Technika wojskowa

Rosjanie wchodzą dwa razy do tej samej rzeki... i tracą masę sprzętu

przeczytasz w 2 min.

Wojna w Ukrainie to pokaz nieudolności Rosji, która traci masę cennego uzbrojenia. Ostatnio w sieci pojawiły się nagrania pokazujące ogromne straty podczas pokonywania przeprawy przez rzekę Doniec.

Wojna na wschodzie zmieniła swoje oblicze. Coraz większe znaczenia odgrywa artyleria, która zadaje potężne szkody wojskom Federacji Rosyjskiej – wyjątkowo dobrym przykładem jest rejon rzeki Doniec pod Biłohoriwką, gdzie Rosjanie stracili kilkadziesiąt czołgów i transporterów opancerzonych.

Przeprawa przez rzekę Doniec pod Biłohoriwką – Rosjanie stracili masę sprzętu

Kilka dni temu w sieci pojawiły się zdjęcia i filmy wideo, na których zarejestrowano nieudaną przeprawę wojsk Federacji Rosyjskiej przez rzekę Doniec pod Biłohoriwką na wschodzie Ukrainy.

W trakcie przekraczania rzeki i odwrotu stracono kilkadziesiąt czołgów (m.in. T-72B), transporterów opancerzonych (MT-LB) oraz bojowych wozów piechoty (m.in. BMP-1). Część z nich porzucono po unieruchomieniu, a część uległa zniszczeniu w wyniku ostrzału artyleryjskiego. Straty są ogromne, bo Rosjanie stracili tutaj mniej więcej dwa bataliony zmechanizowane.

Rosyjska przeprawa przez rzekę Doniec pod Biłohoriwką

Rosyjska przeprawa przez rzekę Doniec pod Biłohoriwką

Rosyjska przeprawa przez rzekę Doniec pod Biłohoriwką

Rosyjska przeprawa przez rzekę Doniec pod Biłohoriwką

Wygląda jednak na to, że dowodzący nie wyciągnęli z klęski żadnych wniosków, bo…

Rosyjska przeprawa przez rzekę Doniec pod Biłohoriwką

...kilka dni później w tym samym miejscu Rosja straciła kolejne kilkanaście czołgów – najpewniej próbowały się one wycofać na drugi brzeg rzeki Doniec, ale nie były przygotowane do brodzenia w wodzie (w tym przypadku można mówić o utracie niecałej kompanii czołgów).

Straty rosyjskich wojsk są ogromne - tylko w jednym miejscu zniszczono dwa bataliony zmechanizowane, a później przy wycofywaniu się utknęła kompania czołgów

Cóż, nieudolność rosyjskich wojsk i masa traconego sprzętu powoli przestaje nas dziwić. Jakiś czas temu Federacja Rosyjska w spektakularny sposób straciła swój flagowy okręt Moskwa, a później doszło m.in. do zestrzelenia śmigłowców czy… zniszczenia supernowoczesnego czołgu T-90M.

PS. Z klęski Federacji Rosyjskiej śmieje się nawet Dowództwo Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce (USAREUR-AF, United States Army Europe and Africa) - na swoim twitterowym profilu wojska zademonstrowały przykład dobrze przygotowanej przeprawy przez rzekę :-).

Źródło: Ukraine Leaks, Jarosław Wolski, Dawid Kamizela, USAREUR-AF

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Janisz
  9
  Bezmyślność ruskiego dowództwa jest przerażająco - dla nas wspaniała - strach pomyśleć, co było by gdyby tą inwazją zarządzał ktoś rozumny...
  • avatar
   szymcio30
   4
   Nie zapominajmy, ze Ukraińcy nie pokazują swoich strat, które sa nie male. Przeprawa przez rzekę to zawsze bardzo duże ryzyko więc czy to nieudolność czy raczej brak odpowiedniego wsparcia z powietrza i rozpoznania tego nie wiadomo
   • avatar
    Namtih
    3
    Supernowoczesny czołg - je je
    • avatar
     pawluto
     1
     Zupełnie jakby rosjanie chcieli na ukrainie pozbyć się starego przestarzałego sprzetu...
     A za dwa miesiące okaże się że Rosja ma tylko kilka sprawnych czołgów i samolotów...kilka...:)
     • avatar
      NiemenCrystal
      1
      Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam

      niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)
      • avatar
       Gnom_Z_Piany2
       0
       w wojnie nie ma nic z bohaterstwa, zostają po niej sieroty i wdowy (zasłyszane w pewnym filmie).
       wojna nie cieszy. i w tym kontekście bardzo cieszą każde porażki napastnika. po tych przeprawach widać, że są klecone na poczekaniu, na rozkaz, bo dowództwo musi się czymś wykazać. no i się wykazuje właśnie w taki sposób. oby tak dalej, aby nie nadążali z uzupełnianiem strat z zaplecza.

       przykra sprawa z tym kongresmenem republikanów który robi za ruską onucę, i zablokował szybką ścieżkę legislacji pomocy wojskowej z USA. jako jedyny, zawetował. więc teraz jest to procedowane dłużej standardową legislacją, tak szybko jak to tylko jest możliwe z mocy ustawy. tego już się nie da zawetować. niestety ceną jest opóźnienie w docelowej pomocy.

       przy okazji powiem, że jest mi wstyd za piłsudzkiego. tak tak, tego "wielkiego" wodza, który się skumał z ruskimi w zdradzie ukrainy. to ciemna karta polskiej historii o której też należy pamiętać.