Routery

Telemetria domyślnie włączona w routerze Netgear R7000 po aktualizacji

przeczytasz w 1 min.

Zwracacie uwagę na to, co producenci wprowadzają podczas aktualizacji firmware? Przykład routera Netgear R7000 pokazuje, że warto.

W ubiegłym tygodniu wybrane routery firmy Netgear (a konkretnie modele R7000) zostały zaktualizowane. Nowy firmware wprowadza dość istotną nowość – moduł telemetrii.

Jak zwykle, pojawiają się głosy, które można by streścić w formie pytania: „co z prywatnością?”. Wszak moduł telemetrii w routerze oznacza gromadzenie takich danych jak czas użytkowania, liczba podłączonych urządzeń, adresy IP i MAC, wykorzystywane pasma i kanały sieci bezprzewodowej itp. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że moduł po aktualizacji jest domyślnie włączony.

Jak na te zarzuty odpowiada Netgear? Mówi, że nie ma się czego obawiać, a swoją decyzję motywuje chęcią szybszego wykrywania usterek, zwiększania możliwości urządzenia oraz poprawiania jego niezawodności. 

Jeśli nie uważacie, że potencjalne korzyści płynące z działania modułu telemetrii są na tyle duże, by móc przymknąć oko na gromadzenie sporej ilości danych na wasz temat, to możecie ręcznie go wyłączyć. Jak? Należy zalogować się do panelu administracyjnego, a następnie przejść do ustawienia Router Analytics Data Collection (przez ADVANCED > Administration > Router Update).

Źródło: The Inquirer, Netgear

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  patol1984
  5
  Dość poważna sprawa, a zero komentarzy, chyba nikogo to nie obchodzi to dlatego robią co chcą z naszą prywatnością. Ludzie wolą się kłócić o wyższość konsoli vs pc, albo czy gtx jest lepszy od radeona.
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Jak skutecznie zacisnąć pętelkę na szyi społeczeństwa?
   Poowooli...
   Ciemna strona mocy jest bardzo cierpliwa.

   Na obecnym etapie mówi się że szpiegująca telemetria w podstawowym sprzęcie ogólnej infrastruktury sieciowej jest "dla naszego dobra".
   • avatar
    Pogromca blacharni Pro
    -11
    Telemetria? Mam nadzieje, że to nie ma niczego wspólnego z duchami.

    A co do zabezpieczeń, to cóż...
    Byle nie WPA, którego w 5 minut łamałem aircrackiem.