Internet

Równoczesna premiera filmu w kinach i na CDA Premium - dowód na transformację

przeczytasz w 2 min.

Wygląda na to, że serwis CDA naprawdę się zmienił - dystrybutorzy filmów nie tylko z nim nie walczą, ale wręcz są chętni do współpracy.

Serwis CDA kojarzony jest raczej ze źródłem nielegalnych materiałów, ale to przeszłość. Jego właściciele robią naprawdę dużo w tym kierunku, by zmienić to, jak jest postrzegany – teraz pod nazwą CDA Premium kryje się w końcu serwis VOD z legalnymi treściami. Wygląda na to, że udało się nawet dojść do porozumienia z dystrybutorami. Świadczy o tym rozszerzająca się oferta usługi, ale też – co szczególnie warte podkreślenia – równoczesna premiera filmu w polskich kinach i właśnie na CDA Premium.

Już w ten piątek (22 września) jednocześnie do kin i do katalogu CDA Premium trafi film 2 noce do rana – to fińsko-litewski melodramat (który zdobył kilka nagród na europejskich festiwalach) o tym, jak wulkaniczna chmura popiołu połączyła francuską architektkę i fińskiego didżeja na dłużej. 

To pierwsza taka łączona premiera w historii tego serwisu, ale niewykluczone, że nie ostatnia. Jak mówi reprezentujący go Jarosław Ćwiek, „staramy się nie tylko zbudować jak największy i jak najbardziej atrakcyjny katalog filmów na CDA Premium, ale chcemy też, żeby najnowsze produkcje były dostępne dla naszych użytkowników jak najszybciej”.

Firma Spectator, która jest dystrybutorem filmu 2 noce do rana w Polsce, również jest pozytywnie nastawiona na tego typu kooperacje. – „Współpraca z legalnymi serwisami VOD to dla nas szansa, aby konkretny film obejrzało jak najwięcej widzów. To także okazja do propagowania właściwych zachowań konsumenckich. Jeżeli użytkownik nie może pójść do kina, ale może za przystępną cenę i w tym samym czasie co w kinach zobaczyć film w Internecie, to nie będzie szukał gdzie indziej, na przykład na torrentach” – mówi Dominika Druch.

Na razie to jednorazowa akcja, ale może wskazywać na to, że CDA Premium rzeczywiście staje się nie tylko atrakcyjnym, ale też uznawanym serwisem VOD. Warto w tym miejscu dodać, że w jego katalogu znajduje się około 3500 filmów reprezentujących różne gatunki, a za możliwość ich legalnego oglądania płaci już ponad 80 tysięcy osób. Materiały są dostępne w wysokiej jakości, ale najważniejsze dla tej usługi jest to, że są one w pełni licencjonowane (coraz trudniej znaleźć nielegalne treści na CDA, co wyraźnie wychodzi mu na to dobre).

Nawet jeśli w branży budzi mieszane odczucia (choć i to powoli zaczyna się zmieniać), CDA wśród użytkowników cieszy się dużą popularnością. Z badania rynku wynika, że pod względem oglądalności w Internecie przegrywa w naszym kraju tylko z VOD grupy Onet-RASP. Sami zainteresowani twierdzą, że zamierzają kontynuować swoje działania: walczyć z nielegalnymi treściami (pozwalają robić to także samym dystrybutorom, którym zostały udostępnione odpowiednie narzędzia) i inwestować w licencje.

Źródło: CDA Premium, inf. własna

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zou77
  4
  Kurde!! Każdy film powinien mieć jednocześnie premierę w kinie i w internecie na VOD, albo chociaż 1-2 tygodnie po kinie już powinni ładować to do neta. Nie każdy przecież mieszka w dużym mieście lub ma możliwość dojazdu do kina - osoby niepełnosprawne.

  Dystrybutorzy nie zdają sobie sprawy jaką moc ma internet, ale bardo dobrze, że to się zmienia!!
  • avatar
   AndreoKomp
   2
   Premiera filmu na platformie VOD lub płycie Blu-ray jest równoznaczna z pojawieniem się filmu na torrentach i innych nielegalnych źródłach. Przyspieszona premiera nic więc nie poprawi w kwestii legalności. Sprawi tylko, że mniej osób pójdzie do kina i film zarobi mniej.
   Jeśli platformy VOD chcą zainteresować większą ilość użytkowników do oglądania filmów z legalnych źródeł, to niech zaczną oferować filmy w jakości jak na płytach Blu-ray. Jakość to drugi najważniejszy powód (zaraz po cenie) dla którego ludzie pobierają filmy z torrentów.
   Jak w parze z jakością pójdzie dobra cena, to sukces gwarantowany. Komu obecnie chciałoby się piracić muzykę, jak na Spotify za 20zł miesięcznie ma się dostęp do wszystkich utworów w najlepszej możliwej jakości.
   • avatar
    wiktorn86
    1
    Był już taki jeden serwis. Nazywał się Napster.
    • avatar
     Snack3rS7PL
     -2
     Ja bym jeszcze dodał możliwość ściągnięcia na dysk - wtedy byłby pełen sukces : )
     • avatar
      rasiaknorris1
      -9
      Jedna jaskółka ....

      Cda to same piraty i jeszcze chcą by im płacono za to żeby sztucznie nie zawieszali buforowania itp. Muszą mieć plecy skoro dalej funkcjonują. Bo czerpią korzyści majątkowe z udostępniania nielegalnej treści i jakoś nikt się za nich nie bierze. Ostatnio chciałem obejrzeć tam film ale przez te reklamy i buforowanie odpuściłem sobie i kupiłem ten film w wersji cyfrowej.
      • avatar
       HardCorak
       0
       "Już w ten piątek (22 września) jednocześnie do kin i do katalogu CDA Premium trafi film 2 noce do rana"

       a kilka godzin później na torrenty i warezy.