Technika wojskowa

Rosja wystrzeliła hipersoniczny pocisk nuklearny Zircon. Nowa zabawka Putina ma 1000 km zasięgu

przeczytasz w 1 min.

Rosjanie pochwalili się w sieci nagraniem z udanego testu wystrzelenia nowego naddźwiękowego pocisku nuklearnego Zircon. Ta „zabawka" jest w stanie zlikwidować cel oddalony nawet o 1000 km.

Rosjanie testują nowy pocisk manewrujący. Zircon ma ponad 1000 km zasięgu

O przeprowadzonych w ostatnich godzinach testach nowego pocisku naddźwiękowego informuje Reuters. Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji - z okrętu należącego do wojsk Federacji Rosyjskiej na Morzu Barentsa wystrzelono hipersoniczny pocisk manewrujący Zircon.

Wystrzelenie pocisku przebiegło zgodnie z procedurami - test został wykonany pomyślnie, a Zircon trafił w cel znajdujący się ponad 1.000 km dalej - na Morzu Białym. Rosjanie informują, że Zircon został już wcześniej wystrzelony z zanurzonej łodzi podwodnej. Można go zatem przenosić nie tylko za pośrednictwem okrętów.

Zircon jest nową zabawką Putina

Rozpoczęta ponad trzy miesiące temu „specjalna operacja wojskowa” Putina w Ukrainie wymaga od Rosjan testowania nowych broni. Wojna ewidentnie nie przebiega po myśli agresora, czego dowodem są liczne straty zapasów, broni oraz konieczność prowadzenia walk z przestarzałym sprzętem.

Nowy pocisk manewrujący ma być natomiast częścią uzbrojenia Rosji „nowej generacji”. Zircon może poruszać się z prędkością ponad 11.000 km/h, a więc 9 razy więcej, niż wynosi prędkość dźwięku. W połączeniu z imponującym zasięgiem 1000 km - pocisk jest w stanie błyskawicznie dotrzeć do dalekiego celu, a przy tym - można go wystrzelić z ukrytego pod wodą okrętu.

W ostatnim czasie Putin pochwalił się wystrzeleniem innego pocisku międzykontynentalnego - Sarmat. Jego zaletą jest duży zasięg wynoszący ponad 5.500 km, ale generalnie tego typu pociski nie są nową konstrukcją. Mają natomiast spełniać dwie funkcje: pierwsza to oczywiście przenoszenie ładunków nuklearnych (nawet 10 głowic), druga z kolei - ostrzeżenie Zachodu i pokaz siły Rosji. Właśnie ta druga funkcja jest tożsama w przypadku ostatnich testów pocisku Zircon.

Źródło: Reuters

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dragonik
  13
  Dobra wiadomość jest taka że to był jedyny pocisk jaki mieli XD
  • avatar
   Adam524
   4
   Nie rozumiem tych śmieszków, szaleniec postawiony pod ścianą ma broń atomową a Polska jest następna w kolejce... Imo polska powinna jak najszybciej kupić Pociski sięgające Moskwy, Petersburga i Sewastopolu w ilości takie żeby zburzyć te miasta jednocześnie.
   • avatar
    gromzjasnegonieba
    1
    Dobrze. Bedzie czym strzelac w lewakow z benchmarka.
    • avatar
     Quenser
     1
     wielkie mi halo... już od lat pociski międzykontynentalne mają takie prędkości. A żeby trafić w cel pocisk i tak musi zwolnic. co czyni go podatnym na obronne przeciwlotniczą.
     • avatar
      _Ciekawski_
      1
      Kolejny dowód na to, że lepiej ich nie lekceważyć.
      • avatar
       studionti
       1
       Dzięki wsparciu Adolfa Scholza jego przyjaciel Putin ma szansę na wygranie wojny. W zamian za to Niemcy powinny zostać wywalone z NATO.
       • avatar
        .NiemenCrystal.
        1
        Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
        niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)
        • avatar
         xxx.514
         0
         Nie żebym marudził czy coś, ale widział ktoś gdzieś czołgi T-14 Armata - ten czołg nowej generacji? :D
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          takich pocisków to oni dużo nie mają. poza tym to jest propaganda strachu. putin doskonale wie, że po wystrzeleniu pierwszej atomówki, moskwa przestaje istnieć, a to oznacza definitywny konieć rosji jako państwa. niestety byłyby ogromne straty po obydwu stronach.

          tak więc, aby nie było wątpliwości. celem NATO nie jest wygrana z rosją, bo taka wygrana jest pewniakiem. Celem NATO jest uniknięcie rozlewu rosyjskiego smrodu na cały świat, w szczególności nie dopuszczenie do konfliktu na poziomie nuklearnym.

          Przy tym bardzo haniebna jest postawa Niemiec, Francji, Włoch, które nadal chcą z rosją handlować, nadal chcą przehandlować ziemię Ukrainy. cudze bardzo łatwo się oddaje wrogiwi. Im jest bardzo wygodnie, są daleko od linii frontu. nawet niemieckie dzinniki się rozpisują, że jest im po prostu wstyd za rząd. Rządy tych państw nadal wciskają nam politykę "nie drażnić rosji", któa to polityka spowodowała, że rosja jeszcze bardziej się zachowuje jak szkolny dresiarz. skoro nikt nie reaguje na popychanie innych uczniów, to spróbujmy któremuś rozwalić nos. pewnie też nie zareagują. polityka niedrażnienia rosji się nie sprawdza, i akurat w USA doskonale to rozumieją, na szczęście dla nas.
          • avatar
           cyna76
           -1
           Kolejna bzdura , pocisk to tylko nośnik a głowica to głowica , może być nawet załadowany ziemniakami tym czasem tytuł artykułu mówi o wystrzeleniu takiego pocisku uzbrojonego w ładunek nuklearny
           ..
           • avatar
            pawluto
            -10
            Rosjanie są beznadziejni skoro tak się dają rolować jednemu kurduplowi...
            • avatar
             Marucins
             0
             Straszą? Kiedy to się w końcu skończy?