!!!
     • avatar
      Kerebron
      1
      Ten robot został wykonany w sprzeczności z podstawowymi prawami robotyki.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Nieidiotoodporny robot – do dopracowania.
       Nieidiotoodporny dzieciak – norma, może się z wiekiem ogarnie.
       Idiota organizator – nic nie poradzisz.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        czyli robot jest po prostu niebezpieczny. pewnie to zaadaptowany robot przemysłowy który swoją moc ma.
        jednak wątpię aby w ruskim systemie prawnym, rodzice chłopaka mieli szanse na wygraną. a nawet jeśli wygrają, to zadośćuczynienie będzie nędzne.