Technologie i Firma

Niższy rating za słabe zabezpieczenia IT - nowy pomysł agencji ratingowych

przeczytasz w 1 min.

Bezpieczeństwo IT, antywirus i backup to obok stopy zwrotu - kluczowe kryteria oceny rynkowej wartości firmy.

Bezpieczeństwo IT w firmie

Agencje ratingowe będą obniżać noty firm ze słabym zabezpieczeniem IT – ostrzegają Moody’s i Standards & Poor. Oznacza to mniejszą wiarygodność finansową przedsiębiorstw narażonych na cyberataki i wyciek danych.

Przedsiębiorcy, którzy  przestrogi informatyków na temat zabezpieczeń w firmowej sieci traktowali jak marudzenie dziwaka, będą musieli natychmiast zmienić podejście do życia. Wszystko przez oświadczenia agencji ratingowych Moody’s oraz Standards & Poor. W innym wypadku będą musieli liczyć się z utratą pozycji na i obniżeniem rynkowej wartości firmy

Niski poziom ochrony IT będzie karany obniżaniem not ratingowych, a to oznacza słabszą oceną finansowej wiarygodności firm. Według informacji Standards & Poor obniżona ocena może dotknąć np. banki, które z powodu cyberataku utracą reputację, poniosą straty finansowe lub zostaną wplątany w spory prawne.

Na celowniku analityków znalazły się nie tylko firmy, które doświadczyły takich problemów. Ujawnienie fatalnego stanu zabezpieczeń IT np. w banku czy u brokera ubezpieczeń może błyskawicznie skończyć się utratą zaufania klientów, partnerów i inwestorów pociągając za sobą dotkliwe straty finansowe.

Przedsiębiorcy, którzy nie chcą stracić pozytywnego dla inwestorów wizerunku muszą upewnić się, że ich elektroniczne zaplecze spełnia kryteria bezpieczeństwa. Co w tej kwestii jest najważniejsze?

Według specjalistów priorytetem dla odpowiedzialnych firm powinno być zakupienie skutecznych antywirusów i zapór, a także regularne tworzenie kopii zapasowych, które w kryzysowej sytuacji mogą wręcz ocalić przedsiębiorstwo.

Firma StorageCraft zauważa, że analitycy dopiero uczą się oceniać skalę i zakres cyberzagrożeń, ale można zakładać, że na pozytywną ocenę biznesu przełoży się odpowiedni poziom ochrony IT. Jej fundamentem powinien być szybki backup - ostatnia linia obrony przed cyberatakami i usterkami, w wyniku których firma traci dane. Biznes bazujący na ciągłej dostępności nie może sobie pozwolić na kilkugodzinny przestój, dlatego rozglądając się za systemem do tworzenia kopii bezpieczeństwa warto sięgnąć po rozwiązania przywracające pełną operacyjność w możliwie najkrótszym czasie.

Źródło: StorageCraft

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  jak zwykle uważa się że poziom bezpieczeństwa IT to jest stan, a faktycznie jest to proces. dlatego firmy często kupują audyt systemów IT, stwierdzają że "stan jest dobry" i na tym koniec, podczas gdy są wymyślane coraz to nowe łamacze zabezpieczeń, ujawniane są nowe dziurska.

  Co do zaplecza, nie tylko elektronika ale też kadra jest tu bardzo ważna. chodzi o to aby wypasiony tablet nie dostał się w ręce kury, która co najwyżej może w niego ..... dziobnąć :D
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Te całe agencje raitingowe to zwykli zasrani spekulanci co biorą pieniądze za nic. Kolejny chory wymysł kapitalizmu!!!
   Komuno wróć!!!
   • avatar
    Snack3rS7X
    0
    Nie rozumiem, istnieją kolesie co ustalają która firma jest lepsza? To jakiś absurd...