Ciekawostki

Facebook uważa, że rozszerzona rzeczywistość zastąpi smartfony do 2030 roku

przeczytasz w 1 min.

Wiele osób twierdzi, że urządzenia rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej pewnego dnia z powodzeniem zastąpią komputery osobiste oraz telefony. Facebook prognozuje, że to może nastąpić już całkiem niedługo, bo za pięć do dziesięciu lat AR i VR mogą zyskać masową popularność.

Przyszłość AR i VR

Michael Abrash (kierujący grupą badawczą Facebook Reality Labs) opowiedział niedawno o przyszłości rzeczywistości wirtualnej oraz rozszerzonej. Czym w ogóle różnią się od siebie oba rodzaje rzeczywistości? W skrócie:

Rzeczywistość wirtualna (VR - virtual reality) to obraz sztucznej rzeczywistości stworzony przy wykorzystaniu technologii informatycznej.

Rzeczywistość rozszerzona (AR - augmented reality) to system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. Zazwyczaj wykorzystuje się obraz z kamery, na który nałożona jest grafika 3D, generowana w czasie rzeczywistym.

Abrash uważa, że za kilka lat ludzie będą pracować operując wirtualną rzeczywistością, która z powodzeniem zastąpi komputery. Natomiast dopracowane okulary rozszerzonej rzeczywistości mają zastąpić smartfony i ułatwiać codzienne funkcjonowanie, chociaż pewnie będzie potrzebne jakieś zewnętrzne zasilanie. Przynajmniej dopóki nie zostanie opracowany adekwatnie wytrzymały akumulator.

VR

Naukowiec ma nadzieje na powstanie nowych technologii, pozwalających na zastosowanie cieńszych wyświetlaczy w urządzeniach. Dzięki temu, inteligentne okulary będą wyglądały bardziej jak normalne okulary niż dziwaczne ustrojstwo. Urządzenie musi zostać bowiem społecznie zaakceptowane, co na pewno nie nastąpi z dnia na dzień.

Okulary nie powinny być ciężkie, aby dało się w nich spędzać bezproblemowo cały dzień. Muszą również zapewniać przezroczystość porównywalną ze zwykłymi okularami.

Największym wyzwaniem są spersonalizowane obiekty cyfrowe, które mają sprawiać wrażenie wchodzenia w interakcje ze światem rzeczywistym. Śledzenie potrzeb użytkownika musi być naprawdę bardzo dobre i działać w każdych okolicznościach. Problem też stanowi opracowanie odpowiedniego oprogramowania, choćby do sterowania okularami przez użytkownika. Pewne jest, że nie może wyglądać tak samo jak obecne interakcje z inteligentnymi urządzeniami.

Znane nam cyfrowe rzeczywistości zostaną w przyszłości znacznie bardziej doszlifowane, a oprogramowanie rozwinięte. Będziemy pracować w najlepiej dotąd skompilowany sposób. Może ostatecznie będzie to lepsze miejsce do pracy niż rzeczywistość?

Źródło: www.theinformation.com, wikipedia

Warto zobaczyć również:

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Torrentowy Pirat
  2
  Bardzo prawdopodobne. A poza tym, Facebook wygłaszał podobne przemówienie w 2010 roku na 2020. Te rzeczy muszą zejść do poziomu ceny 100-200 dolarów, działać z tanimi sprzętami, wyświetlać obraz w dobrej jakości, a przede wszystkim muszą być masowo wspierane przez wszystkie działy rynku, a nie tylko branżę porno.
  • avatar
   Dragonik
   -2
   A facebook nie uważa, żeby szanować ludzką prywatność? Pomijam lemingi które oddają facebookowi wszystko podane na tacy
   • avatar
    Żałosny spamer 3
    -3
    Uwaga na spamerów z www.bit.ly/SzukamDziewczyny. Próbują przesłać trojana i wykradać dane.
    • avatar
     magnat_flexus
     0
     Bzdura...Prędzej świnie zaczną latać przy użyciu pegazich skrzydeł...Całe VR i AR to nikomu niepotrzebne bzdety...Jedyny sposób by to AR się przyjęło to gdy wymyślą tanie cienkie okularki w rodzaju przeciwsłonecznych jak na filmach s-f.Już widzę jak się ludzie pchają w kilometrowe kolejki żeby kupować wielgachne okularo/hełmy i inne ustrojstwo na ręce by być obładowanym tym dziadostwem jak na zdjęciu powyżej za jedyne 3000 dolca plus hahaha Nawet się w tym herbaty napić nie można...Przerost treści nad formą....
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      FB to cały czas zawija w sreberka i czaruje. ja na szczęście na Fake Booku nie istnieję :)
      • avatar
       Jamalos
       0
       Facebook uważa...ok ok zadzwonimy