Procesory

AMD zapowiada procesory Ryzen 8000F. Nadchodzą wyjątkowo dziwne modele

przeczytasz w 1 min.

AMD planuje wprowadzić do oferty procesory Ryzen 8000F. Co prawda nowe modele dopiero mają pojawić się na rynku, ale już wiemy czego możemy się spodziewać. Jaki jest sens wydawania nowych modeli.

Nowy rok przynosi premiery nowych procesorów. Niedawno doczekaliśmy się premiery modeli Ryzen 8000G (testowaliśmy Ryzen 5 8600GRyzen 7 8700G), ale w planach są kolejne jednostki. 

AMD zapowiada procesory Ryzen 8000F 

AMD na konferencji w Chinach przedstawiło strategię dotyczącą premier nowych procesorów - producent ma prowadzić agresywną politykę i atakować we wszystkich segmentach cenowych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że na slajdzie pojawiły się dwa nowe modele, które jeszcze nie zostały zapowiedziane przez “czerwonych”. 

Mowa o modelach Ryzen 5 8400F i Ryzen 7 8700F. Załączone zdjęcia ewidentnie przedstawiają nowe układy pod płyty główne AM5. Co prawda producent nie zdradził szczegółów dotyczących specyfikacji układów, ale dopisek F sugeruje brak zintegrowanej grafiki (jak w modelu Ryzen 5 7500F). 

APU bez grafiki – czy to ma sens? 

Można podejrzewać, że procesory Ryzen 8000F będą bazować na konstrukcji modeli Ryzen 8000G, ale producent zablokuje w nich zintegrowany układ graficzny (czyli w zasadzie główny atut nowych jednostek - to właśnie iGPU wyróżnia modele 8000G ponad 7000/7000X). 

Jaki jest sens wydawania nowych modeli? Pozornie żaden, ponieważ sprzęt może być skazany na porażkę. Jednakże, producent może chcieć uzupełnić ofertę o tańsze modele, aby konkurować w niższych segmentach cenowych. Wiele będzie zależało od wyceny. Nie można także wykluczyć, że dostępność tych modeli będzie ograniczona, na przykład do gotowych zestawów komputerowych lub wybranych rynków (wg niektórych źródeł modele 8000F pojawią się początkowo tylko w Chinach).

Źródło: X @ HXL

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  marioking
  7
  Najpewniej zostaja im odpady produkcyjne z walnieta igpu, albo nie w pełni sprawną... idealnie jest opylic jako no-apu, a nie chęć konkurowania. czy zapewmoemoe tanszych procków....
  • avatar
   vacotivus
   2
   Lepiej, by były tanie.
   • avatar
    studionti
    -4
    Kupuję zawsze procesor bez grafiki, bo mam kartę graficzną.
    • avatar
     J.B FIN
     -12
     Moka przygoda z AMD skanczyla sie na 3D Now! Zgadnijcie kiedy to bylo? Jestem fanem Intela jako solidnej firmy I produktow...nawet jak sie troche przeplaca.
     • avatar
      GejzerJara
      0
      Domyślam się że naprodukowali sporo modułów I/O - to ten łączący wszystkie rdzenie w jedno, i że w tym module blok iGPU jest po prostu uszkodzony. Więc jakoś chcą zutylizować te odpady. Szkoda tylko że modułu I/O nie zaprojektowali w taki sposób, aby kostka iGPU była jednak osobna, bo to by dawało AMD o wiele większe pole manewru.

      Szkoda że w każdym segmencie CPU, nie ma do wyboru od jednostki z najmocnieszym iGPU aż do żadnego iGPU, i niech rynek sobie wybierze. Sztywne przywiązanie im lepszy cpu tym lepszy gpu, jak pokazują komentarze na tym portalu, jest po prostu głupie. po co mi najmocniejsze iGPU w najmocniejszym CPU, skoro i tak to złożę z zewnętrzną grafiką?