Ciekawostki

Samolotowa toaleta, która czyści się sama

przeczytasz w 1 min.

Rozwiązaniem proponowanym przez Boeinga jest daleki ultrafiolet. Ten zabijać ma 99,99 proc. bakterii i niwelować brzydki zapach.

Boeing toaleta

Nawet jeżeli lot trwa długo, wielu pasażerów (pomimo potrzeby) nie korzysta z samolotowych toalet z obawy o zarazki pozostawione przez poprzedników. Jeden z najważniejszych producentów – Boeing – postanowił jakoś ten problem rozwiązać. Co byście powiedzieli na to, gdyby toaleta po każdym użyciu czyściła się sama?

Taką właśnie prototypową, samoczyszczącą się toaletę stworzyli inżynierowie Boeinga. W swoim projekcie wykorzystali promieniowanie ultrafioletowe (UV), które zabija 99,99 proc. patogenów i tym samym dezynfekuje wszystkie powierzchnie w toalecie. Dodajmy do tego bezdotykowe baterie, spłuczki, suszarki do rąk i dozowniki mydła, a otrzymamy nowoczesną toaletę o bardzo wysokim poziomie higieny.

Wstępne testy samoczyszczącej się toalety wykazały wyraźną minimalizację możliwości przenoszenia drobnoustrojów chorobotwórczych. Co ważne, inżynierowie zastosowali daleki ultrafiolet, który zabija mikroorganizmy (doprowadza do ich eksplozji), a jednocześnie jest całkowicie nieszkodliwy dla człowieka.

„Daleki ultrafiolet niszczy wszystkie znane drobnoustroje doprowadzając do ich eksplozji. Wierzymy, że stosowanie go jest kluczem do tego, by powierzchnie w toalecie były czystsze. Jesteśmy w stanie ustawić światła w toalecie w taki sposób, by pokrywały one wszystkie powierzchnie dotykowe, takie jak sedes, zlew czy blaty” – mówi Teresa King z Boeinga. Dodaje też, że ta forma dezynfekcji eliminuje również nieprzyjemne zapachy.

Promieniowanie ultrafioletowe może być aktywowane za każdym razem, gdy drzwi są zamknięte, a w toalecie nikt nie przebywa. Plusem jest też krótki czas cyklu – jednorazowe czyszczenie trwa mniej niż trzy sekundy.

Źródło: Boeing

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kokosnh
  2
  W wszystkich polskich szpitalach i przychodniach stosuje się podobne systemy do odkażania sal i korytarzy, więc w czym nowość. No i nadal będzie śmierdzieć.
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Taki system czyszczenia nie jest zupełną nowością, ponieważ stosuje się go w ośrodkach zdrowia. To jednak całkiem dobry pomysł, żeby stosować go także w samolotach i pewnie można by rozszerzyć zastosowanie także o inne miejsca.
   • avatar
    BluePandoraBox
    0
    Zależy w ktorej klasie się leci ;)
    W biznesie na ok 24-36 osób są przynajmniej dwie toalety i stewa po każdym ją czyści, w ekonomiku na 200 osób są często tylko 4 i stewa omija je łukiem :))
    czystość w WC zależy od użytkowników, większość nie wie do czego jest szczotka a mycie rąk skraca życie :P