Ciekawostki

Rosja zakaże używania zachodnich technologii

przeczytasz w 2 min.

Po owocach i warzywach przyszedł czas na technologie. Władimir Putin – zapowiedział plany nałożenia embargo także na produktu przemysłu IT.

Putin PC

Po owocach i warzywach przyszedł czas na technologie. Prezydent Federacji Rosyjskiej – Władimir Putin – zapowiedział plany nałożenia embargo także na produktu przemysłu IT.

Czy zakaz importowania żywności okazał się dla Rosjan ogromną tragedią? Raczej nie. Najnowsze sankcje mogą jednak okazać się znacznie bardziej dotkliwe. Jak poinformowała agencja Bloomberg, Władimir Putin zamierza bowiem uniezależnić Rosję od zachodnich koncernów technologicznych.

Już teraz Rosjanie nie mają możliwości pobrania pakietów najpopularniejszego oprogramowania firmy OracleJava. Wyświetlany im jest komunikat informujący o embargo. Wygląda jednak na to, że na tym cała sprawa się nie zakończy. Według informacji agencji Bloomberg – rosyjski parlament planuje całkowite uniezależnienie się od zachodnich technologii. Władimir Putin ma w najbliższym czasie wprowadzić nakaz używania sprzętu i oprogramowania wyprodukowanego w Rosji. 

Co więcej, nakaz ten obowiązywać ma nie tylko osoby prywatne, ale i wszelkie publiczne instytucje. To zatem oznacza ogromne zmiany w infrastrukturze. Jak wynika z oficjalnych informacji, tylko 33 proc. oprogramowania wykorzystywanego w Rosji pochodzi z krajowej produkcji, a w przypadku sprzętu jest to już zaledwie 10 proc.

Pomijając jednak na chwilę skutki dla Rosjan, tego typu sankcje odbiłyby się też poważnie na zachodnich koncernach. Ogromne zyski ze sprzedaży swoich produktów na terenie największego państwa świata notowali tacy giganci jak Microsoft, HP, IBM, Cisco, Oracle, Intel czy AMD

Tak naprawdę pierwsze próby uniezależnienia się od zachodnich technologii miały miejsce już cztery lata temu. Wówczas Władimir Putin zapowiedział zamianę systemu Windows na Linux (a konkretnie jego zmodyfikowaną, rosyjską wersję). W czerwcu natomiast Paweł pisał, że firma T-Platforms rozpocznie produkcję procesorów, dzięki którym Rosja będzie mogła zrezygnować z układów AMD i Intel.

Jak więc widać, Rosja dąży do tego, by być samowystarczalna. Według szefa Rosyjskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Informatycznych, Nikołaja Komlewa, być może jest jednak na to za wcześnie. – „Pomysł wspierania lokalnych technologii jest uzasadniony, ale sposób jego realizacji zaproponowany przez Dumę Państwową może doprowadzić do faworyzowania mniej efektywnych rozwiązań” – powiedział Komlew. Co na to Putin?

Źródło: Bloomberg, PB, ZDNet, CNN

Komentarze

58
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Q'bot
  17
  My także powinniśmy brać z nich przykład i stworzyć sobie 2499 - rdzeniowy procesor RYSY Turo Ultra GT ^^
  Na takim to by przynajmniej śmigał Syrena OS SP1 ;]
  • avatar
   Michur
   8
   już to widzę w wykonaniu rosjan bedą kradli technologię na potęgę kopiowali po swojemu a i tak gów...o z tego wyjdzie.
   • avatar
    yendrek
    7
    Putinowi się wydaje, że wystarczy wydać prikaz i znajdą się biliony dolarów na gałąź przemysłu, który na zachodzie rozwijał się dziesięciolecia. Co innego sklecić system operacyjny na bazie otwartoźródłowego linuksa (coś podobnego dwa razy w roku robi kilku ludzi z ubuntu.pl), a co innego zbudować fabryki i wdrożyć technologie - nawet jeśli w żywe oczy rosjanie je ukradną - swoich przecież nie mają.
    • avatar
     yendrek
     7
     PS swoją drogą po tym embargu... w Polsce procesory i karty graficzne po 200 zł, topowe telefony po 500 zł... Nie to że zaczynam lubić Putina, ale.... :)
     • avatar
      ArioX
      7
      Hahahahahahahahaha :D zacofanie jak za komuny
      • avatar
       Konto usunięte
       7
       Rosjanie umieją też bardzo dobrze kłamać. Białoruś już niedowierza ze szczęścia.
       A co na to mają i będą mieli zwykli rosjanie? Coraz mniej miejsc pracy, coraz mniej na półkach w sklepach, coraz większe zacofanie. Coś mi się zdaje, że Rosja raczej chyli się ku upadkowi bo nowoczesne technologie to mają chyba w przemyśle zbrojeniowym, militarnym.
       • avatar
        Varso
        5
        Zakaz raczej będzie dotyczył takich technologii jak Youtube,facebook i Tweeter, co by kapitalistyczne środki przekazu nie mieszały ludowi w głowach ;)
        • avatar
         wdowa94
         4
         No i dobrze. Staną się nowoczesną dziurą, albo bolszewicką potęgą
         • avatar
          patryk78
          4
          Sama licencja na rdzeń ARM nic im jeszcze nie daje, muszą to obudować całą masą logiki. Dodatkowo muszą mieć to jeszcze gdzie wyprodukować i w czym użyć.
          Odciąć ich całkowicie od dostaw sprzętu komputerowego jak dyski, grafiki, pamięci itd. ciekawe jak wtedy Putin będzie śpiewał.
          Chiny zarobią masę kasy na eksporcie liczydeł do Rosji.
          • avatar
           ohoho
           4
           Zaszkodzą bardziej sobie niż komuś innemu.
           • avatar
            veteran97
            3
            A co z kartami graficznymi, sami sobie zrobią AMD R9 295X2?
            • avatar
             hideo
             3
             w ten sposób Putin będzie mógł łatwiej panować nad ciemnogrodem bez dostępu do zachodnich technologii, jak dobrze pójdzie to Rosjanie za ileś lat będą do nas przyjeżdżać tak jak Polacy jeździli do zachodnich Niemiec w czasie zimnej wojny na wytrzeszcz oczu heh
             • avatar
              misiek12_sdz
              3
              Trzeba robić prawko na C+E bo niedługo to prąd cysternami będzie im trzeba przemycać jak Putin stwierdzi że to zachodni wynalazek ;)
              • avatar
               lysycoprobo
               2
               Olewam Putina bandytę !!
               • avatar
                jkbrenna
                1
                Licze na ich glupote, w koncu ta za***ana Rosija sie rozleci...
                • avatar
                 Maxdamage
                 1
                 Ale jak zbanuja Intela , AMD i Nvidie to na czym ruscy gracze będą grać?
                 • avatar
                  jarnuszkiewiczm
                  1
                  Jak przestaną używać zachodnich technologii to automatycznie wrócą do średniowiecza, bo nawet głupią żarówkę wynalazł holender siedzący w stanach haha....
                  • avatar
                   jarnuszkiewiczm
                   1
                   zostanie im tylko samowar i bimber
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    1
                    I dobrze, niech zgniją tam bez prawdziwej technologii. A Putinowi po ryju natrzaskać.
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     -1
                     Rosja właśnie podpisała kontrakt z Chinami na 400mld $, a na dodatek oba kraje realizują program rozbudowy rynków wewnętrznych, rezerw walutowych i złota ze względu na nadchodzący upadek dolara jako waluty rezerw światowych.
                     Nawet moja panna pracuje w FED jak st. specialistka ds. relacji międzynarodowych i pomimo moich relatywnie radykalnych poglądów w większości poglądów się zgadzamy. Ona sama i większość współpracowników jest świadoma tego, że upadek dolara to kwestia 2-5 lat, masa krytyczna została przekroczona i obecnie w USA toczy się gra na czas. Policja została zmilitaryzowana, utworzono liczne obozy FEMA, a inwigilacja własnych obywatelu obiągnęła absurdalny poziom, prawo posiadania broni jest stopniowo wycofywane, weterani wojskowi są pod obserwacją, etc.

                     Rosja z Chinami może całkowicie zawalić gospodarkę USA w tydzień czasu. Wystarczy, że zabiorą się do wyprzedania 3,7 biliona długu USA, który jest w ich posiadaniu. Drugie tyle jest w rękach Saudyjczyków, którzy obecnie są skuplowani z Chinami, jako ich największym klientem. Wiadomo, że taki ruch zaszkodzi wszystkim, ale te kraje od lat się do tego przygotowują(vide Chińskie miasta widma, nowy bank światowy grupy BRICS, najwieksze rzeczywiste rezerwy złota), by z upadku wyłonić nowy system ekonomiczny świata.

                     Te sankcje to tylko pajacowanie człokokształtnego z białego domu, który jest pociągany za sznurki. Są szkodliwe dla wszystkich i nie da się ich doprowadzić do poziomu, który mógłby zniszczyć gospodarkę Rosji. Chiny nie mogą i nie pozwolą na zniszczenie Rosji, bo więdzą, że oni są następni w kolejce jako jeden z największych posiadaczy długu USA. Na znak protestu już całkowicie zaprzestali skupowania amerykańskich długów, a nawet tak potrafili otrzeźwić pejsatych jankesów, że skończyło się stękanie na program atomowy Iranu.
                     • avatar
                      ZubenPL
                      -2
                      W artykule są informacje nieprawdziwe jave można normalnie ściągnąć w rosji to embargo to fake, jak ktoś nie wierzy to niech sobie przez serwer proxy wejdzie http://russiaproxy.com/index.php?q=aHR0cHM6Ly93d3cuamF2YS5jb20vcnUvZG93bmxvYWQvY2hyb21lLmpzcD9sb2NhbGU9cnU%3D
                      • avatar
                       Author
                       -4
                       I bardzo dobrze na początku będzie im bardzo trudno ale z czasem zyski bedą nieocenione. Już wkrótce Rosja może stać się wolnym światem a szpiegujące USA imperium zła.
                       Na pewno będzie wesoło.