Ciekawostki

Ruch w kosmosie wpływa na klimat? Całkiem możliwe

przeczytasz w 2 min.

Ruch w kosmosie może mieć większy wpływ na klimat, niż do tej pory przypuszczano. Słońce spotkało się z czymś, co w konsekwencji ochłodziło planety.

Narzędzia nowoczesnej astronomii pozwalają naukowcom zgłębić tajemnice wszechświata, przy okazji dowiadując się nieco więcej o naszej planecie. Jej klimat może być znacznie bardziej związny z ruchami w kosmosie, niż przypuszczaliśmy. Nowe badania sugerują, że przemieszczanie się przez galaktykę może wpływać na warunki klimatyczne na Ziemi.

Nieznany wpływ obłoków międzygwiezdnych

Zgodnie z opublikowanymi w "Nature Astronomy" badaniami, nasz Układ Słoneczny mógł przejść przez gęsty obłok międzygwiezdny, co wpłynęło na działanie wiatru słonecznego, a tym samym mogło ochłodzić planety. Zespół badawczy, cytowany przez serwis IFLSience, wyjaśnia, że Słońce wypuszcza strumień naładowanych cząstek, które tworzą heliosferę – rodzaj ochronnej bańki wokół Układu Słonecznego. Jednak przejście przez gęstsze regiony kosmiczne może skurczyć heliosferę, umożliwiając dotarcie większej ilości materii do Ziemi.

Zmiany klimatyczne i ewolucja człowieka

Skutki takiego zdarzenia mogą być długotrwałe i znaczące. Ekipa badawcza wskazuje na geologiczne dowody, takie jak zwiększona obecność izotopów żelaza i plutonu w próbkach lodu i śniegu antarktycznego, które mogły pochodzić z przejścia przez tzw. Lokalny Łuk Zimnych Obłoków około 2 miliony lat temu. Te izotopy są uważane za produkt supernowych, ale mogły zostać także uwięzione w obłokach międzygwiezdnych. Co więcej, zmiany klimatyczne wywołane przez te zjawiska mogły wpłynąć na ewolucję naszego gatunku, Homo sapiens, wymuszając adaptację do nowych warunków.

Badania nad wpływem kosmosu na klimat Ziemi są jeszcze na wczesnym etapie, ale mogą rzucać nowe światło na zrozumienie przeszłych i przyszłych zmian klimatycznych na naszej planecie.

"To pierwsze badanie, które ilościowo pokazuje, że spotkanie Słońca z czymś spoza Układu Słonecznego mogło wpłynąć na klimat Ziemi," mówi Merav Opher, fizyk kosmiczny z Boston University. Jak podkreśla nadchodzące badania i modele atmosferyczne mogą dostarczyć więcej odpowiedzi na temat tego fascynującego związku między kosmosem a życiem na Ziemi.

Źródło: IFLScience

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  K8v8M
  0
  Świetna pożywka dla ludzi kwestionujących globalne ocieplenie. A to że to wpływy na poziomie ułamków stopnia na 1000 lat i kompletnie nie ma nic wspólnego z obecną sytuacją to już przecież nawet jakby wprost napisać w artykule to by wiadomo było że ściema i oszustwo.

  Witaj!

  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

  Połącz konto już teraz.

  Zaloguj przez 1Login