Ciekawostki

Samokierujące się samochody pojawią się w Anglii w ciągu dwóch lat

przeczytasz w 2 min.

Sto samochodów bez kierowców już w 2015 roku dołączy do pieszych na chodnikach miasta Milton Keynes w hrabstwie Buckinghamshire.

Samokierujące się samochody

Jeszcze nie tak dawno temu samochody jeżdżące bez kierowców wydawały się czystą abstrakcją. Teraz z dnia na dzień otrzymujemy coraz więcej doniesień na temat rozwoju tej technologii – a ten jest naprawdę ogromny. Pojazdy takie mogą pojawić się na drogach już za niecałe dwa lata.

Sto samochodów bez kierowców już w 2015 roku dołączy do pieszych na chodnikach miasta Milton Keynes w hrabstwie Buckinghamshire. W trakcie tego mającego trwać dwa lata eksperymentu pojazdy będą poruszać się na specjalnie wyznaczonych pasach ruchu. Maksymalna rozwijana przez nie prędkość nie przekraczać ma natomiast 20 kilometrów na godzinę. 

Za projekt ten odpowiedzialny jest Brytyjska Rada Motoryzacyjna, która na jego rzecz przeznaczyła 65 milionów funtów. Celem eksperymentu natomiast jest zbadanie i ukształtowanie przyszłości transportu na terenie Zjednoczonego Królestwa.

Samochody zostaną wyposażone w odpowiednie czujniki oraz moduły technologii GPS, które – zasilane akumulatorowo – zapewnić mają możliwość bezpiecznego przewożenia dwóch osób po ruchliwych miastach, omijając ludzi, obiekty i inne maszyny. 

Przywołanie takiego samokierującego się pojazdu odbywać będzie się poprzez specjalną aplikację na smartfony, która będzie również służyła do uiszczenia opłaty. Dla przykładu za podróż od stacji kolejowej, przez centrum handlowe, na urzędzie kończąc, mieszkańcy zapłacić będą musieli około 2 funtów.

„Liczba samochodów na świecie do 2050 roku wzrosnąć ma do czterech miliardów. To czterokrotnie więcej niż dzisiaj. Ważne jest więc, że Wielka Brytania jest w czołówce nowych technologii. Samokierujące się samochody mają potencjał do zmniejszenia ilości korków, a także redukcji zanieczyszczeń i poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego” – powiedział sekretarz, Vince Cable.

David Willets, minister departamentu handlu przyznał, że projekt jest częścią budowania przyszłości coraz bardziej przypominającej świat z filmu science-fiction. „Za 25 lat będziemy patrzeć wstecz i dziwić się jak wiele czasu traciliśmy wówczas na docieranie do celów” – mówi. – „Będziemy skakać do samochodu, który zawiezie nas do kina, każemy mu zaparkować i powiemy, by podjechał po nas o 22.15”.

Samokierujące się pojazdy to bardzo interesujący sposób na transport w zatłoczonych miejscowościach. Oczywiście wymaga on wydzielenia dodatkowych pasów ruchu, co wiąże się z pewnymi kosztami. Czy warto? Odpowiedź na to pytanie z pewnością przyniesie ten właśnie eksperyment. A Wy? Jesteście zwolennikami tej technologii?

Źródło: ITProPortal, Mirror

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  rak474
  7
  Ciekawe co się stanie jak zapomnę go zatankować a on stanie gdzieś w lesie. Wówczas go rozkradną w 5 sekund. Albo co gorsza jak się zbuntuje i będzie jeździł do kin samochodowych.
  • avatar
   Q'bot
   4
   Urodą to to nie grzeszy jak na mój gust...
   • avatar
    szramabdg
    4
    Hmm.. ja takie samokierujące się cuda już dawno wiedziałem. Taksówki się nazywają. I też można je wezwać o każdej porze dnia i nocy i zawiozą nas gdzie trzeba. Po co odkrywać Amerykę na nowo ? :D (hy hy)
    • avatar
     wdowa94
     4
     Przyjemność z jazdy gwarantowana!
     Co jak co, ale za niedługo nauczyciele będą cyfrowi, uczniowie cyfrowi, rodziny cyfrowe a ludzie to będą tylko... Jeżeli będą...

     Może i to brzmi jak scenariusz filmu Sci-Fi (za którymi nie przepadam), ale "postęp" na to wskazuje, o ile wcześniej po prostu ludzie się nie powybijeją z tej hipertrofii...
     • avatar
      mjwhite
      4
      A kto będzie odpowiadał za wypadek?
      • avatar
       pablo11
       3
       Najgorsze jest to że jak on bedzie jechał 20km/h to pozstali też... i zamiast wzrosnąć możliwości transportowe to wzrosną korki i zanieczyszczenie
       • avatar
        irondick
        3
        A kierownica z prawej czy już z lewej? :-)
        • avatar
         Konto usunięte
         3
         „Za 25 lat będziemy patrzeć wstecz i dziwić się jak wiele czasu traciliśmy wówczas na docieranie do celów”

         Ja ostatnio też tak się dziwiłem, gdy do pracy jechałem na I biegu. Szybciej rowerem dojadę niż tym czymś poruszającym się z oszałamiającą prędkością 20 km/h.
         • avatar
          MarTum
          1
          A ludzi do pracy potrzebnych będzie coraz mniej.
          • avatar
           jkbrenna
           1
           jak zwykle ciekawy rozwoj, ale w zlym kierunku....za niedlugo albo bedziemuy dla sportu biegac( najlepiej w silowni, palestra), bo sie chodzic oduczymy, znam juz pewnych Polakow ( szczegolnie kobiety po 50-ce)... , ze oni 50 metrow na nogach, nie potrafia zrobic...
           • avatar
            yendrek
            1
            Ciekawe czy do samokierujących się pojazdów dołączą samowypłacające się odszkodowania po samozderzeniu ;)
            • avatar
             Konto usunięte
             1
             To co widzicie na zdjęciu nie jest to pojazd który pojawi się w wielkiej Brytanii, zdjęcie przedstawia pojazd który aktualnie funkcjonuje w mieście zwanym 'mastar city' i jest to publiczny darmowy automatyczny transport :)
             • avatar
              Konto usunięte
              1
              A mnie się przypomniała TAXI JANEK z pamięci absolutnej...;)